Specialistai primena: pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos galite nemokamai

Data

2018 01 25

Įvertinimas
1
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Žiema – tai toks metas, kai padidėja rizika užsikrėsti ir susirgti įvairiomis virusų ar bakterijų sukeltomis infekcijomis. Viena iš tokių – pneumokokinė infekcija. Tai ūmi bakterinė liga, galinti sukelti įvairaus sunkumo negalavimus, nuo vidinės ausies uždegimo iki gyvybei pavojingos būklės – sepsio.

Užsikrečiama nuo sergančio asmens

Pneumokokinė infekcija gana plačiai paplitusi tiek vaikų, tiek suaugusiųjų tarpe. Didesnė rizika susirgti yra vaikams iki 5 metų amžiaus, nusilpusio imuniteto asmenims, vyresniems nei 65 metų, sergantiems lėtinėmis ligomis, rūkantiems asmenims.

Dažniausiai infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens arba sveiko bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus kosint, čiaudint, kalbant. Infekcijos sukėlėjai gana ilgai išlieka gyvybingi aplinkoje, tačiau per aplinkos daiktus neplinta. Pneumokoko sukeltos ligos pasireiškia skirtingais klinikiniais požymiais, o eiga nesiskiria nuo kitų bakterijų sukeltų ligų, tačiau pneumokoko sukeltos ligos eiga dažniausiai būna labai sunki.

Efektyviausia profilaktikos priemonė – skiepai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai pabrėžia, kad efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė yra skiepai. Pasiskiepijus susidaro ilgalaikis imunitetas, kuris nuo sukėlėjo saugo visą gyvenimą.

Lietuvoje nuo 2015 m. gruodžio mėnesio rizikos grupėms priklausantys vaikai ir suaugę asmenys pneumokokinės infekcijos polisacharidine konjuguota vakcina  gali pasiskiepyti nemokamai.

Atkreipiame dėmesį, kad vaikų (2–18 metų amžiaus) pneumokokinės infekcijos rizikos grupei priklauso ir nemokamai gali pasiskiepyti sergantieji: bronchų astma; cistine fibroze; bronchektazine liga; cerebriniu paralyžiumi; mioneuralinių jungčių ir raumenų ligomis; cukriniu diabetu; navikais; lėtinėmis inkstų ligomis; lėtinėmis kepenų ligomis; ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti; vaikai su kochleariniais implantais; turintys įgimtas širdies ydas; vaikai, kuriems atliekama hemodializė ar peritoninė dializė; esant imunosupresinėms būklėms.

Suaugusiųjų (vyresnių nei 18 metų) pneumokokinės infekcijos rizikos grupei priklauso ir nemokamai gali pasiskiepyti sergantieji: lėtine inkstų liga; nefroziniu sindromu; navikais; reumatinėmis ligomis; kepenų fibroze ir ciroze; ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti; lėtine obstrukcine plaučių liga; cukriniu diabetu; asmenys, kuriems atliekama dializė ar peritoninė dializė; po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos; po parenchiminių organų transplantacijos; asmenys su kochleariniais implantais; asmenys, kuriems nustatyta hiposplenizmas ar įgimta asplenija; kuriems nustatytas cerebrospinalinio skysčio nutekėjimas; kuriems nustatyta jatrogeninė imunosupresija; asmenys, kuriems nustatytas imunodeficitas su vyraujančiais antikūnų pakitimais arba kiti imunodeficitai.

Šeimos gydytojas – norintiems pasiskiepyti

Visi rizikos grupei priklausantys asmenys, norintys pasiskiepyti nemokama pneumokokinės infekcijos polisacharidine konjuguota vakcina, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir paskirs skiepus.

Nors skiepai yra efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė, nereikėtų pamiršti ir kitų nespecifinių apsaugos priemonių:

  • reguliariai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę).
  • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas.

 

Utenos departamento Anykščių skyriaus

vyr. specialistė Roma Savickienė

Tel. Nr. (8 381) 59 363

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Solveiga Meženskaitė

Tel. (8 5) 264 9651

Mob. tel. 8 659 56255

El. p. [email protected]