Pavojus sveikatai – endokrininę sistemą ardančios medžiagos

Data

2016 12 29

Įvertinimas
0
clipimage004.jpg

Pastaruoju metu medikams kelia susirūpinimą vis dažnėjantys endokrininės sistemos sutrikimai. Moksliniai tyrimai rodo, kad stiprėja endokrininę sistemą ardančių medžiagų poveikis reprodukcinei sistemai, daugėja persileidimų, miomų, nevaisingumo atvejų. Dažnėja endokrininės sistemos sutrikimų ir ligų, daugėja apsigimimų, medžiagų apykaitos ligų, neurologinių sutrikimų, tam tikrų vėžio formų atvejų.

Prancūzų mokslininkai apskaičiavo kiek dėl endokrininę sistemą ardančių medžiagų sukeliamų mirčių ir sveikatos sutrikimų Europos Sąjungos šalys praranda lėšų per metus. Apskaičiuotą sumą, paskirsčius proporcingai pagal gyventojų Europos Sąjungoje skaičių, Lietuvai tektų apie milijardas eurų per metus. Be abejo, nemažiau svarbios ir socialinės pasekmės, juk dėl mirčių ir ligų nukenčia ne tik patys ligoniai bet ir jų šeimos.

Endokrininė sistema lemia žmogaus sveikatą ir vystymąsi

Endokrininę sistemą sudaro belatakės arba vidaus sekrecijos liaukos, kurios gamina aktyvias medžiagas, hormonus, reguliuojančius vidines organizmo funkcijas. Kiekviena endokrininė liauka yra atsakinga už skirtingų hormonų sintezę ir gamybą. Žmogaus hormonams priskiriama nuo 50 iki 70 medžiagų, kurias gamina apie 20 organų ir jų dalių. Nuo darnios hormonų veiklos priklauso mūsų sveikata ir vystymasis. Endokrininė sistema palaiko žmogaus homeostazę (organizmo funkcijų ir savybių dinaminis pastovumas). Tinkama hormonų pusiausvyra yra itin svarbi kiekvienam žmogui, ypač – vaikams, jaunimui, nėščioms moterims.

Endokrininę sistemą ardančios medžiagos, jų poveikis žmogaus sveikatai

Endokrininei sistemai kenkiančios cheminės medžiagos – tai medžiagos, kurios keičia hormonų sistemos funkcijas ir dėl to sukelia nepageidaujamą poveikį žmogaus organizmui. Kai kurie natūraliai egzistuojantys junginiai arba dirbtinės medžiagos gali negrįžtamai sutrikdyti hormonų funkcijas. Šie išorės dirgikliai vadinami endokrininę sistemą ardančiomis medžiagomis. Tokios medžiagos gali imituoti ar dalinai imituoti natūraliai egzistuojančius hormonus žmogaus organizme, todėl bet koks šių medžiagų poveikis gali sutrikdyti endokrininės sistemos funkcijas ir taip sukelti neigiamą poveikį sveikam organizmui, jo palikuoniams ar subpopuliacijoms.

Kaip endokrininę sistemą ardančios medžiagos patenka į organizmą?

Į organizmą endokrininę sistemą ardančios medžiagos patenka tiesiogiai iš aplinkos (oro, vandens, dirvožemio, dulkių) bei kartu su maistu, ypač su jūros produktais. Kūdikiams šios medžiagos perduodamos per motinos pieną, o dar negimusiems – per placentą.

Endokrininę sistemą ardančių medžiagų randama kasdien naudojamuose daiktuose ir produktuose: maisto pakuotėse, žaisluose, kosmetikoje, odos priežiūros produktuose, balduose, tekstilės gaminiuose ir rūbuose, vaikų priežiūros priemonėse, statybinėse medžiagose, elektronikos prekėse, grindų dangoje, plastiko gaminiuose. Bene labiausiai paplitusi endokrininę sistemą ardanti medžiaga – bifenolis A aptinkamas plastikinėse maisto pakuotėse, kepimo popieriuje, CD ir DVD laikmenose, klijuose, skiedikliuose, iš perdirbto pluošto pagamintame tualetiniame popieriuje ir popieriniuose rankšluosčiuose, šia medžiaga dengiamas aliumininių konservų dėžučių vidus. Ftalatai aptinkami batuose, lauko aprangoje ir vandeniui atspariuose rūbuose, sporto inventoriuje, žaisluose, laiduose ir kabeliuose, medicinos prietaisuose, automobilių detalėse, statybinėse medžiagose, grindų laminate, balduose, laistymo žarnose ir baseinų vamzdžiuose. Susirūpinimą kelia ir parabenai, kurių randama kosmetikoje, asmens higienos priemonėse, vaikų kūno priežiūros priemonėse. Žaisluose, maisto pakuotėse, permatomose PVC plėvelėse, pesticiduose, sienų dažuose, tekstilės gaminiuose ir rūbuose aptinkami fenoliai.

Kaip problemą sprendžia atsakingos institucijos?

Pastaruosius metus galima pavadinti lūžio metais, kadangi šiemet planuojama užbaigti ilgalaikį Europos Komisijos darbą ir sukurti moksliniais kriterijais paremtą teisinio reglamentavimo sistemą.

Europos Komisija 2016 m. siekia patvirtinti endokrininę sistemą ardančių medžiagų nustatymo kriterijus bei įvykdyti teisinius įsipareigojimus, apibrėžtus Biocidinių produktų ir Augalų apsaugos produktų reglamentuose. Reglamentavimo sistemos kūrime dalyvauja ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas. Kuriama reglamentavimo sistema taps pirmąja pasaulyje reglamentavimo sistema, įtvirtinusia teisiniame kontekste mokslinius kriterijus endokrininę sistemą ardančioms medžiagoms nustatyti. Remiantis šiais kriterijais bus identifikuojamos medžiagos, turinčios endokrininę sistemą ardančių savybių. Nustačius jas biocidiniuose ar augalų apsaugos produktuose (pesticiduose), šių produktų nebus galima tiekti rinkai ir naudoti. Ateityje kriterijų taikymo sritis labai išsiplės, pagal analogiją jie bus taikomi ir kosmetikos gaminiams, medicinos prietaisams, chemijos gaminiams ir t. t.

Kitais metais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento specialistų laukia nauji iššūkiai, kadangi, patvirtinus minėtus kriterijus, reikės parengti ir jų taikymo gaires.

 

Vilniaus departamento
Produktų vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė
Natalija Umbrasienė
Tel. (8 5) 278 0680
El. p. [email protected]

Kontaktai žiniasklaidai
Vidaus administravimo skyriaus vedėja
Diana Brunevičienė
Tel. 8 659 68950
El. p. [email protected]