Pasaulinė AIDS diena

Data

2018 11 30

Įvertinimas
4
aids-108235_960_720.jpg

1988 m. Pasaulio sveikatos organizacija gruodžio 1-ąją dieną paskelbė Pasauline kovos su AIDS diena. Šiais metais ji bus minima jau 30-ąjį kartą. Pasaulinė AIDS diena yra svarbi, nes ji primena visuomenei, kad ŽIV infekcija nėra išnykusi. Reikia būti budriems, aktyviai didinti informuotumą, tobulinti švietimą, formuoti brandesnį visuomenės požiūrį į ŽIV/AIDS ligą ir ligonius.

Pasaulinės AIDS dienos simbolis – raudonas kaspinas

Pasaulinės AIDS dienos simbolį sukūrė dvylika Niujorko menininkų, siekdami kovoti su užsikrėtusiųjų žmogaus imunodeficito viruso infekcija (ŽIV) stigmatizacija ir diskriminacija. Menininkai ieškojo simbolio, kuris galėtų visame pasaulyje suvienyti žmones kovoje su ŽIV, parodyti solidarumą ŽIV užsikrėtusiems ir priminti tuos, kurie mirė nuo ligų, susijusių su įgytu imonodeficito sindromu (AIDS).

ŽIV vis dar išlieka viena iš pagrindinių visuotinių visuomenės sveikatos problemų

2017 m. pasaulyje 36,9 mln. žmonių sirgo ŽIV, 1,8 mln. iš jų – nauji atvejai. Net 940 tūkst. žmonių mirė nuo AIDS sukeltų ligų. Nuo 1981 m. ŽIV infekcija užsikrėtė 77,3 mln. žmonių ir 35,4 mln. susirgusiųjų mirė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje 2017 m. buvo užregistruoti 263 nauji užsikrėtimo ŽIV infekcija atvejai (220 vyrų ir 43 moterys). Dažniausias užsikrėtimo būdas – švirkščiamieji narkotikai (136 atvejai) ir tai sudarė 51,7 proc. visų naujai registruotų ŽIV infekcijos atvejų. 22,1 proc.(58 atvejai) ŽIV infekcijos atvejų užregistruota 35-39 m. amžiaus grupėje. Per visą ŽIV infekcijos registravimo Lietuvoje laikotarpį (1988-2017 m.) užregistruota 3 133 ŽIV infekcijos atvejų, iš kurių kas penktas susirgo AIDS.

Tikslas – įveikti AIDS epidemiją

Nuo 1987 m. AIDS tapo pasauline problema ir pirmąja liga, apie kurios plitimo stabdymą diskutavo Jungtinės Tautos (JT). JT vienas iš septyniolikos darnaus vystymosi tikslų yra iki 2030 m. įveikti AIDS epidemiją pasaulyje, o artimesni JT AIDS  programos  (UNAIDS)  tikslai – „90-90-90“, t. y., kad iki 2020 m. 90 proc. ŽIV užsikrėtusiųjų žinotų savo diagnozę, 90 proc. jų būtų gydomi antiretrovirusine terapija (ART) ir 90 proc. ART gaunančių asmenų kraujyje virusas būtų neaptinkamas.

Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė -– „Pasaulis keičiasi. O mes?“

Norint pasiekti UNAIDS tikslus („90-90-90“) ir išplėsti gydymą yra būtinas ŽIV testavimas, todėl kiekvienais metais rengiama Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė. Ji prasideda likus savaitei iki Pasaulinės AIDS dienos t. y., nuo lapkričio 23 d. iki lapkričio 30 d.  Šių metų savaitės šūkis – „Pasaulis keičiasi. O mes?“. Savaitės akcija siekiama, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie šių ligų keliamas grėsmes bei į kokius požymius verta atkreipti dėmesį ir įtarti ŽIV.

Laiku nustatyta infekcija leidžia žmogui kontroliuoti savo ligą ir tuo pačiu apsaugoti kitus nuo užsikrėtimo virusu. Sisteminga patikra – viena efektyviausių ŽIV prevencijos priemonių.

Pirmiausia dėl ŽIV rekomenduojama pasitikrinti:

  • asmenims, turėjusiems lytinių santykių su užsikrėtusiais ŽIV;
  • asmenims, vartojantiems narkotines medžiagas;
  • vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais;
  • asmenims, turintiems vieną ir daugiau atsitiktinių lytinių partnerių per mėnesį;
  • sergantiems sifiliu, gonorėja, chlamidioze ir lytinių organų pūsleline;
  • asmenims, patyrusiems lytinę prievartą;
  • tikslinėms grupėms (jūreiviai, tolimųjų reisų vairuotojai, viešąjį saugumą užtikrinantys tarnybų pareigūnai, medikai ir kt.).

 

 

Kontaktai žiniasklaidai 
Regina Vžesniauskienė
Tel. (85) 264 6605
El. p. [email protected]