Panevėžio regione padidėjo skiepijimų nuo tymų apimtys

Data

2017 02 10

Įvertinimas
0
ID-100210238.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas (toliau - Panevėžio departamentas) primena, kad tymai yra ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Sergamumas tymais vis dar didelis šalyse, kuriose skiepijimų apimtys nepakankamos. Siekiant tymų likvidavimo, būtina pasiekti ir išlaikyti ne mažesnes nei 95 proc. vakcinacijos apimtis.

Panevėžio apskrityje paskutinis tymų atvejis buvo registruotas 2015 m. (1 atv. Panevėžio r.).

Didėja vakcinacijos apimtys

2015 m. Panevėžio regione skiepijimų nuo tymų apimtys dvejų metų grupėje sudarė 93,9 proc., o septynerių metų - tik 89,8 proc. Praėjusiais metais skiepijimų apimtys išaugo ir pasiekė rekomenduojamą PSO rodiklį (dvimečių vaikų - 96,2 proc., septynmečių - 95,6 proc.).

Tymų infekcijos šaltinis - sergantis žmogus

Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4-7 dienas. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1-2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia - galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau - smegenų uždegimas. Dažniausia tymų komplikacija ir mirties nuo tymų priežastis yra pneumonija. Rečiau būna vidurinės ausies uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas.

Vienintelė efektyvi tymų profilaktikos priemonė yra vakcinacija

Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Ilgalaikis imunitetas susidaro po 2 įskiepytų vakcinos dozių. Įskiepijamos dvi kombinuotos tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcinos (MMR) dozės, 15-16,5 mėn. (MMR1) ir 6-7 metų (MMR2) vaikams.

Siekiant išvengti tymų protrūkių, skiepai turi būti skiriami visiems imliems tymams asmenims, tai yra visiems anksčiau neskiepytiems, nepilnai skiepytiems ir nesirgusiems asmenims. Neskiepyti nuo tymų asmenys, bendravę su ligoniu, ne vėliau kaip 72 val. po kontakto gali būti paskiepyti tymų vakcina. Poekspozicinė imunoprofilaktika turi būti rekomenduojama visiems susirgusiojo tymais šeimos nariams, jei manoma, kad jie gali būti imlūs tymams.

 

Aušra Lileikytė

Užkrečiamųjų ligų valdymo

skyriaus vedėja

Tel. (8 45) 46 67 93

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Vilda Bajoriūnienė

Mob. tel. (8 659) 39126

El. p. [email protected]