Parazitiniai susirgimai: specialistai pataria kaip apsisaugoti

Data

2017 12 13

Įvertinimas
2
handwashing-banner1.jpg

Žmogus per maistą ir aplinką gali užsikrėsti pirmuonimis ir kirminais, kurie sukelia įvairias parazitines ligas. Užsikrėtęs žmogus parazitus nešioja dažniausiai nejausdamas jokių klinikinių simptomų, todėl neretai į gydytojus kreipiasi jau užsilaikius ligai.

Atvejų registruojama kasmet

Pasaulyje registruojama daugiau kaip 250, Europoje – 60, o Lietuvoje apie 20 rūšių parazitų, sukeliančių žmonių susirgimus. Lietuvoje dažniausiai užsikrečiama amebiazės, toksoplazmozės pirmuonimis, kaspinuočiais, askaridėmis, spalinėmis, toksokarozės apvaliosiomis kirmėlėmis.

Radviliškio rajone 2016 metais nustatyta 5 proc. susirgimų parazitinėmis ligomis. Užregistruotas toksoplazmozės atvejis, sukeltas pirmuonių, 2 echinokokozės atvejai, 2 askaridozės atvejai, sukelti askaridžių, 26 enterobiozės susirgimai bei toksokarozės atvejis, sukeltas apvaliųjų kirmėlių lervų. 2017 metais Radviliškio rajone jau užregistruotas amebiazės atvejis, sukeltas pirmuonių, echinokokozės atvejis, sukeltas kaspinuočių bei 21 enterobiozės atvejis, sukeltas spalinių.

Laikykitės higienos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai pabrėžia, kad tinkamiausia profilaktinė priemonė neužsikrėsti parazitais yra rankų higiena. Taip pat svarbu nepamiršti pasirūpinti ir savo augintiniais – tai vieni pagrindinių parazitinių lervų nešiotojų. Kas keturis mėnesius rekomenduojama jiems sušerti vaistų nuo kirmėlių. Išeidami pasivaikščioti su šunimis, būtinai surinkite jų išmatas ir neleiskite teršti jus supančios aplinkos. Kiekvieną dieną sutvarkykite namuose auginamų kačių tualetus.

Specialistai pataria:

  • negerkite vandens iš atvirų vandens šaltinių;
  • nevalgykite žalios ar termiškai per mažai apdorotos žuvies, jautienos ar kiaulienos;
  • prieš vartodami vaisius, uogas ar daržoves, jas nuplaukite;
  • reguliariai vėdinkite, tvarkykite bei drėgnu būdu valykite gyvenamąsias patalpas, tualetus ir vonias, periodiškai valykite drėgnuoju būdu kilimus;
  • jeigu turite vaikų, namuose laikykite švarius žaislus.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Šiaulių departamento Radviliškio skyriaus

visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Laima Mandrijauskienė

Tel. (8 422) 52 368

El. p. [email protected]