Specialistai: antibiotikai nepadės pasveikti nuo peršalimo ir gripo

Data

2018 11 16

Įvertinimas
1
Antibiot.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas informuoja, kad lapkričio 18 d. Lietuvoje ir visoje Europoje kasmet minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šios dienos tikslas – priminti sveikatos priežiūros specialistams ir visuomenei apie antibiotikus, antibiotikams atsparių bakterijų keliamą grėsmę visuomenės sveikatai bei plėtoti teisingą antibiotikų vartojimą.

Kaip vystosi atsparumas antibiotikams?

Bakterijos tampa atsparios antibiotikams, kai konkretūs antibiotikai praranda gebėjimą naikinti bakterijas ar stabdyti jų augimą. Kai kurios bakterijos yra natūraliai atsparios tam tikriems antibiotikams (prigimtinis arba natūralus atsparumas). Blogiau, jei kurios nors bakterijos, kurios paprastai pasiduoda antibiotikų poveikiui, tampa jiems atsparios dėl genetinių pakitimų (įgytas atsparumas). Atsparios bakterijos išgyvena veikiant antibiotikui ir toliau dauginasi, užtęsdamos ligą ar net sukeldamos mirtį. Gydant antibiotikams atsparių bakterijų sukeltas infekcijas gali reikėti daugiau priežiūros ir alternatyvių ir brangesnių antibiotikų, kurie taip pat gali turėti žalingesnį šalutinį poveikį.

Savigyda antibiotikais – neatsakingas antibiotikų vartojimas

Antibiotikai nepadeda kovoti su virusų sukeltomis infekcijomis, tokiomis kaip peršalimas ar gripas. Antibiotikai nemažina karščiavimo ir nemalšina tokių simptomų kaip čiaudulys, sloga. Iki 80 % peršalimo ligų yra virusinės kilmės, taigi vartodami antibiotikus, geriau nepasijusite. Jie veiksmingai kovoja tik su bakterijų sukeltomis infekcijomis. Neteisingai vartojant antibiotikus bakterijos tik tampa atsparios gydymui antibiotikais. Todėl jei ateityje jums prireiktų antibiotikų, jie gali būti neveiksmingi.

Antibiotikus gali skirti tik Jus apžiūrėjęs gydytojas

Daugelis peršalimo ligų gali sukelti tuos pačius simptomus, tačiau jų gydymas gali skirtis. Jeigu prieš tai sergant jums buvo skirti antibiotikai ir jūs visiškai pasveikote, pasireiškus panašiems simptomams, vėl norėtumėte vartoti anksčiau skirtą antibiotiką. Vis dėlto tik jus apžiūrėjęs gydytojas gali nustatyti, ar šį kartą esamiems simptomais mažinti reikia skirti antibiotikų.

Kaip galite prisidėti prie tinkamo antibiotikų vartojimo?

  • Niekada nekaupkite antibiotikų vėlesniam gydymui. Jeigu gavote daugiau antibiotikų dozių (pvz., tablečių, kapsulių), nei jums buvo skirta, pasiteiraukite vaistininko, ką daryti su likusiais vaistais.
  • Niekada nemėginkite įsigyti antibiotikų be recepto.
  • Jokiais atvejais nevartokite po ankstesnio gydymo likusių antibiotikų.
  • Niekada nesidalykite antibiotikų likučiais su kitais žmonėmis.

Skiepai nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos padės išvengti nereikalingo antibiotikų vartojimo

Antibiotikai skiriami išsivysčius gripo bakterinės kilmės komplikacijai. Bakterinė pneumonija yra dažniausia gripo komplikacija, dėl kurios ligonį būtina hospitalizuoti.

Skiepijant gripo ir pneumokokine vakcinomis, ypatingai rizikos grupėms priklausančius asmenis, siekiama žmones apsaugoti nuo gripo ir jo sukeliamų bakterinių komplikacijų, tuo pačiu išvengiant ir ne visada būtino gydymo antibiotikais.

Nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos skiepijasi vis daugiau Panevėžio regiono gyventojų

Panevėžio apskrityje kasmet daugiau asmenų skiepijasi tiek mokama, tiek valstybės lėšomis kompensuojamomis gripo vakcinomis: 2015 m. pasiskiepijo 9 714 asmenų, 2016 m. – 10 454, 2017 m. - jau 11 885 asmenys. Daugėja ir besiskiepijančių pneumokokine vakcina, skiriama rizikos grupėms priklausantiems asmenims, kūdikiams bei kitiems asmenims: 2015 m. paskiepyti 1 906, 2016 m. – 2 367, 2017 m. - 2 194 asmenys.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Vilda Bajoriūnienė

Tel. Nr. (8 659) 391 26

El. p. adresas [email protected]