Kovo 24-oji – pasaulinė tuberkuliozės diena

Data

2017 03 24

Įvertinimas
0
file8131263154996 (1).jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamentas praneša, kad tuberkuliozė - pavojinga užkrečiamoji liga ir tik užtikrinus tinkamą šios ligos prevencijos priemonių taikymą, galima išvengti grėsmės žmonių sveikatai.

Kasmet kovo 24 –ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta informuoti visuomenę apie pavojingą ligą, jos daromą žalą bei profilaktikos priemones. 2017-ieji - tai antrieji metai dvimetės kovos prieš tuberkuliozę kampanijos, kurios šūkis „Drauge nugalėsime tuberkuliozę!“. Šių metų siekiamybė - „Nė vieno nepalikti be dėmesio!“. Kovojant su stigmatizacija, diskriminacija, socialine atskirtimi būtina didinti medicininės pagalbos prieinamumą.

Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) iškėlė tikslą iki 2030 m. sumažinti mirtingumo rodiklį 90 proc. bei sumažinti naujų tuberkuliozės atvejų skaičių 80 proc.. PSO duomenimis vienas trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis, iš kurių apie 10 proc. suserga tuberkulioze.

Tuberkuliozė (toliau - TB) – infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis), perduodamos oro lašeliniu (aerozoliu) būdu – įkvėpiant. Pirmiausiai pakenkiama plaučiams, tačiau gali būti pažeistas ir bet kuris kitas organas (sąnariai, limfmazgiai, kaulai ir kt.). 

Kaip plinta TB?

Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą,  kai atvira plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. TB sukėlėjas atsparus aplinkos poveikiui (dalinai pašalinamas plaunant vandeniu, valant drėgnu būdu ar siurbiant dulkių siurbliu, vėdinat), šalčiui, išdžiūvimui, rūgštims, šarmams, etilo alkoholiui. Tuberkuliozės sukėlėjas jautrus ultravioletiniams spinduliams (tiesioginis saulės spindulių poveikis turi būti ne trumpesnis kaip 2 val.), 5 % chloro junginiams, 2 % sodos tirpalams, o 100ºC temperatūroje žūva per 5-10 min.

Tuberkuliozės požymiai

Dažnai atvira plaučių tuberkulioze sergantys asmenys nesiskundžia bloga sveikata, bet gali turėti šiai ligai būdingų požymių: silpnumas, sutrikęs miegas, svorio kritimas, ilgalaikė apie 37° C temperatūra, naktinis prakaitavimas, kosulys kai skrepliuojama ilgiau nei tris savaites, atkosima kraujo, jaučiamas dusulys, kartais - krūtinės skausmai. Kiti TB būdingi simptomai priklauso nuo pakenktos organizmo vietos: jei pažeidžiami kaulai ir sąnariai – pasireiškia sąnarių pokyčiai ir skausmai, jei gerklos –užkimęs balsas ir gerklės skausmas ir kt.

Tuberkulioze užsikrėtimo bei susirgimo rizika

Epidemiologiškai pavojinga atviroji plaučių TB forma, kai ligonis į aplinką išskiria tuberkuliozės mikobakterijas. Sveikam organizmui pavojinga ne atsitiktinė tuberkuliozės mikobakterijų dozė, o daugkartinis bakterijų patekimas į organizmą. Artimai, dažnai ir ilgai bendraujant su atvira  plaučių TB sergančiu asmeniu yra tikimybė  užsikrėsti  ir susirgti šia infekcine liga.

Pagrindiniai tuberkuliozės rizikos veiksniai: artimas ir ilgalaikis kontaktas su sergančiu atvira plaučių TB, persirgta TB, silpna imuninė sistema, dažnai pasikartojantys kvėpavimo takų ir plaučių uždegimai, cukrinis diabetas, stresas, prasta mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu bei narkotikais, vyresnis amžius, kelionės į didelio TB paplitimo šalis (Pietų Azijos regionas, Afrikos žemynas), vyriška lytis. Užsikrėtęs TB sukėlėju asmuo gali ir nesusirgti (suserga apie 10 proc. infekuotų žmonių) - tai priklauso nuo asmens imuninio atsparumo. Užsikrėtus, tačiau nesusirgus, nepasireiškia jokie klinikiniai simptomai, taip pat neišskiriamas TB sukėlėjas ir neužkrečiami aplinkiniai. 

Vadovaujantis PSO rekomendacijomis, Lietuvoje laikomasi nuostatos, kad pagrindinės tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės priemonės – sėkmingas sergančiųjų tuberkulioze išaiškinimas bei išgydymas, taip pat informacijos apie profilaktikos priemones teikimas visuomenei.

Tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės priemonės:

Sėkmingas sergančiųjų išaiškinimas - ankstyva ir greita tuberkuliozės diagnostika.
Išgydymas - užtikrinti kontroliuojamą gydymą, kad 85 proc. naujai atvira plaučių tuberkulioze susirgusių asmenų baigtų gydymo kursą. Ligonis nepavojingas aplinkiniams (jeigu tinkamai gydomas) jau po 2-3 savaičių gydymo.
Sergantis atvira plaučių tuberkulioze asmuo turi griežtai laikytis gydytojų nurodymų: naudoti chirurgines kaukes, kad kuo mažiau užkrečiamų aerozolių patektų į aplinką; laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo; bendrauti su aplinkiniais ne mažesniu kaip 1 m. atstumu.
Dažnas patalpų vėdinimas (natūrali ir/ar įrengta mechaninė ventiliacija) bei paviršių valymas drėgnu būdu, ligonis turi turėti atskirus indus bei higienos priemones.
Profilaktiniai skiepai BCG (BCG – bacillus Calmette-Guerin) vakcina, pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, kūdikiams.
Kasmet, teisės aktų nustatyta tvarka, profilaktiškai tikrinami 7 m. amžiaus ir rizikos grupėms priklausantys vaikai, atliekant tuberkulino mėginius.
Teisės aktų nustatyta tvarka darbuotojai, dirbantys darbą, susijusį su sveikatos priežiūra, vaikų ugdymu, paslaugomis gyventojams ir kt., privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet pasitikrinti sveikatą, ar neserga tuberkulioze.
Imuninės sistemos stiprinimas: gerai ir sveikai maitintis, laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo, vengti žalingų įpročių, dažniau būti gryname ore bei didinti fizinį aktyvumą.
Pacientų socialinių bei jų, ir su ligoniu kontaktavusių asmenų psichologinių problemų sprendimas.

Rekomenduojama: ilgai kosint, jaučiant silpnumą, dusulį, krūtinės skausmus, esant svorio kritimui, blogam apetitui, naktiniam prakaitavimui, sutrikus miegui, karščiuojant – būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją (bendrosios praktikos gydytoją), kuris įvertins Jūsų sveikatos būklę ir, reikalui esant, nukreips tolesniam ištyrimui.  

 

Kontaktai žiniasklaidai
Kristina Mikalauskienė
Tel. 8 37 33 16 84; 867653401
El. paštas: [email protected]

Daugiau apie tuberkuliozės situaciją Lietuvos apskrityse