Prieš šventes svarbu pasirūpinti tinkama apsauga nuo gripo

Data

2018 12 17

Įvertinimas
5
gripas456.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas primena, kad šąlant orams bei artėjant gražiausioms metų šventėms svarbu nepamiršti ir tinkamos apsaugos nuo sezoninio virusinio susirgimo – gripo. 

Sergamumas gripu didėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus duomenimis, gyventojų sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis auga. Nors vis dar matomas žemas sergamumas atskirose Vilniaus apskrities savivaldybėse, tačiau įžvelgiama sergamumo didėjimo tendencija.

Didžiausio sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis laukiama žiemos viduryje, pavyzdžiui, 2017–2018 m. gripo sezono metu didžiausias sergamumas minėtomis užkrečiamosiomis ligomis Vilniaus apskrityje užfiksuotas 5-ąją ir 6-ąją 2018-ųjų metų savaites.

Nepasiskiepijote? Dar ne per vėlu

Nors gripo protrūkiai gali įvykti jau spalio mėnesį, o didysis ligos aktyvumo pikas dažniausiai tenka šaltajam metų laikui, gripo aktyvumas gali tęstis iki vėlyvo gegužės mėnesio.

Kadangi organizmą nuo gripo apsaugantys antikūnai susiformuoja praėjus maždaug dviem savaitėms po vakcinacijos, prieššventinis laikotarpis yra tinkamas pasirūpinti organizmo apsauga artėjančioms Kalėdų ir Naujųjų Metų atostogoms, išvykoms bei masiniams susibūrimams.

Skiepai išlieka geriausia apsauga nuo gripo

Kiekvienų metų pradžioje, bendradarbiaudami su mokslininkais ir matydami gripo atvejų įvairovę, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai skelbia rekomendacijas kito sezono vakcinoms, sudaromoms iš trijų arba keturių (vienos papildomos ir trivalentę vakciną sudarančių) gripo virusų padermių.

PSO skelbia, kad skiepijimas gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra efektyviausia priemonė nuo šios ūmios kvėpavimo takų infekcijos bei jos sukeliamų komplikacijų (pneumonijos, sinusito, vidurinės ausies uždegimo, sepsio). 

Saugios ir efektyvios vakcinos nuo gripo yra prieinamos ir naudojamos pasaulyje ilgiau negu pusę šimtmečio. Dėl įvykstančių gripo virusų mutacijų rekomenduojama skiepytis kasmet.

Rizikos grupės skiepijamos nemokamai

Vadovaujantis PSO rekomendacijomis bei siekiant apsaugoti nuo gripo sukeliamų komplikacijų, asmenys, priklausantys padidintos rizikos grupėms, gali pasiskiepyti nemokamai.

Rizikos grupėms priskiriami:

  • lėtinėmis ligomis sergantys asmenys;
  • nėščiosios;
  • 65 metų ir vyresni asmenys;
  • socialinės globos ir slaugos įstaigose gyvenantys asmenys;
  • sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Norintys pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina, nemokama rizikos grupėms ar apmokama savo lėšomis, kviečiami kreiptis į savo šeimos gydytoją.

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Regina Vžesniauskienė
Tel. (8 5) 264 6605

El. p. [email protected]