2023-05-10

Legioneliozės situacija Kaune. Atnaujinta 2023-05-26

Papildyta 2023-05-26

Gegužės 26 d. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamentas iš LSMU Kauno ligoninės gavo dar vieną pranešimą apie mirties atvejį. Miręs asmuo priklauso 71–80 metų amžiaus grupei. Iš viso šiuo metu patvirtinti 24 legioneliozės atvejai, iš jų – 7 mirties atvejai (pagal gydymo įstaigos pateiktus duomenis, keturių mirusiųjų mirties priežastis – kita liga, trijų – legioneliozė).

Balandžio 26–gegužės 9 d. iš 16 ligonių gyvenamųjų būstų buvo paimti vandens tyrimai. Atsakymai gauti iš visų gyventojų būstų (14-oje nebuvo aptikta legionelių, 2-uose – aptikta, iš jų viename legionelių kiekis viršijo nustatytą normą).

2023-05-19 informacija:

Gegužės 19 d. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamentas gavo dar vieną pranešimą apie mirties atvejį. Miręs asmuo priklauso 85+ metų amžiaus grupei. Iš viso šiuo metu patvirtinti 24 legioneliozės atvejai, iš jų – 6 mirties atvejai (pagal gydymo įstaigos pateiktus duomenis, trijų mirusiųjų mirties priežastis – kita liga, trijų – legioneliozė). Epidemiologinė diagnostika tęsiama.

Balandžio 26–gegužės 9 d. iš 16 ligonių gyvenamųjų būstų buvo paimti vandens tyrimai. Atsakymai gauti iš 14 gyventojų būstų (12-uose nebuvo aptikta legionelių, 2-uose – aptikta, tačiau legionelių kiekis neviršijo nustatytos normos). Atsakymų dar iš dvejų gyventojų būstų laboratorinių tyrimų negauta.

2023-05-17 informacija:

2023-05-17 gautas patikslintas pranešimas apie vieną nustatytą legioneliozės atvejį Kauno rajone. Atvejis siejamas su šia epidemiologine situacija, kadangi asmuo susirgo iki gegužės 2 d.  

Iš viso šiuo metu patvirtinti 24 legioneliozės atvejai (18 – Kauno rajone, 6 – Kauno mieste), iš jų – 5 mirties atvejai (pagal gydymo įstaigos pateiktus duomenis, trijų mirusiųjų mirties priežastis – kita liga, dviejų – legioneliozė).

Primename, kad atsiradus naujiems legioneliozės atvejams, jie nebebus siejami su šia epidemiologine situacija, kai asmenys susirgo 2023-04-18 – 2023-05-02.

2023-05-16 informacija:

Informuojame, kad balandžio 26–gegužės 9 d. iš 16 ligonių gyvenamųjų būstų buvo paimti vandens tyrimai.  Šiuo metu turime vandens tyrimų atsakymus iš 11 gyventojų būstų (9-uose nebuvo aptikta legionelių, 2-uose – aptikta, tačiau legionelių kiekis neviršijo nustatytos normos). Atsakymų dar iš 5 gyventojų būstų laboratorinių tyrimų negauta.

Kauno apskrityje nuo 2023-05-11 legioneliozės situacija nepasikeitusi. Iš viso šiuo metu patvirtinti 23 legioneliozės atvejai (17 – Kauno rajone, 6 – Kauno mieste), iš jų – 5 mirties atvejai (pagal gydymo įstaigos pateiktus duomenis, trijų mirusiųjų mirties priežastis – kita liga, dviejų – legioneliozė).

Atsiradus naujiems legioneliozės atvejams, jie nebebus siejami su šia epidemiologine situacija, kai asmenys susirgo 2023-04-18 – 2023-05-02.

2023-05-11 informacija:

Gegužės 11 d. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamentas gavo dar vieną pranešimą apie legioneliozės atvejį Kauno rajone. Pradėtas epidemiologinis tyrimas. Iš viso šiuo metu užregistruoti 23 legioneliozės atvejai, iš jų – 5 mirties atvejai (pagal gydymo įstaigos pateiktus duomenis, trijų mirusiųjų mirties priežastis – kita liga, dviejų – legioneliozė).

2023-05-11 įvyko susitikimas su Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos, kuri kontroliuoja, kaip laikomasi energijos kokybės reikalavimų, atstovais. Buvo diskutuota, kaip galima būtų tobulinti teisinį reguliavimą bei technines daugiabučių namų šilumos punktų prižiūrėtojų kontrolės priemones, kad būtų užtikrinta geresnė karšto vandens sistemų kontrolė. Sutarta, kad artimiausiu metu bus peržiūrėti teisės aktai, nustatantys daugiabučių namų šilumos ūkio prižiūrėtojų kontrolės reikalavimus, ir ieškoma visų įmanomų būdų, kaip pagerinti šį procesą.  Siekiant išvengti nepalankios legioneliozės epidemiologinės situacijos ateityje, numatyta stiprinti ir užtikrinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą, aptariant teisinio reguliavimo klausimus ir su Energetikos ministerija.  
NVSC atstovai per pasitarimą pabrėžė, kad labai svarbu yra didinti gyventojų supratimą apie karšto vandens sistemų priežiūros priemones – terminę dezinfekciją, tinkamą karšto vandens nuleidimą po jos, čiaupų, dušo galvučių priežiūrą, kad nebūtų taupoma savo sveikatos sąskaita.

2023-05-10 informacija:

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras gegužės 9–10 dienomis pranešimų apie naujus legioneliozės atvejus iki šiol nėra gavęs. Šiandien, gegužės 10 d., gautas pranešimas apie dar vieną mirties atvejį. Iš viso šiuo metu užregistruoti 22 legioneliozės atvejai, iš jų – 5 mirties atvejai (pagal gydymo įstaigos pateiktus duomenis, trijų mirusiųjų mirties priežastis – kita liga, dviejų – legioneliozė).

Šiandien inicijuotas nuotolinis pasitarimas su Kauno miesto ir rajono savivaldybių atstovais. Aptarta nepalanki epidemiologinė legioneliozės situacija, daugiabučių namų bendrijų ar administratorių veiksmai, susiję su šilumos ūkio priežiūra.

Kauno miesto savivaldybės atstovai pasiūlė kasmet, pasibaigus šildymo sezonui, organizuoti tarpinstitucinius pasitarimus, kad visoms atsakingoms šalims (šilumos ūkio prižiūrėtojams, daugiabučių administratoriams, bendrijoms) būtų priminti su legioneliozės prevencija susiję būtini veiksmai.

Gegužės 11 d. su Valstybine energetikos reguliavimo taryba, kuri kontroliuoja, kaip laikomasi energijos kokybės reikalavimų, bus diskutuojama dėl teisinio reguliavimo ir  techninių kontrolės priemonių tobulinimo, kad būtų užtikrinta geresnė karšto vandens sistemų kontrolė.

Gavus naujų duomenų, šis pranešimas bus pildomas.

Kontaktai žiniasklaidai