exclamation

2022-01-27 nuo 19:00 iki 24:00 val. bus atliekami techniniai darbai, todėl galimi trumpalaikiai portalo „Mano vyriausybė“ veiklos sutrikimai. Atsiprašome už nepatogumus.

Neleiskime savo vaikams sirgti ligomis, kurių galima išvengti

Data

2016 04 29

Įvertinimas
0
IMG_3122.JPG

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, šalyse, kuriose organizuotos skiepijimų programos, skiepais valdomos užkrečiamosios ligos tapo gana retos. Visgi tai nėra priežastis nusiraminti, kadangi ne visos užkrečiamosios ligos yra likviduotos, o esant nepakankamam pasiskiepijusių asmenų skaičiui, gali didėti sergamumas, kilti protrūkiai. Sergamumo rodikliai rodo, kad Lietuvoje šiomis ligomis vis dar sergama. Viena iš tokių ligų yra kokliušas.

Kokliušas – tai ūmi infekcinė liga, kurią sukelia Bordetella pertussis bakterijos. Liga plinta oro lašeliniu būdu, užsikrečiama nuo sergančiojo kokliušu arba sukėlėjo nešiotojo. Kokliušo bakterijos su kvėpavimo takų sekretais išplinta ne didesniu kaip 2–3 metrų atstumu. Sukėlėjas pažeidžia viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir sukelia uždegimą. Liga gali trukti iki 10 savaičių. Padariniai mažiems vaikams gali būti labai rimti, tokie kaip kvėpavimo nepakankamumas, o kūdikiams liga gali baigtis net mirtimi.

Kokliušas yra skiepais valdoma liga, tačiau kiekvienais metais pasitaiko šios ligos atvejų. 2015 m. Vilniaus mieste užregistruota 15 kokliušo atvejų (0,28 atv./10000 gyv.), beveik visi susirgusieji – vaikai iki 3 metų, kurie dar nėra pilnai paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Dažniausiai vaikus iki vienerių metų amžiaus auginantys tėvai kaip pagrindinę užsikrėtimo kokliušu aplinkybę nurodo sąlytį su kitu šeimos nariu, kuriam neseniai buvo pasireiškusi kokliušui būdingi požymiai.

Nuo kokliušo labai svarbu apsaugoti naujagimius pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais – užtikrinti, kad jų aplinkoje nebūtų lengvomis ar besimptomėmis kokliušo formomis sergančių žmonių, kadangi būtent jie dažniausiai ir užkrečia kūdikius. Tyrimais nustatyta, kad net 75 proc. kūdikių šia liga užsikrečia nuo šeimos narių, 40 proc. mažylių kokliušu užkrečia jų mamos.

Efektyviausia priemonė – skiepai

Vienas efektyviausių kokliušo profilaktikos būdų – skiepijimas. Neskiepyti ar iš dalies paskiepyti vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Kūdikiai pradedami skiepyti neląsteline kokliušo vakcina (DTaP) nuo dviejų mėnesių amžiaus. Taip pat pakartotinai pasiskiepyti nuo kokliušo turėtų gimdyvės (prieš nėštumą arba iš karto po gimdymo) ir kiti šeimos nariai – prieš gimstant naujagimiui.

Norint apsisaugoti nuo kokliušo po sąlyčio su kokliušu sergančiu, skiepai nėra labai efektyvūs,   tačiau jeigu vaikas nepaskiepytas arba nepilnai paskiepytas – galima paskiepyti taip išvengiant rizikos susirgti ateityje. Neskiepyti jaunesni nei 7 metų amžiaus vaikai po kontakto su sergančiuoju neturėtų būti leidžiami į kolektyvą 21 dieną, o jeigu jiems skirtas gydymas antibiotikais – 5 dienas.

1974 m. Japonijoje  buvo sėkmingai vykdoma kokliušo vakcinacijos programa, kurios metu buvo paskiepyta beveik 80 proc. vaikų. 1974 m. visoje šalyje buvo užregistruoti 393 kokliušo atvejai, mirties atvejų neužregistruota. Pradėjo sklisti gandai, kad skiepijimas nuo kokliušo yra nebereikalingas, o ir pati vakcina – nesaugi. 1976 m. nuo kokliušo buvo paskiepyta tik 10 proc. kūdikių. 1979 Japonijoje prasidėjo didelė kokliušo epidemija, kurios metu užfiksuota daugiau nei 13 tūkstančių atvejų, taip pat, 41 mirties nuo kokliušo atvejis. 1981 m., ir vėl pradėjus skiepyti nuo kokliušo, sergamumas šia liga labai sumažėjo.

Skiepai – vienas didžiausių žmonijos atradimų, kurio tikslas – apsaugoti asmenis nuo užkrečiamųjų ligų bei kontroliuoti jų plitimą visuomenėje, įgyvendinant plataus masto imunoprofilaktikos programas. Tai ne kartą įrodyta tiek moksliniais tyrimais, tiek įvairių pasaulio šalių patirtimi.

 

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
Vilniaus departamento
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus
Vyr. specialistė Jolanta Kuklytė

Tel. 8 5 261 0841
El. paštas jolanta.kuklyte@nvsc.lt