Pasaulinė vandens diena: pasirūpinkime šulinių vandeniu

Data

2018 03 21

Įvertinimas
3
Nuotrauka iš pexels.com
Nuotrauka iš pexels.com

Kasmet kovo 22-ąją dieną minima Pasaulinė vandens diena, kurios proga Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad atėjus pavasariui ir tirpstant sniegui galimas paviršinės taršos patekimas į gruntinius vandenis per įvairius šulinio ar gręžinio nesandarumus. Tai gali neigiamai paveikti šachtinių šulinių ir gręžinių vandens kokybę.

Šulinio ar gręžinio vanduo gali būti užteršiamas tais teršalais, kurie yra vandens šaltinį supančioje teritorijoje, dažniausiai tai įvairūs mikroorganizmai, žmonių ar gyvūnų šlapime ar išmatose esantys azoto junginiai arba cheminės medžiagos, jeigu jos saugomos ar naudojamos gretimose teritorijose. Polaidžio vandenimis užterštas vanduo paprastai įgyja specifinį nemalonų kvapą, drumstumą, spalvą. Tokio vandens vartojimas kelia grėsmę susirgti mikroorganizmų sukeliamomis ligomis arba apsinuodyti.

„Polaidžio metu svarbu patikrinti ar šulinys ar gręžinys tinkamai uždengtas, ar nėra sienelėse atvirų angų, ar sienelėmis nevarva į vandens šaltinį patekęs paviršinis vanduo“, – teigia NVSC Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė. Jei tai atsitiko, būtina imtis priemonių, kad vandens šaltiniai būtų sandarūs, užterštą vandenį išsiurbti, leisti užsipildyti vandens šaltiniui neužterštu vandeniu, atlikti vandens tyrimus ir įsitikinti, kad vanduo saugus vartoti. Esant reikalui atlikti šulinio vandens dezinfekciją.

Nitratais ir nitritais užterštas geriamasis vanduo yra labai pavojingas nėščiosioms ir kūdikiams. „Šios cheminės medžiagos yra itin pavojingos dėl sukeliamo ūmaus poveikio kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus. Ūmus apsinuodijimas nitritais ir nitratais jiems gali sukelti dusulį“, – pabrėžia I. Taraškevičienė.

I. Taraškevičienė pažymi, kad nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos, todėl gerti ir naudoti maisto gaminimui šulinio vandenį rekomenduojama tik patikrinus, ar jame nėra sveikatai pavojingų medžiagų.

NVSC primena, kad iš gydymo įstaigos, gavęs pranešimą apie nėščiąją ar kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinio šulinio vanduo, nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje, organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą. Minėtai asmenų grupei šis tyrimas atliekamas nemokamai. Kiti gyventojai, norintys išsitirti šulinio vandens kokybę, tai padaryti gali savo lėšomis, kreipdamiesi į laboratorijas, atliekančias vandens tyrimus. Rekomenduojama šulinio vandenį išsitirti kiekvieną pavasarį.

 

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus

vedėja Irena Taraškevičienė

Tel. (8 5) 264 9650

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Solveiga Meženskaitė

Tel. (8 5) 264 9651

Mob. tel. 8 659 56255

El. p. [email protected]