Sergamumą kokliušu siekiama mažinti skiepais

Data

2017 04 27

Įvertinimas
0
kokli.jpg

Sergamumas kokliušu išlieka vis dar aktuali visuomenės sveikatos problema. Pastaraisiais metais Lietuvoje sergamumas šia liga didėja. 2016 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 36 kokliušo atvejai (1,25 atv./100 tūkst. gyv.). Apie 30-40 proc. susirgusių buvo 0-3 metų amžiaus vaikai. Dėl šios ligos buvo hospitalizuota apie 40-50 proc. ligonių. 2015 m. buvo užregistruotas vienas mirties nuo kokliušo atvejis: mirė 6 mėn. mergaitė, kuri buvo neskiepyta.


Kokliušas plinta lašeliniu būdu per orą. Užsikrečiama nuo kalbančių, kosinčių ar čiaudinčių asmenų, kurie į aplinką išskiria kokliušą sukeliančią bakteriją. Periodas nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų atsiradimo trunka 9-10 dienų. Diagnozuoti kokliušą galima tik atlikus specifinius laboratorinius tyrimus, nes pirmieji ligos simptomai dažnai niekuo nesiskiria nuo įprasto peršalimo. Dėl šios priežasties artimą kontaktą turėję asmenys kartais net neįtaria esantys šios infekcijos nešiotojais. Kokliušu dažniausiai serga vaikai ir paaugliai. Liga prasideda lengvais peršalimo reiškiniais, kosuliu, nežymiu karščiavimu. Po kelių savaičių kosulys sustiprėja, tampa priepuoliniu. Ligai vystantis, kosulio priepuoliai dažnėja, jie tampa ilgesni ir sunkesni. Sergant itin sunkiomis kokliušo formomis galimi smegenų pažeidimai, sąlygojantys ilgalaikius neurologinius liekamuosius reiškinius ir net mirtį.

Siekiant apsisaugoti nuo kokliušo – vienintelė prevencinė priemonė – skiepai. Būtina pažymėti, kad asmenims, kurie persirgo kokliušu ar buvo nuo jo paskiepyti, imunitetas šiai ligai visam gyvenimui nesusiformuoja (jis trunka iki 10 metų). Anksčiau vaikai nuo kokliušo iš viso būdavo skiepijami 5 kartus (paskutinis kokliušo skiepas būdavo įskiepijamas prieš einant į mokyklą (6-7 m. amžiaus). Tikėtina, kad suaugus tokie asmenys imuniteto ligai jau nebeturės. Tokiems asmenims didėja tikimybė susirgti kokliušu patiems bei užkrėsti savo vaikus, kuriems ir yra didžiausia tikimybė susirgti bei patirti ligos komplikacijas. Siekiant sutvirtinti jaunų žmonių imunitetą, 2015 metai Lietuvoje buvo pradėtas 15-16 metų amžiaus paauglių skiepijimas nuo kokliušo 6-ąjį kartą. Tokie skiepai atliekami daugelyje Europos ir pasaulio valstybių.

Būtina suprasti, kad nors vakcinų sukeltas imunitetas žmogui nesusidaro visam gyvenimui, šiuolaikiniai skiepai atitinka visus keliamus reikalavimus, saugumo, veiksmingumo bei kokybės standartus. Lietuvoje yra naudojamos tos pačios vakcinos, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

Primename, kad kiekvienas iš mūsų yra atsakingas už savo ir savo vaikų sveikatą, užtikrinkime sveiką savo vaikų ateitį – neatsisakykime ir neatidėliokime skiepų.

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Brigita Kairienė
(8 46) 41 11 54
brigita.kairiene@nvsc.lt