2023-05-22

Lietuvoje baigėsi gripo sezonas

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę (20-ąją metų savaitę) baigėsi 2022–2023 m. gripo sezonas, kuris prasidėjo praėjusių metų spalį (40-ąją metų savaitę). Nuo šiol nebebus kiekvieną savaitę pranešama apie per savaitę susirgusių asmenų skaičių, tačiau sergamumas ir toliau bus analizuojamas bei informacija teikiama tik pagal poreikį. Taip pat primename, kad duomenis apie į ligonines dėl gripo paguldytus asmenis NVSC renka tik gripo sezono metu.

NVSC duomenimis, sergamumas gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga paskutinę sezono savaitę (20-ąją savaitę) sumažėjo. Bendras sergamumo rodiklis šių metų 20-ąją savaitę siekė 556,8 atvejo 100 tūkst. gyventojų, 19-ąją savaitę jis buvo šiek tiek didesnis – 561,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Didžiausi sergamumo rodikliai praėjusią savaitę buvo užfiksuoti: Kaune – 833,80 atvejo 100 tūkst. gyventojų, Kėdainių rajono savivaldybėje – 825,75 atvejo 100 tūkst. gyventojų, Kazlų Rūdoje – 796,09  atvejo 100 tūkst. gyventojų,

Praėjusią savaitę į ligonines dėl gripo buvo paguldyti 4 asmenys, iš kurių 2 priklausė  2–17 m. amžiaus grupei (du asmenys buvo gydomi intensyviosios terapijos skyriuose), gegužės 8–14 d. į ligonines pateko 5 asmenys, iš kurių 3 nepilnamečiai.

Paskutinę gripo sezono savaitę užregistruoti du mirties nuo gripo atvejai. Mirusieji priklausė vyresnių nei 65 m. amžiaus asmenų grupei, buvo neskiepyti ir turėjo kitų gretutinių ligų. Lietuvoje šį gripo sezoną iš viso užregistruota 20 mirties nuo gripo atvejų  (2 asmenys buvo skiepyti sezonine gripo vakcina, 18 – neskiepyti).

Lietuvos detalius sergamumo duomenis pagal atskiras savivaldybes, sergančiųjų amžių, viruso tipus, mirties atvejus ir kt. galite rasti adresu.

Sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga duomenys apskrityse

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, 19-ą šių metų savaitę ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimta 210 ėminių, iš kurių trijuose ėminiuose buvo aptiktas B tipo gripo virusas.

Sergamumas gripu ir ŪVKTI Lietuvoje gripo sezonų metu nuo 2017 m.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Europoje 19-ą šių metų savaitę iš  28 060 mėginių, imtų gripo virusui nustatyti, 792 buvo teigiami (A tipo gripas sudarė  28 proc., B tipo – 72 proc.).

Europos savaitiniai duomenys apie nustatytus gripo virusus pagal tipą 2022–2023 m. sezonu

Informacija pasiekiama adresu

Koks buvo šis gripo sezonas

NVSC vertinimu, dėl sumažėjusio gripo ir kitų ūminių kvėpavimo takų infekcijų aktyvumo visuomenėje COVID-19 pandemijos laikotarpiu, didėjo imuniteto neturinčių asmenų skaičius, todėl šį sezoną gripas plito aktyviau: sergamumo pakilimas prasidėjo anksčiau ir sukėlė didesnę sergamumo bangą lyginant su ankstesniais (iki pandemijos) sezonais. Tokia epidemiologinė situacija buvo ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse. Ką tik pasibaigęs gripo sezonas sergamumu buvo panašus į iki pandemijos buvusius sezonus, išskyrus 2020–2021 m. sezoną.

NVSPL duomenimis, 2022–2023 m. gripo sezoną iš teigiamų gripo mėginių, paimtų iš ŪVKTI simptomus turinčių pacientų,  dominavo A ir B tipo gripo virusas bei respiracinis sincitinis virusas, kurie ir nulėmė sergamumo svyravimus sezono metu. Sezono pradžioje vyravo A tipo gripo virusas, antroje sezono pusėje – B tipo gripo virusas. Atkreiptinas dėmesys, kad abu viruso tipai yra ir sezoninio gripo vakcinos sudėtyje.

2022–2023 m. gripo sezoną šalies gydymo įstaigoms buvo paskirstyta 202 080 gripo vakcinos dozių, skirtų rizikos grupių asmenų skiepijimui. NVSC duomenimis, iš viso šį sezoną (rugsėjo–balandžio mėn.) pasiskiepijo 191 092 rizikos grupėms priklausantys asmenys (sunaudota 94,5 proc. vakcinos dozių).

Šiuo metu yra rengiama išsami šio gripo sezono apžvalga, kurioje bus galima pamatyti praėjusio ir ankstesnių sezonų palyginimą. Apžvalga bus paskelbta NVSC interneto svetainėje birželio mėnesį.

Kontaktai žiniasklaidai

Ar ši informacija Jums buvo naudinga?
Pasirinkite ir paspauskite "Pateikti"