Skiepai – efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė

Data

2017 04 25

Įvertinimas
0
grip 2.jpg

Įgyvendinant Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014–2018 metų programos priemones ir vykdant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2015 m. spalio 8 d. įsakymą Nr. V – 1130 „Dėl Pneumokokinės infekcijos rizikos grupių patvirtinimo“, nuo 2015 m. gruodžio 1 d. šalyje pradėtas vykdyti vaikų ir suaugusių asmenų, priklausančių rizikos grupėms, skiepijimas pneumokokine polisacharidine konjuguota vakcina. Paskiepijus šia vakcina susidaro ilgalaikis imunitetas.

Lietuvoje 2016 metais iš viso už valstybės lėšas paskiepyti 3537 vaikai (2-18 metų) ir 5478 suaugę asmenys, priklausantys rizikos grupėms. Šalyje buvo užregistruoti 56 pneumokokinės infekcijos atvejai (sergamumo rodiklis – 0,19 atv./10 000 gyventojų), iš jų – 5 vaikai.

Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai pneumokokinės infekcijos sukėlėjas (Streptococcus pneumoniae – gramteigiamas diplokokas) sukelia plaučių uždegimą, bet gali sukelti ir meningitą, vidurinės ausies uždegimą, sepsį – tai priklauso nuo infekcinio proceso lokalizacijos.

Klinika. Kadangi pneumokokinei infekcijai būdingos skirtingos ligos formos, sunku išskirti konkrečius simptomus, būdingus šiai ligai. Dažniausiai yra pažeidžiama kvėpavimo sistema, todėl atsiranda ūmus karščiavimas, gali pasireikšti kosulys, skausmas krūtinės srityje.

Sukėlėjais užsikrečiama oro lašeliniu būdu, esant glaudžiam kontaktui su sveiku pneumokokų nešiotoju ar sergančiu asmeniu.

Pneumokokinė infekcija gana plačiai paplitusi tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų, ypač didelė rizika – vaikams iki 5 m. ir vyresniems nei 65 m. Šių bakterijų neretai galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje (pneumokokų nešiotojai – apie 5-10 proc. suaugusiųjų ir apie 20-40 proc. vaikų).

Didesnė rizika susirgti yra mažiems vaikams, pagyvenusiems asmenims, žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, susilpnėjusio imuniteto asmenims. Susergama ir dėl nepalankių išorinių faktorių: peršalimo, pervargimo, stresinės situacijos, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos ir kita. 

Gydymui naudojami antibiotikai, tačiau registruojama vis daugiau atsparumo atvejų jiems. Todėl skatinama remtis atitinkamomis gydymo rekomendacijomis. Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą pas savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Siekiant išvengti užkrečiamųjų ligų, svarbu nuolat stiprinti imunitetą, laikytis bendrų asmens higienos rekomendacijų, reguliariai vėdinti ir valyti patalpas. NVSC Telšių departamento specialistai primena, kad  skiepai yra pati efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė. Pneumokokinė polisacharidinė konjuguota vakcina yra saugi, dažniausias vakcinos nepageidaujamas poveikis – paraudimas ar patinimas injekcijos vietoje, trunkantis kelias dienas.

Pneumokokinės infekcijos rizikos grupės, kurioms priklausantys asmenys skiepijami pneumokokinės infekcijos polisacharidine konjuguota vakcina
 

Vaikų (2–18 metų amžiaus) pneumokokinės infekcijos rizikos grupės (jei neskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos anksčiau):

Suaugusiųjų (vyresnių nei 18 metų) pneumokokinės infekcijos rizikos grupės:

sergantys bronchų astma, cistine fibroze, bronchektazine liga

sergantys lėtine inkstų liga, kai glomerulų filtracijos greitis (GFG) <30ml/1,73m2 

sergantys cerebriniu paralyžiumi, mioneuralinių jungčių ir raumenų ligomis

sergantys nefroziniu sindromu

turintys įgimtas širdies ydas

asmenys, kuriems atliekama dializė ar peritoninė dializė

sergantys cukriniu diabetu

sergantys navikais

sergantys navikais

asmenys po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos

sergantys lėtinėmis inkstų ligomis

asmenys po parenchiminių organų transplantacijos

vaikai, kuriems atliekama hemodializė ar peritoninė dializė

sergantys reumatinėmis ligomis

sergantys lėtinėmis kepenų ligomis

sergantys kepenų fibroze ir ciroze

esant imunosupresinėms būklėms: turintys imunodeficitą, sergantys reumatinėmis ligomis, po kraujodaros kamieninių ląstelių ar žmogaus organų, ar audinių transplantacijos, esant įgimtai ar įgytai asplenijai

asmenys, kuriems nustatyta hiposplenizmas ar įgimta asplenija

vaikai su kochleariniais implantais

asmenys, kuriems nustatytas cerebrospinalinio skysčio nutekėjimas

sergantys ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti

asmenys su kochleariniais implantais

sergantys ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti

asmenys, kuriems nustatyta jatrogeninė imunosupresija

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Dalius Abromavičius

Tel. 8 444 69 722

El. p. dalius.abromavicius@nvsc.lt