Nuo erkinio encefalito skiepijasi aktyviau

Data

2017 02 14

Įvertinimas
0
erke-504a503f247a4.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau - Panevėžio departamentas) specialistai primena, kad pavasarį prasidės pirmasis erkių aktyvumo periodas, todėl jau dabar rekomenduojama nedelsti ir pasiskiepyti nuo pavojingos erkių platinamos ligos - erkinio encefalito (toliau - EE).

Kasmet nuo EE skiepijasi daugiau Panevėžio regiono gyventojų

Panevėžio departamento duomenimis, 2016 metais Panevėžio regione pirmą kartą nuo EE pasiskiepijo 1577 asmenys, iš kurių 515 vaikų iki 17 m. 2015 metais pirmą kartą pasiskiepijusių nuo EE buvo ženkliai mažiau - 843 asmenys, iš kurių 253 vaikai iki 17 m.

Sergamumas EE kasmet kinta

Praėjusiais metais Panevėžio regione buvo užregistruoti 67 EE atvejai. Palyginus susirgimų EE skaičių su 2015 metais, sergančiųjų buvo beveik 2 kartus mažiau - 35.

Vienintelė veiksminga specifinė EE profilaktikos priemonė - skiepai

Šaltuoju metų laikotarpiu taikoma įprastinė skiepijimo schema, šiltuoju, t. y. jau prasidėjus erkių aktyvumui, - pagreitinta. Abi schemos yra vienodai veiksmingos. Įprastinės skiepijimo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1-3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos charakteristikų santraukoje. Pagreitinta skiepijimų nuo EE schema įvairių gamintojų vakcinoms gali būti skirtinga, ji nurodoma vakcinos informaciniame lapelyje. Žmogus tampa pilnai apsaugotas nuo EE, praėjus 2 savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo (tiek taikant įprastinę, tiek pagreitintą vakcinacijos schemą).

Dėl skiepų rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju

Svarbu atminti, kad EE vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus. Jaunesnio amžiaus vaikai skiepijami tik išimtiniais atvejais, esant realiai grėsmei užsikrėsti. EE vakcinos gali būti skiriamos nėščiosioms ar žindyvėms, tik įvertinus vakcinacijos naudą ir galimą riziką. Skiepai nuo EE yra mokami, imunoprofilaktikos kainą ir apmokėjimo tvarką nustato skiepijimus atliekanti įstaiga.

 

Aušra Lileikytė

Užkrečiamųjų ligų valdymo

skyriaus vedėja

Tel. (8 45) 46 67 93

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Vilda Bajoriūnienė

Mob. tel. (8 659) 39126

El. p. [email protected]