Neištirtas šachtinių šulinių vanduo itin pavojingas kūdikiams ir nėščiosioms

Data

2018 12 04

Įvertinimas
0
sulinys2.jpg

Viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybė yra griežtai reglamentuota ir stebima, vykdoma jo valstybinė kontrolė, informacija apie jo kokybę yra viešai prieinama. Kitaip yra su individualių šulinių vandeniu – rūpestis dėl vandens saugumo ir kokybės tenka patiems gyventojams. Kadangi kaimo vietovėse, mažuose miesteliuose bei priemiesčiuose viešai tiekiamo geriamojo vandens dažniausiai nėra, Lietuvoje alternatyva viešai tiekiamam geriamajam vandeniui vis dar išlieka šachtiniai šuliniai. Gyventojų individualus apsirūpinimas geriamuoju vandeniu iš šachtinių šulinių bei individualių gręžinių, šalyje išlieka labai aktuali visuomenės sveikatos saugos problema, kadangi nemažos dalies šių šaltinių vanduo nėra saugus.

Nitratai ir nitratai kelia grėsmę sveikatai

Šulinio vandenyje dažnai randami dideli nitratų ir nitritų kiekiai. Trąšų ar kitų teršalų perteklius, kurio nepasisavina augalai, patenka į požeminius vandenis ir užteršia geriamojo vandens šaltinius azoto junginiais. Tokiais toksiniais rodikliais kaip nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie junginiai nepašalinami nei virinant vandenį, nei buitiniais vandens filtrais. Su vandeniu ir maistu į žmogaus organizmą patekę nitratai virsta nitritais ir sukelia vidinį deguonies badą, kuris nėščiajai ir kūdikiui yra labai pavojingas. Mokslininkai įrodė, kad nėščiosioms, vartojančioms nitratais užterštą vandenį, dėl pastovaus deguonies stygiaus kraujyje gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai. Dėl kenksmingo nitratų poveikio lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį, kyla grėsmė ir sveikiems suaugusiems žmonėms.

Šuliniais turite pasirūpinti patys

Kad šachtinio šulinio vanduo netaptų apsinuodijimo ar susirgimo žarnyno infekcijomis priežastimi, vandens sauga reikia rūpintis nuolat, visais šulinio eksploatacijos etapais, pradedant šulinio vietos parinkimu. Šulinio vieta turi būti apsaugota nuo potencialių taršos šaltinių. Šulinys negali būti įrengiamas polaidžio vandenimis užtvindomose teritorijose, pelkėtose vietose. Taip pat derėtų atminti, kad 20 m atstumu apie šulinį draudžiama plauti automobilius, girdyti gyvulius, plauti ar skalauti skalbinius, vykdyti kitą veiklą, kuri gali tapti vandens taršos priežastimi. Labai svarbu tinkamai prižiūrėti šulinį, kasmet vandenį išsemti, išvalyti šulinio dugną ir rentinio sieneles, esant reikalui suremontuoti. Rentiniuose neturi būti plyšių, per kuriuos į šulinį galėtų patekti lietaus ar polaidžio vanduo, nuotekos.

Kūdikiams ir nėščiosioms vandens tyrimai atliekami valstybės lėšomis

Nėščiosios ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus auginančios šeimos, kurios maistui vartoja šachtinių šulinių vandenį, turi galimybę nemokamai atlikti cheminius vandens tyrimus. Reikia kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir informuoti savo šeimos gydytoją apie maistui vartojamą šachtinio šulinio vandenį. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, gavęs pranešimą, kad kūdikis iki 6 mėn. amžiaus ar nėščia moteris vartoja šachtinio šulinio vandenį, nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje organizuos šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą.

Visi kiti šachtinių šulinių vandens vartotojai vandenį gali išsitirti patys, kreipdamiesi į tokius tyrimus atliekančias laboratorijas. Rekomenduojama tai daryti kiekvieną pavasarį, kadangi polaidžio metu su tirpstančiu sniegu į gruntinį vandenį gali patekti įvairūs teršalai.

             

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Albina Urbutienė

Tel. (8 446) 79 354

El. p. [email protected]