Šachtinių šulinių vandens kokybė Utenos apskrityje: užterštas kas penktas šulinys

Data

2017 02 20

Įvertinimas
0
sulinys.jpg

                     Pagrindines šachtinių šulinių vandens kokybės problemas lemia jame randami nitritai ir nitratai. Utenos apskrityje 2016 metais ištirtas 81 šachtinio šulinio vanduo, kurį vartoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus. Iš ištirtų vandens mėginių 16-oje nustatytas padidintas nitratų kiekis, kas sudaro 19 procentų.

                      Daugiausiai užterštų nitratais šulinių vandens, kurį vartoja nėščiosios ar kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus, rasta Anykščių rajone. Čia iš tikrintų 30 šulinių vandens padidintas nitratų kiekis nustatytas 9 šuliniuose.

                      Nitratais ir nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie pavojingi sveikatai teršalai nepašalinami vandenį virinant. Priešingai, išgaravus daliai vandens, teršalų  padaugėja. Vandenyje šie teršalai kaupiasi dėl per arti ir aukščiau šulinio esančių tvartų, lauko tualetų, tręšiamų daržų, plaunamų automobilių ir kitos veiklos.

                      Nitratai ypač kenksmingi nėščiosioms ir kūdikiams. Į kraują patekę nitratų dariniai blokuoja deguonies pernešimą į audinius, todėl kūdikį gali ištikti mirtinai pavojingas methemoglobinemijos (deguonies bado) priepuolis. Būtina žinoti, kad besilaukiant ir jau auginant kūdikį vartoti neištirtą šachtinio šulinio vandenį pavojinga ne tik sveikatai, bet ir gyvybei. Kol nebus ištirtas vanduo, būtina pasirūpinti fasuotu geriamuoju vandeniu ir jį naudoti kūdikių pieno mišiniams paruošti.

 

Reikalavimai šuliniui įsirengti

 

                      Ketinantiems įsirengti šulinį labai svarbu žinoti pagrindinius reikalavimus. Primenu, kad šulinį galima įrengti 7 metrų atstumu nuo namo, 10 metrų – nuo garažo, 15 metrų – nuo lauko tualeto, 25 metrų – nuo tvarto, mėšlidės. 25 metrų  spinduliu aplink šulinį dirva turėtų būti netręšiama ir neteršiama.

                      Būtina apsaugoti viršutinę šulinio dalį nuo galimo teršalų patekimo į vandenį. Apie viršutinio šulinio rentinį turėtų būti 1,5-2 metro gylio ir 0,7-0,8 metro pločio plūkto molio aikštelė. Virš rentinio reikia įrengti stogelį. Vandeniui semti būtina naudoti vieną, prie šulinio pritvirtintą kibirą.

 

                      Kartą per metus rekomenduojama išvalyti šulinį nuo jo dugne susikaupusio dumblo, nuvalyti rentinio sieneles, patikrinti sandarumą.

 

Janina Gruzdienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Utenos departamento

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyresnioji specialistė

Tel. (8 389) 61 940

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai 

Elvyra Sabalytė

Tel. (8 389) 61 941

El. p. [email protected]