Šiemet Europos imunizacijos savaitė pažymi skiepais valdomų ligų kontrolės pasiekimus

Data

2016 04 25

Įvertinimas
0
kids-holding-hands.jpg

Kiekvieną balandį visame Europos regione ir pasaulyje atkreipiamas dėmesys į efektyviausios užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonės – skiepų – svarbą. Nuo 2005 metų kasmet minima Europos imunizacijos savaitė (toliau – EIS) siekiant didinti supratimą ir palaikyti kovą prieš skiepais valdomas užkrečiamąsias ligas. 2016 m. Europos imunizacijos savaitė minima balandžio 24 – 30 d.

Visuotinė EIS tema – imunizacijos pasiekimai

Dėl aktyviai vykdomų imunizacijos programų net 53 Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono šalys kaip niekada arti priartėjo prie tymų ir raudonukės eliminavimo. Jose pasiektas ryškus progresas siekiant šio tikslo, tačiau ir toliau būtinas geresnis supratimas ir pasiryžimas didinti skiepijimų apimtis ir išvengti ligų protrūkių ateityje. EIS yra Pasaulio imunizacijos savaitės dalis. 2016 m. visuotinė imunizacijos informacijos kampanija pabrėžia viso gyvenimo imunizacijos poreikį ir siekia atkreipti dėmesį į rizikos grupių asmenis.

Imunizacija išsaugojo milijonus gyvybių ir yra visuotinai pripažįstama kaip viena iš sėkmingiausių ir finansiškai efektyviausių sveikatos priemonių.

Artimiausi tikslai – eliminuoti tymus ir raudonukę

Daugelio šalių sėkmė parodo, kad tymus ir raudonukę galima pašalinti visame Europos regione. 2015 m. Europos Sąjungos ir/ ar Europos Ekonominės Erdvės (toliau – ES/EEE) šalyse buvo užregistruoti 3969 tymų atvejai, iš jų vienas mirties atvejis, kai mirė 19 mėn. vaikas Vokietijoje. 62 proc. visų atvejų registruoti būtent Vokietijoje. 84 proc. visų susirgusiųjų buvo neskiepyti. Aštuoniose šalyse per metus neregistruotas nei vienas atvejis, 16 šalių situacija išlieka nepalanki tymų atžvilgiu.

Pernai ES/EEE šalyse buvo registruoti 2193 raudonukės atvejai. 92 proc. visų atvejų registruoti Lenkijoje. 16 šalių per metus neužregistruota nei vieno atvejo, trijose šalyse situacija išlieka nepalanki.

2015 m. Lietuvoje registruota 50 tymų atvejų, 30 iš jų – Kauno apskrityje vykusio protrūkio metu. Raudonukės atvejų Lietuvoje neregistruota jau dveji metai. Paskutiniai du atvejai buvo 2013 m. ir 2 atvejai 2010 m. (visi šie atvejai nebuvo patvirtinti laboratoriniais tyrimais).

Geriausiai apsaugo skiepai

Siekiant tymų ir raudonukės sunaikinimo, svarbu pasiekti ir išlaikyti 95 proc. skiepijimų apimtis abejomis vakcinos dozėmis. Šis tikslas pasiektas 14 ES/EEE šalių iš jų Vengrijoje, Portugalijoje, Slovakijoje ir Švedijoje, kur paskiepyta virš 95 proc. asmenų dviem vakcinos dozėmis. 20 ES/EEE šalių skiepijimai antrąja doze nesiekia 95 proc.

Lietuvoje vaikų skiepijimų apimtys tiek viena vakcinos doze, tiek abiem dozėmis yra kiek aukštesnės nei 94 proc. Lietuvoje pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai skiepijami 15-16 mėn. ir 6-7 metų amžiaus. Suaugusieji, kurie nesirgę arba neskiepyti dviem vakcinos dozėmis, turi galimybę pasiskiepyti savo lėšomis.

 

Imunizacija - teisė ir atsakomybė kiekvienam iš mūsų

Atsakomybė tėvams. Skiepų dėka dauguma mažų vaikų tėvų nėra „matę“ tokių ligų, kaip tymai ir raudonukė. Tėvų švietimas apie ligas, nuo kurių apsaugo skiepai, gali sustiprinti pasitikėjimą vakcinomis.

Neskiepytiems suaugusiesiems. Tymai ir raudonukė gali užklupti bet kokio amžiaus asmenį. Dėl netolygaus vakcinos prieinamumo galėjo likti nepaskiepytų asmenų, kurie yra imlūs šioms ligoms ir rizikuoja susirgti.

Sveikatos priežiūros darbuotojams. Tėvai pasitiki medicinos profesionalų patarimais. Užtikrinant sveikatos priežiūros darbuotojų mokymus apie vakcinų naudą ir riziką, galima pasiekti imunizacijos lygio didėjimo ir skiepų palaikymo.

Sveikatos politikos formuotojams. Siekiant ligų eliminavimo, būtina likusiose endeminėse šalyse gerinti ligų priežiūrą, kiekvienoje bendruomenėje pasiekti 95 proc. skiepijimų apimtis nuo tymų ir raudonukės.

Tymų ir raudonukės rizika išliks, jeigu neužtikrinsime pakankamų imunizacijos apimčių.

 

 

Kristina Rudžinskaitė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Tel. (8 37) 33 12 31
El. paštas: kristina.rudzinskaite@nvsc.lt

 

Kristina Motiejūnaitė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Kauno departamento
Vidaus administravimo skyriaus vyriausioji specialistė
Tel. 8 37 331692, mob. tel. +370 676 53401
El. paštas: kristina.motiejunaite@nvsc.lt