Klaipėdos apskrityje – pirmasis meningokokų sukeltos infekcijos atvejis
Data
2017 02 28
Įvertinimas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas informuoja, kad Klaipėdos apskrityje buvo nustatytas pirmasis šiais metais meningokokų sukeltos infekcijos atvejis.
Meningokokų sukelta infekcija dažnesnė tarp jaunų žmonių
Meningokokų sukelta infekcija – tai reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, nes sunkiausios šios ligos klinikinės formos yra žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Ligos sukėlėjas meningokokas (Neisseria meningitidis) gali būti randamas net ir sveiko žmogaus nosiaryklėje. Šia infekcija užsikrečiama oro lašeliniu būdu nuo sergančio asmens ar sveiko bakterijų nešiotojo. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 3-5 dienas (rečiau iki 10 d.).
Pažymėtina tai, kad nesergančiais nešiotojais gali būti nuo 5 iki 15 proc. gyventojų, bet šaltuoju metų laiku šis skaičius tam tikrose grupėse gali išaugti net iki 40 proc.
Meningokokų sukelta infekcija yra panaši į ūminę viršutinių kvėpavimo takų infekciją, nes iš pradžių prasideda sloga, pakyla temperatūra, atsiranda galvos, raumenų skausmas, vėmimas, sprando raumenų sustingimas, atsiranda hemoraginis bėrimas (tamsiai vyšninės spalvos su pilku atspalviu odos bėrimas).
Meningokokų sukelta infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus, taip pat dažni atvejai ir tarp paauglių bei jaunų žmonių iki 25 metų. Pavojus susirgti yra ir kitokio amžiaus asmenims: esant susirgimams virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, nusilpus imunitetui, stresui ir kt.
Meningokokų sukeltos infekcijos profilaktinės priemonės
Meningokoko sukėlėjas labai neatsparus džiovinimui, šalčiui, aukštai temperatūrai. Siekiant išvengti meningokokų sukeltos infekcijos, labai svarbu vėdinti patalpas, nebūti arti ligonio, stebėti savo sveikatą, o susirgus – iš karto kreiptis į gydytoją. Asmenims, kontaktavusiems su sergančiais meningokokų sukelta infekcija, rekomenduojama 10 dienų sekti sveikatos pokyčius, o pasijutus blogai – kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Chemoprofilaktika (antibiotikai) yra skiriami meningokokų sukeltos infekcijos židiniuose tik artimai bendravusiems su ligoniu asmenims, t. y. šeimos nariams, asmenims, gyvenantiems ir miegantiems toje pačioje patalpoje, turėjusiems artimą kontaktą (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų, naudojimasis susirgusiojo dantų šepetuku ir pan.). Chemoprofilaktika turi būti pradėta kuo anksčiau (ne vėliau kaip per 7 paras po buvusio kontakto).
Dar viena meningokokų sukeltos infekcijos profilaktikos priemonė – skiepai: skiepai apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų.
Kontaktai žiniasklaidai
Brigita Kairienė
(8 46) 41 11 54
[email protected]