BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Patalpų oro prisotinimas ozonu – žmogaus sveikatai pavojingas metodas

Data

2020 04 27

Įvertinimas
14
verne-ho-MwW-zrkYSIU-unsplash.jpg

Spaudoje pasirodė straipsnių, kuriuose pristatoma,  kaip įmonės įrengia ozono generatorius patalpų oro dezinfekcijai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras praneša, kad  visų pirma, visos dezinfekcijai skirtos medžiagos turi būti įteisintos (autorizuotos) kaip biocidiniai produktai.  Autorizacijos metu yra įvertinamas jų patikimumas ir sauga, todėl patalpas dezinfekuoti saugu tik autorizuotomis medžiagomis.

Ozonas – pavojingos dujos  

Ozono generatoriai Lietuvoje nėra autorizuoti kaip biocidiniai produktai, todėl tokių prietaisų naudojimas patalpų oro dezinfekcijai yra negalimas. Lietuvoje ozoną yra leista naudoti tik vandens dezinfekcijai, tačiau ozono veiklumas vandenyje ir ore labai skiriasi.

Ozonas yra naudojamas gaisro, tabako, naujų baldų ar kilimų kvapams šalinti. Kvapus šalinantis ozono poveikis vis dar diskutuotinas, nes ozonavimo metu susidaro kitos kenksmingos medžiagos, kurios neturi kvapo, bet yra toksiškos.

Šių prietaisų gamintojai ir pardavėjai apibūdindami ozoną dažnai naudoja tokius teiginius kaip „deguonies energija“ arba „grynas oras“, norėdami pabrėžti, kad tai yra sveika deguonies rūšis. Atkreipiame dėmesį, kad tai klaidingi teiginiai, nes iš tiesų ozonas yra toksiškos dujos, turinčios visiškai kitas chemines ir toksikologines savybes nei deguonis.

Ozonavimo metu patalpos pripildomos ozono dujų. Ozono molekulė yra sudaryta iš trijų deguonies atomų. Vienam atomui atskilus, jis gali susijungti su kitų cheminių medžiagų atomais ir taip sudaryti cheminių medžiagų junginius.

Ozonas ar jo junginiai gali pažeisti plaučius, jeigu jų įkvepiame.  Santykinai mažas įkvėpto ozono kiekis per trumpą laiką gali sukelti krūtinės skausmą, kosulį, dusulį, gerklės dirginimą, o sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip astma, jos paaštrėja, susilpnėja organizmo gebėjimas kovoti su kvėpavimo takų infekcijomis. Sveikiems žmonėms, kvėpuojant patalpos oru, prisotintu, ozonu taip pat gali pasireikšti kvėpavimo sutrikimai.
    
Mikroorganizmus veikianti ozono dozė – žmogui kenksminga   

Cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore neturi viršyti Lietuvos higienos normoje HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore“ nustatytos vienkartinės ir (ar) paros didžiausios leidžiamos koncentracijos (toliau – DLK).

Kas tai yra paros DLK? Tai moksliniais tyrimais nustatyta cheminės medžiagos (teršalo) koncentracija, nedaranti žalingo poveikio žmonių sveikatai veikdama neribotą laiką. Vienkartinė DLK – moksliniais tyrimais nustatyta cheminės medžiagos (teršalo) koncentracija, nedaranti žalingo poveikio žmonių sveikatai veikdama 20–30 min. Minėtoje Lietuvos higienos normoje nustatyta, kad ozono vienkartinė DLK – 0,16 mg/m3, o paros DLK – 0,03 mg/m3.

Jungtinių Amerikos Valstijų aplinkos apsaugos agentūra įvertinusi mokslinius straipsnius konstatavo, kad ozono generatoriai nėra efektyvi priemonė patalpų oro valymui (https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/ozone-generators-are-sold-air-cleaners).

Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad tam tikros ozono koncentracijos stabdo mikroorganizmų dauginimąsi, tačiau šios koncentracijos turi būti bent 10 kartų aukštesnės nei leistinos aplinkos ore koncentracijos. Be to, net aukštos ozono koncentracijos neveikia mikroorganizmų, jei šie yra nusėdę porėtoje medžiagoje (audiniuose, keramikos plytelėse ir pan.).

Taigi, norint ozono generatorių naudoti virusams ir kitiems mikroorganizmams patalpų ore naikinti, reikia labai aukštų, žmonių sveikatai pavojingų ozono koncentracijų, tačiau oras vis tiek nebūtų visiškai dezinfekuotas, nes ozonas neveiklus porėtoje medžiagoje.

Primename, kad efektyviausias būdas patalpų oro kokybei palaikyti yra nuolatinis patalpų valymas drėgnu būdu bei patalpų vėdinimas. Jokios dezinfekcinės medžiagos neveikia mikroorganizmų, jei šie „slepiasi“ po dulkėmis. Dezinfekcinės medžiagos turi būti naudojamos labai atsakingai, nepamirštant, kad tai cheminės medžiagos, kurios taip pat gali būti kenksmingos. Siūlome vadovautis tik Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos parengtomis rekomendacijomis patalpų valymui COVID-19 pandemijos metu (https://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/REKOMENDACIJOS%20dezinfekcijai%2020200327%20(1).pdf).

 

 


Kontaktai žiniasklaidai
Asta Razmienė
Mob. tel. 8610 82576
El. p. [email protected]