Racionalus antibiotikų vartojimas padeda išsaugoti jų veiksmingumą

Data

2019 10 01

Įvertinimas
2
antibiot7986+.jpg

Augant sergamumu gripu bei ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas (NVSC Vilniaus departamentas) nori atkreipti visuomenės dėmesį į tinkamą vaistinių preparatų parinkimą ir vartojimą. Kol kas Lietuvoje užregistruoti vos keli gripo atvejai, tačiau ŪVKTI skaičius pamažu auga. Svarbu pabrėžti, kad ŪVKTI, gripo bei kitų virusinių susirgimų gydymui antibakteriniai vaistiniai preparatai neturi būti skiriami, nes jie gydo tik bakterijų sukeltas ligas. Neracionaliai vartojant antibakterinius vaistinius preparatus, ne tik alinamas organizmas, bet ir didinamas bakterijų atsparumas antibiotikams. Ilgainiui antibakteriniai vaistiniai preparatai gali tapti nebeveiksmingi įvairių bakterinių susirgimų gydymui.

Testas padeda sumažinti antibiotikų skyrimą

Vienas iš būdų tinkamai kovoti su antibakteriniu atsparumu yra A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimas vaikams. NVSC Vilniaus departamentas primena, kad nuo 2016 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis yra kompensuojamas testo atlikimas 2–7 metų vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis. Testas yra atliekamas siekiant nustatyti, ar asmuo yra užsikrėtęs streptokoko bakterija, sukeliančia įvairius bakterinius susirgimus. Jei testu nustatomas bakterinis susirgimas – gali būti skiriami antibakteriniai vaistiniai preparatai.

Praėjusiais metais 27 Vilniaus apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigos nenaudojo testo

NVSC Vilniaus departamentas įvertino Vilniaus teritorinės ligonių kasos pateiktus duomenis ir teikė grįžtamąją informaciją gydytojams apie 2018 metais Vilniaus apskrities ambulatorines paslaugas teikiančių ASPĮ, kuriose buvo teikiamos pirminės asmens sveikatos priežiūros paslaugos, vaikams išrašytų kompensuojamųjų antimikrobinių preparatų receptų skaičių, testų naudojimą bei 65 metų ir vyresnių asmenų skiepijimo sezoninio gripo vakcina aprėptis. Kelia susirūpinimą tai, kad net 27 Vilniaus apskrities ASPĮ nenaudojo testo. Šis testas buvo skirtas tik 44,2 proc. 2–7 metų amžiaus vaikams. Pastebėta, kad rečiau naudojusios arba išvis nenaudojusios šio testo ASPĮ vaikams dažniau skyrė antibakterinius vaistinius preparatus. Kompensuojamųjų antibiotikų skyrimo vaikams, tenkančio 100-ui prisirašiusiųjų vaikų, vidurkis buvo 37,7 receptai 100 prisirašiusiųjų vaikų. Kūdikiams šis rodiklis buvo kiek mažesnis ir siekė 35,4 receptus 100 prisirašiusiųjų kūdikių. Siauro veikimo spektro antibiotikai turėtų būti pirmo pasirinkimo antibiotikai, tačiau vaikams (0–18 metų) išrašytų siauro veikimo spektro penicilinų receptų dalis nuo visų išrašytų penicilinų receptų skaičiaus Vilniaus apskrities ASPĮ siekė vos 14,21 proc.

Nepakankamos gripo skiepijimo aprėptys Vilniaus apskrityje valstybės finansuojama sezoninio gripo vakcina

Kasmet pasaulyje nuo gripo sukeliamų komplikacijų miršta milijonai žmonių. Pagrindinė intervencija, kuri turi įtakos gripo infekcijai – profilaktinis skiepijimas. Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, Vilniaus apskrityje 65 metų ir vyresnių asmenų skiepijimo sezoninio gripo vakcina aprėptys siekė tik 13,7 proc.

NVSC Vilniaus departamentas primena, kad tik racionalus antibakterinių vaistinių preparatų vartojimas ir tyrimais pagrįstas antibiotikų skyrimas gali užkirsti kelią atsparių bakterijų atsiradimui.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Jolanta Čereškienė

Tel. 8 677 85 573

El. p. [email protected]