Skiepai – įvairaus amžiaus pacientų apsaugai

Data

2018 04 23

Įvertinimas
1
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamentas gyventojams primena, kad Europos imunizacijos savaitės tikslas – didinti supratimą apie viso gyvenimo imunizacijos svarbą, kuri padėtų sukurti ir išlaikyti kolektyvinį imunitetą visose Europos regiono bendruomenėse. Europos imunizacijos savaitė 2018 m. minima balandžio 23–29 dienomis.

Vaikų skiepijimai yra suprantami ir priimtini daugumai pacientų ir medikų, tačiau suaugusiųjų asmenų skiepijimai kol kas nėra plačiai naudojami.

65 m. ir vyresnio amžiaus žmonėms kas penkerius metus prisideda po vieną lėtinę ligą,  todėl sveikatos sistema turi keistis kartu su vyraujančiais pokyčiais. Žmonės tikisi ne tik gyventi ilgiau, bet ir būti sveikesni, todėl sveiko senėjimo siekiui įgyvendinti būtinos visos sveikatos priežiūros priemonės. Vaikystėje pradėtas ir visą gyvenimą taikomas skiepijimas padeda senti sveikiau ir sumažina užkrečiamųjų ligų paplitimą senyvame amžiuje.

Suaugusiųjų skiepijimai – kompensuojami

Pirmoji suaugusiųjų asmenų skiepijimui skirta vakcina pradėta finansuoti valstybės biudžeto lėšomis 2007 m., tuomet rizikos grupių asmenys pradėti skiepyti nuo sezoninio gripo kasmet. Per dešimtį gripo sezonų ir pacientai, ir medikai jau įsitikino skiepų nauda vyresnio amžiaus asmenims, nėščiosioms bei asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis.  

Pasiskiepijus nuo sezoninio gripo, ne tik rečiau sergama gripu bei panašiomis infekcijomis, bet taip pat dažnai nėra reikalingas gydymas ligoninėje, rečiau išsivysto su gripu susijusios komplikacijos ar pablogėja lėtinėmis ligomis sergančiųjų būklė. Net iki 80 proc. pacientų yra apsaugomi nuo mirties.

Skiepytis nuo sezoninio gripo rekomenduojama ne tik rizikos grupėms priklausantiems asmenims, bet ir visiems gyventojams.

Pasiskiepyti galite nuo 4 ligų

Šiuo metu valstybės biudžeto lėšomis suaugusieji gali pasiskiepyti nuo keturių infekcijų: gripo ir pneumokokinės infekcijos (rizikos grupėms priklausantys asmenys), difterijos ir stabligės (visi suaugusieji asmenys).

Šios ligos yra labai svarbios vyresniame amžiuje. Gripas ir pneumonija sudaro apie 8 proc. visų senyvo amžiaus žmonių mirčių priežasčių ir yra ketvirta iš dažniausių mirčių priežasčių. Lietuvoje tarp mirusių nuo gripo asmenų nebuvo nei vieno pasiskiepijusio.

Nors per metus registruojama vos keletas stabligės atvejų, tačiau beveik 50 proc. susirgusiųjų miršta. Šia liga, kuria užsikrečiama per žaizdas, dažniausiai serga niekuomet neskiepyti asmenys. Lietuvoje visuotinė imunizacija nuo difterijos ir stabligės pradėta 1956 m., todėl gimusieji anksčiau galėjo likti nepaskiepyti. Kadangi skiepų apsauga išlieka apie dešimtmetį, todėl visiems būtina sustiprinančioji dozė difterijos ir stabligės vakcina kas dešimtį metų.

Kviečiame konsultuotis

Viena iš NVSC funkcijų – organizuoti ir koordinuoti imunoprofilaktiką. Minėdami Europos imunizacijos savaitę, kviečiame konsultuotis su NVSC specialistais skiepijimų bei vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų klausimais telefonu bei el. paštu.

Visą savaitę NVSC internetinėje svetainėje bus skelbiami pranešimai, susiję su vakcinacija, organizuojami susitikimai su asmens sveikatos priežiūros specialistais. Daugiau informacijos apie skiepus galite rasti NVSC internetinės svetainės reklaminiame langelyje „Skiepai“, kuriame pateikta informacija apie skiepus (vaikams, suaugusiesiems, keliautojams) bei skiepijimo apimčių apskrityse analizės.

 

Tel. Nr. konsultacijoms: NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius – (8 5) 261 3766

NVSC departamentų kontaktai

El. p. konsultacijoms: [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. Nr. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. [email protected]