Neformaliojo ugdymo įstaigose randama nemažai pažeidimų
Data
2018 03 28
Įvertinimas

Neformalus vaikų ugdymas užima vis svarbesnę vietą organizuojant vaikų užsiėmimus laisvalaikiu. Todėl Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), atkreipdamas dėmesį į tai, kad svarbu ne tik ugdymo programos turinys ir metodinės priemonės, bet ir saugi ugdymo aplinka, akcentuoja, kad neformaliojo ugdymo įstaigose nustatoma nemažai pažeidimų.
Problema – patalpų įrengimas
Per 2013–2017 m. laikotarpį NVSC Šiaulių departamento specialistai atliko 94 neformalaus ugdymo įstaigų patikrinimus, iš kurių nustatytų pažeidimų skaičius svyruoja nuo 20 proc. iki 53 proc.
Specialistai atkreipia dėmesį, kad dažniausiai nustatomi pažeidimai susiję su patalpų įrengimo ir eksploatavimo reikalavimais. „Neformaliojo ugdymo programas vykdančių įstaigų kabinetuose nepakanka apsaugų nuo tiesioginių saulės spindulių, stalai ir kėdės neatitinka mokinių ūgio, patalpų danga nelygi ir sunkiai valoma drėgnuoju būdu, – sako Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyr. specialistė Lina Ruškienė. – Tualetų kabinos įrengtos be rakinamų ar užkabinamų durų, prasta sanitarinių įrenginių techninė būklė, o teritorija, patalpos ir jose esantys įrenginiai yra nesaugūs.“
Nesilaikoma higienos reikalavimų
Specialistai akcentuoja ir tai, kad pasitaiko pažeidimų dėl netinkamos patalpų įrangos ir asmens higienos laikymosi. L. Ruškienė pabrėžia, kad valymo ir dezinfekcijos priemonės naudojamos ne pagal paskirtį ir gamintojo pateiktas naudojimo instrukcijas, taip pat netinkamai yra laikomas tualeto valymo inventorius, tualeto patalpose nėra asmens higienos priemonių – tualetinio popieriaus, muilo, vienkartinių rankšluosčių.
Pasitaiko pažeidimų, kurie susiję su reikalavimais darbuotojams ir neformaliojo ugdymo mokyklas lankantiems vaikams, todėl NVSC Šiaulių departamento specialistai norėdami atkreipti dėmesį, primena kad:
- mokiniai iki 18 metų neformaliojo ugdymo programose gali dalyvauti tik pasitikrinę sveikatą ir pateikę vaiko sveikatos pažymėjimą;
- mokiniai, lankantys kūno kultūros ir sporto pratybas bei dalyvaujantys varžybose, sporto mokymo įstaigų mokiniai sveikatą turi tikrintis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ nustatyta sportuojančių asmenų sveikatos tikrinimo tvarka ir periodiškumu atsižvelgiant į sportuojančiojo fizinį parengimą ir / ar kultivuojamą sporto šaką;
- neformaliojo ugdymo programas vykdančių įstaigų darbuotojai privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet pasitikrinti sveikatą, ar neserga tuberkulioze; o pasitikrinti, ar neserga kitomis užkrečiamosiomis ligomis, – esant būtinybei;
- minėtų įstaigų darbuotojai gali dirbti tik nustatyta tvarka įgiję higienos žinių pažymėjimą, o pedagoginiai darbuotojai ir pirmosios pagalbos kursų teikimo klausimais.
Kontaktai žiniasklaidai
Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus
vyriausioji specialistė Lina Ruškienė
Tel. (8 41) 598536
El. p. [email protected]