Prieš naudodami biocidinius produktus, visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą

Data

2018 01 03

Įvertinimas
0
group-of-various-cleaning-products.jpg

Žodis biocidinis kilęs iš dviejų lotyniškų žodžių – bio (gyvybė) ir caedo (žudyti). Išvertus į lietuvių kalbą, reiškia žudantis gyvybę. Tačiau biocidiniai produktai veikia ne tik žudydami, bet ir sulaikydami augimą, atbaidydami, priviliodami ir t.t. Biocidiniai produktai yra skirti kontroliuoti kenksmingiems organizmams: virusams, bakterijoms, pelėsiams, vabzdžiams, graužikams, paukščiams ir plėšrūnams. Atrodo, kad šie produktai yra retenybė mūsų buityje, tačiau ar iš tiesų?

Biocidinių produktų rasime visur

Ar nesame buityje naudoję rankų ar paviršių dezinfekantų, nuodiję musių, tarakonų ir pelių, purškę uodus ir erkes atbaidančių priemonių? Paminėti tik penki dažniausiai buityje naudojami biocidinių produktų tipai, o iš viso jų yra 22. Net jei likusių 17 produktų tipų nenaudojame ir nesirengiame naudoti, vis tiek mus supa daugybė gaminių, į kuriuos įdėta biocidinių produktų, pavyzdžiui, kėdės, ant kurios sėdite, medžiaga ar oda apdorota biocidiniais produktais, dažai, kuriais nudažyti ranktūriai, pagaminti naudojant irgi biocidinius produktus. Tai daroma norint užtikrinti jų atsparumą ir ilgą naudojimą. Net vandenyje, jei jis prieš patiekiant buvo dezinfekuotas, rasime  dezinfekanto, t. y. biocidinio produkto liekanų.

Dezinfekantai būtini sveikatos priežiūros įstaigose, ikimokyklinio ugdymo, socialinės globos bei visuomeninės paskirties įstaigose. Jais dezinfekuojamos oro kondicionavimo sistemos, baseinų vanduo, įvairios atliekos. Vis daugiau jų naudojama buityje. Maisto gamyboje naudojami dezinfekantai būtini tam, kad būtų užtikrinta maisto sauga. Geriamojo vandens dezinfekantai kol kas nepakeičiami kitomis priemonėmis. Medienos, mūro, pramoninės įrangos ir statinių apsaugos priemonės pailgina jų naudojimo laiką, o dažnai būtinos ir saugumui užtikrinti.

Biocidai gali pakenkti

Biocidiniai produktai padeda išsaugoti žmogaus ir visuomenės sveikatą, turtą, gyvūnų sveikatą ir aplinką, tačiau dėl savo savybių jie gali  pakenkti, sukeldami žmonių apsinuodijimus, sunaikindami ne tik kenksmingus, bet ir naudingus organizmus, užteršdami dirvožemį, orą ir vandenį. Todėl ne veltui šių produktų tiekimą rinkai ir naudojimą reguliuojantis dokumentas Biocidinių produktų reglamentas (BPR) reikalauja ,,užtikrinti, kad visuomenei būtų teikiama tinkama informacija apie biocidinių produktų naudą ir su jais susijusią riziką bei būdus, kaip kuo labiau sumažinti jų naudojimą“. Lietuvos Respublikos Vyriausybė šį informacijos teikimą visuomenei yra pavedusi Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui  prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC).

Biocidinių produktų reglamentavimo procesas

Svarbu paminėti, kad NVSC ne vien informuoja visuomenę apie biocidų naudojimą, tačiau prieš biocidinių produktų tiekimą rinkai ir naudojimą, išduoda autorizacijos liudijimą, t. y. įteisina produktą, įvertinę galimą pavojų žmonių sveikatai, gyvūnams ir aplinkai bei atsižvelgdami į produkto efektyvumą. Vienas iš pagrindinių principų autorizuojant biocidinius produktus yra neįteisinti biocidinio produkto, jei tam pačiam tikslui pasiekti yra ne cheminių priemonių ir tos priemonės nėra daug brangesnės. Todėl dalis perteklinio biocidinių produktų naudojimo atvejų atmetama dar šių produktų įteisinimo etape.

Biocidinio produkto autorizacijos metu, vadovaujantis atlikto vertinimo rezultatais, nustatomos autorizacijos sąlygos, pavyzdžiui, kas gali ar negali jį naudoti, kaip, kada ir kiek jo galima ar reikia naudoti, kokių atsargumo ar saugos priemonių privaloma imtis, kas turi būti įrašyta etiketėje ir naudojimo instrukcijoje.

Keli patarimai, kad būtų lengviau apsispręsti ar verta naudoti biocidinius produktus

Esant didelei siūlomų biocidinių produktų įvairovei, reikėtų pagalvoti, ar šie produktai tikrai mums reikalingi. Galbūt kitos priemonės atliktų darbą taip pat, tačiau nepakenktų sveikatai. Pavyzdžiui, ar tikrai namie verta dezinfekuoti unitazą? Dezinfekcija veiks tik iki pirmo panaudojimo pagal paskirtį. Buityje dažniausiai elementarios higienos ir sanitarijos priemonės ne mažiau veiksmingos, negu biocidiniai produktai.

Biocidinių produktų nereikėtų pirkti daugiau, negu ruošiamės sunaudoti artimiausiu metu. Kai kurių produktų efektyvumas laikui bėgant mažėja, o išmetę nereikalingus produktus, tikrai sukelsime pavojų sau ir aplinkai. Todėl prieš naudodami biocidinius produktus, visuomet perskaitykite etiketę ir informaciją apie produktą.  

 

Produktų vertinimo skyriaus  vedėjas

Saulius Majus

Tel. (8 5) 278 0682

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected]