exclamation

2022-01-27 nuo 19:00 iki 24:00 val. bus atliekami techniniai darbai, todėl galimi trumpalaikiai portalo „Mano vyriausybė“ veiklos sutrikimai. Atsiprašome už nepatogumus.

Pranešimų apie apsinuodijusius pernai buvo mažiau

Data

2016 04 21

Įvertinimas
0
apsinuod.jpg

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras kasmet dalyvauja tiriant žmonių apsinuodijimo aplinkybes (pagal gydymo įstaigų pateiktus pranešimus apie apsinuodijimo atvejus, pildo ir teikia Ekstremalių sveikatai situacijų centrui apsinuodijimo atvejo tyrimo protokolus). 

Dažniausia apsinuodijimo priežastis – piktnaudžiavimas alkoholiu

Gydymo įstaigos Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamentui teikia informaciją apie šiuos apsinuodijimo atvejus: vaikų apsinuodijimo atvejus, apsinuodijimo medžiagomis, įtrauktomis į Nuodingųjų medžiagų pagal jų toksiškumą sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 195 „Dėl nuodingųjų medžiagų pagal jų toksiškumą sąrašo patvirtinimo“ atvejus, apsinuodijimo darbe, atsitiktinio apsinuodijimo, apsinuodijimo vaistiniais preparatais, grupinio apsinuodijimo atvejus ir apie apsinuodijimo atvejus, kai ligonio būklė sunki.

2015 m. pranešimų apie apsinuodijusius vilniečius gauta mažiau nei 2014 m. – iš viso gauti 254 pranešimai (2014 m. gautas 261 pranešimas). Pagal pobūdį šiuos apsinuodijimo atvejus būtų galima suskirstyti į sąmoningo (apgalvotą) ir atsitiktinio apsinuodijimo. Sąmoningu apsinuodijimu laikomas apsinuodijimas tam tikromis toksinėmis medžiagomis, tokiomis kaip alkoholis, narkotinės medžiagos, medikamentai, jais piktnaudžiaujant. 

Iš visų gautų pranešimų apie apsinuodijimą daugiausiai buvo pranešta apie sąmoningo apsinuodijimo aukas. Jie sudarė daugiau kaip pusę visų užregistruotų atvejų (60 %). Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai atkreipia dėmesį, kad daugiausiai apsinuodijama alkoholiu (37 proc.). Visi šie alkoholiu piktnaudžiavę ir apsinuodiję asmenys – nepilnamečiai (10-16 m.). 

Apsinuodijimo medikamentais atvejai sudarė 31,5 proc. visų sąmoningo apsinuodijimo atvejų. Beveik visi  apsinuodiję vaistais asmenys nurodė vaistus vartoję siekdami nusižudyti. Bandžiusiųjų žudytis amžius 13-17 m.

Tarp apsinuodijusiųjų yra ir nukentėjusių nuo narkotinių medžiagų vartojimo. Tokių atvejų 2015 m. užregistruota 33.


Neatsargaus elgesio su vaistais aukos – vaikai

Atsitiktinis apsinuodijimas dažniausiai siejamas su neatsargiu elgesiu su pavojingomis medžiagomis. Daugiausiai apsinuodijusių – vaistais, jie sudaro 85 % proc. visų atsitiktinių apsinuodijimų. 

2015 m. gauta 80 pranešimų apie apsinuodijusius vaistais asmenis (2014 m. – 76). Pranešimų apie apsinuodijimą buitinės chemijos produktais pernai gauta 8 (2014 m. – 14). Apsinuodijusiųjų amžius – 1-4 m. 

Pranešimų apie apsinuodijimą smalkėmis gauta daugiau nei 2015 m. – iš viso 19 atvejų (2014 m. – 17). Nors šie atvejai palyginus su kitais (apsinuodijimu alkoholiu ar vaistais) pasitaiko rečiau, jų poveikis sveikatai yra ypač žalingas ir pavojingas gyvybei. Beveik pusė apsinuodijimo smalkėmis atvejų įvyko dėl netinkamo dujinių katilų naudojimo. 

Vilniaus visuomenės sveikatos specialistai ragina pasirūpinti saugia namų aplinka, ypač auginant mažamečius vaikus. Saugia buitimi būtina pasirūpinti ne tik savo, bet ir savo artimųjų, kurių priežiūrai paliekami vaikai, namuose.

Siūlome apsidairyti po savo namų aplinką ir įvertinti, ar:
• namuose yra vaistų, nuodingų augalų, buitinės chemijos produktų, klijų, pesticidų, augalų sėklų, alkoholinių gėrimų ir kitų produktų, kurie gali būti kenksmingi vaikų sveikatai; 
• šie produktai nėra padėti vaikams pasiekiamose vietose?
• visi produktai laikomi originaliose, tik jiems skirtose pakuotėse?


Niekada:

• nemaišykite skirtingų valiklių – įvykus cheminei reakcijai į aplinką gali patekti nuodingų garų;
• nevartokite vaistų mažamečių vaikų akivaizdoje;
• nevadinkite vaistų, ypač vitaminų, saldainiais.

 Visuomenės sveikatos saugos skyriaus
Vyriausioji specialistė Teresa Blaževič
Tel. (8 5) 264 9670 
El. p. teresa.blazevic@nvsc.lt

Kontaktai žiniasklaidai 
Vidaus administravimo skyriaus vedėjo pavaduotoja
Lina Grinytė-Jauniškienė
Tel. (8 5) 264 9651
Mob. tel. 8 659 56255
El. p. lina.grinyte@nvsc.lt