Sostinės darželiai – darbas be leidimų, perpildytos grupės ir kiti pažeidimai

Data

2018 11 15

Įvertinimas
4
Vaik2.jpg

Perpildytos grupės, darželiai, dirbantys be leidimų-higienos pasų ar nesilaikantys juose nurodytų sąlygų, netinkama su vaikais dirbančių auklėtojų kvalifikacija ir nesaugios žaidimų aikštelės – tai pagrindinės, bet ne vienintelės Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistų užfiksuotos problemos. Tokie rezultatai pateikti po daugiau nei mėnesį trukusio didžiausio masto vaikų ugdymo įstaigų ir švietimo paslaugų tiekėjų saugos sveikatai vertinimo Vilniaus mieste. Su pažeidėjais bus siekiama kovoti viešumu, taip pat skatinti tėvų sąmoningumą ir įsitraukimą.

Kampanijos metu sostinėje patikrintas 101 darželis ir 113 mokyklų, kuriose yra pirmosios klasės (iš viso Vilniuje yra 370 veikiančių darželių ir 165 mokyklos). Patikrinimu siekta atkreipti dėmesį į galinčias turėti įtakos vaikų sveikatai problemas bei sutelkti skirtingas organizacijas ir tėvus gerinant vaikų sveikatos saugą.

„Operatyvios kontrolės metu neįspėjus buvo tikrinama ugdymo grupių sąrašų, reikalavimų darbuotojams, vaikų miego organizavimo grupėse, sklypo / teritorijos, patalpų, įrenginių, inventoriaus, žaislų ir jų priežiūros atitiktis reikalavimams. Įvertinus visus šiuos aspektus, rasta daug neatitikimų. Specialistai jų užfiksavo tiek valstybiniuose, tiek privačiuose darželiuose. Džiugu, kad pirmokų padėtis geresnė, nes mokyklose rasta gerokai mažiau pažeidimų“, – vardija Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Klumpa ir privatūs, ir valstybiniai

Bene svarbiausia ikimokyklinio ugdymo įstaigų problema – beveik 30 proc. iš, NVSC duomenimis, 370 sostinėje esančių darželių neturi leidimo-higienos pasų (LHP). Tačiau patikra parodė, kad ir turintieji LHP nebūtinai laikosi juose nurodytų sąlygų.

„Ši problema ypač aktuali privačiuose darželiuose – ji fiksuota net ketvirtadalyje tikrintų privačių steigėjų darželių. Aptikome ydingos praktikos, kai leidime-higienos pase nurodytos sąlygos neatitinka realybės (vaikų grupėse ugdomi mažesni vaikai, nei nurodyta LHP, per didelis vaikų skaičius grupėse, per didelis bendras ugdomų vaikų skaičius“, – komentuoja R. Lingienė.

Kampanijos metu inspektoriai susidūrė su keletu atveju, kai privačios vaikų ugdymo įstaigos veikė pagal tokią schemą: leidimą-higienos pasą turi vienam adresui ir konkrečiam vaikų skaičiui, o realus vaikų, už kuriuos gaunama savivaldybės kompensacija, skaičius yra kelis kartus didesnis; mažyliai yra paskirstomi į kitus skirtingais adresais nelegaliai veikiančius darželius“, – teigė R. Lingienė.

Perpildytos grupės fiksuotos net 57 proc. patikrintų darželių. Ši problema gerokai aktualesnė savivaldybės valdomuose darželiuose (juose – 79 proc. visų pažeidimų).

Taip pat dažnas trūkumas – per mažas personalo skaičius ir netinkama darbuotojų kvalifikacija. Daugiau nei pusėje privačių darželių dirbančių darbuotojų kvalifikacija neatitinko nustatytų reikalavimų t. y. dirba pedagogai (etikos, kūno kultūros, dailės ir t.t.), kurių kvalifikacija nėra ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogika.  Pasitaiko ir tokių atvejų, kai darželyje su vaikais dirba asmenys, neturintys pedagoginio išsilavinimo – manikiūro specialistės, logistikos ar teisės mokslus baigę asmenys. Šie asmenys paprastai pateikia 40 val. kursų, išklausytų priešmokyklinėje grupėje, pažymėjimus, tačiau tai negali būti prilyginama ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo pedagogikai. Tokius kursus gali būti išklausę tik asmenys baigę ikimokyklinio ir (ar) pradinio ugdymo mokytojų rengimo programą bei norintys būti priešmokyklinio ugdymo mokytojais.

Savo sklypo ir teritorijos neturi 15 proc. tikrintų privačių darželių, o ir iš turinčiųjų sklypus 10 proc. nėra įsirengę vaikų žaidimo aikštelės. „Tai yra leistina, tačiau į tokius darželius vaikus leidžiantys ar tai planuojantieji daryti tėvai turėtų išsiaiškinti, kur vyksta lauko veikla su vaikais; kokios viešosios erdvės tam naudojamos, ir atkreipti dėmesį, ar vaikai jose gali būti saugūs“, – teigia R. Lingienė.

Net 40 proc. patikrintų darželių vaikų žaidimų aikštelėse nefiksuojama jų priežiūra ar remontas. „Siekiant išvengti traumų, įranga ir aikštelės turėtų būti kontroliuojamos nuolat“, – komentavo NVSC Vilniaus departamento vadovė.

Sostinės darželiuose taip pat didelė problema – netinkamai organizuojamas vaikų miegas. Net 23 proc. lovų, skirtų pietų miegui, yra su minkštu pagrindu, 47 proc. jaunesnių nei 1,5 metų vaikų lovų neturi apsauginių sienelių.

„Tai yra pagrindinės problemos, tačiau norime atkreipti tėvų dėmesį ir į rečiau iškylančius, bet taip pat svarbius klausimus: ar netenka skalbti skalbinių, patalynės patiems namuose;  ar vaikai darželyje pagrindiniu maitinimu metu nevalgo tėvų namuose pagaminto ir atnešto maisto; ar langai turi atidarymo ribotuvus ir pan. Raginame tėvelius gilintis ir domėtis, kas slypi po vadinamaisiais „euroremontais“, nebijoti įstaigos paprašyti dokumentų“, – pataria R. Lingienė.

„NVSC sostinės ikimokyklinių įstaigų patikros rezultatus skelbia savo tinklalapyje viešai. Kiekvienas norintis gali pasitikrinti juos interneto svetainėje www.nvsc.lt. Be to, parengėme patarimų tėvams, besirengiantiems leisti vaiką į darželį, rinkinį. Be abejo, pažeidimų turintys darželiai gaus atitinkamas nuobaudas, juos pakartotinai tikrinsime, tačiau tikime, kad stipriausias ginklas šioje kovoje yra viešumas“, – pasakoja R. Lingienė.

Netinkami suolai – nuo pirmųjų dienų

Patikrinę pirmokų klases, NVSC specialistai pažeidimų rado gerokai mažiau. Mokyklose sudarytos galimybės vaikams atsigerti geriamojo vandens higieninėmis sąlygomis, vykdomas rankų higienos ugdymas bei sudarytos sąlygos asmens higienai tualetų-prausyklų patalpose. Šioje srityje buvo fiksuojami tik pavieniai pažeidimai.

„Tačiau 44 proc. patikrintų pirmokų suolų yra netinkamo dydžio arba netinkamai sureguliuoti. Tai reiškia, kad beveik pusė pirmokėlių sėdi jiems netinkamuose suoluose ir tai ilgainiui lems stuburo problemas“, – sako R. Lingienė.

Daugiau informacijos:

Justina Butenienė

Tel.+370 659 51199

[email protected]

 

Pasitikrinti, ar tėvelių atžala lanko darželį, turintį leidimą-higienos pasą, galima apsilankius NVSC interneto svetainėje http://nvsc.lrv.lt/ ir atsidarius leidimų higienos pasų sąrašą. Taip pat galima pasitikrinti ir Licencijų informacinėje sistemoje https://www.licencijavimas.lt.