NVSC informuoja: patvirtinti 8 įvežtiniai Dengė karštligės atvejai Europoje

Data

2017 12 21

Įvertinimas
0
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) neseniai pranešė apie 8 patvirtintus įvežtinės Dengė karštligės atvejus Europoje (4 Vokietijoje, 2 Rusijos Federacijoje, 1 Austrijoje ir 1 Belgijoje). Ši liga pasireiškė turistams, kurie šių metų rugsėjo 19 d. – lapkričio 17 d. buvo apsilankę Egipte prie Raudonosios jūros (iš jų didžioji dalis lankėsi Hurgados mieste).

Virusą perneša uodai

Dengė karštligė yra ūminė virusinė uodų pernešama liga, kurią sukelia Dengė virusas, priklausantis Flaviviridae šeimai. Yra žinomi keturi šio viruso serotipai (DEN-1, DEN-2, DEN-3, DEN-4), kurie gali sukelti klasikinę Dengė karštligę arba sunkesnes formas – Dengė hemoraginę karštligę, Dengė šoko sindromą.

Dengė virusą daugiausia perneša Aedes aegypti uodų patelės, kiek rečiau – Aedes albopictus. Liga prasideda praėjus 3-14 dienų po užsikrėtusio uodo įkandimo ir pasireiškia 3–5 dienas trunkančiu karščiavimu, galvos skausmais, sąnarių, raumenų skausmais, išbėrimu, pykinimu ir vėmimu.

Lietuvoje – įvežtiniai atvejai

PSO prie endeminių teritorijų priskiria kiek daugiau nei 100 valstybių. Labiausiai paveikti yra Afrikos ir Amerikos žemynų, Rytų Viduržemio jūros, Pietryčių Azijos ir Ramiojo vandenyno vakarinės dalies regionai, kuriuose vyrauja tropinis ir subtropinis klimatas.

Europoje buvo fiksuoti keli Dengė karštligės protrūkiai: 2010 m. Prancūzijoje ir Kroatijoje, 2012 m. – Portugalijoje. Lietuvoje registruojami įvežtiniai Dengė karštligės atvejai: 2016 m. jų buvo 4, 2010–2015 m. laikotarpiu – 14.

Svarbu laikytis atsargumo priemonių

Asmenims, keliaujantiems į endemines šalis, NVSC specialistai pataria laikytis šių saugos priemonių:

  • naudoti repelentus, kuriuose būtų DEET (N,N-dietil-3-metilbenzamidas), IR3535 (3-[N-acetil-N-butil]-aminopropiono rūgšties etilo esteris) ar ikaridino;
  • dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis bei mūvėti ilgas kelnes, vengti tamsių spalvų drabužių, kurie vilioja uodus;
  • patalpose naudotis kondicionieriais arba naudoti nuo uodų patekimo į patalpas apsaugančius tinklelius ant langų, durų, lovų;
  • grįžus iš kelionės po endemines teritorijas ir 3–14 dienų laikotarpiu pradėjus karščiuoti, atsiradus sąnarių, raumenų ir galvos skausmams, kraujavimui, nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos ir informuoti gydytoją apie buvusią kelionę;
  • vengti vykimo į vietoves, kuriose paplitusi Dengė karštligė, po liūčių sezono.

 

Brigita Rašimaitė

Tel. Nr. (8 5) 261 3766

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Solveiga Meženskaitė

Tel. (8 5) 264 9651

El. p. [email protected]