Kaune laukiniams paukščiams nustaytas paukščių gripas
Data
2017 03 03
Įvertinimas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamentas praneša, kad paukščių gripo virusas H5N8 labai pavojingas paukščiams ir tik užtikrinus tinkamą šios ligos prevencijos priemonių taikymą, galima išvengti grėsmės žmonių sveikatai.
2017 m. kovo 1 d. Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, per pastarąsias dienas, ištyrus gulbių nebylių, Kaune, ties Žemaisiais Šančiais gaišenų mėginius, nustatytas labai patogeniškas H5N8 paukščių gripo virusas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, paukščių gripo atvejai jau kurį laiką registruojami aplinkinėse Europos Sąjungos valstybėse, kuriose dėl šios ligos jau sunaikinta apie 7,5 mln. paukščių. VMVT duomenimis, Kaliningrado srityje (Rusijos Federacija) trims gulbėms nebylėms taip pat nustatytas paukščių gripo virusas H5N8.
VMVT atsakinga už visų nacionalinių priemonių, susijusių su paukščių gripu, koordinavimą ir skubios veiklos priemonių taikymą šalyje.
Kas yra paukščių gripas?
Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Patys pavojingiausi yra paukščių gripo labai patogeniški H5 ir H7 viruso potipiai. Paprastai, migruojantys laukiniai vandens paukščiai yra natūralūs paukščių gripo viruso nešiotojai. Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui. Paukščių gripo virusu užsikrėtusių paukščių mirtingumas svyruoja nuo 50 iki 100 %.
Kaip plinta paukščių gripas?
Ligą platina paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai gali užsikrėsti patekę į užkrėstą aplinką. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį. Pavyzdžiui, užkrėstose išmatose virusas aptinkamas 44-105 dienas, tačiau tai priklauso nuo aplinkos sąlygų. Didžiausią tikimybę užsikrėsti paukščių gripu turi paukščiai, laikomi atviruose vandens telkiniuose ir prie jų. Paukščių gripas perduodamas netiesioginio kontakto būdu su užsikrėtusių paukščių išskyromis, ypač išmatomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę.
Kaip žmonės gali užsikrėsti paukščių gripu?
Žmonės gali užsikrėsti tik tiesiogiai kontaktuodami (t.y. liečiant ar lesinant) su gyvais ar kritusiais sergančiais paukščiais. Virusas išlieka ir užsikrėtusių paukščių išmatose, užkrėstame vandenyje, taip pat gali būti įkvėptas su dulkėmis. Paukščių gripo sukėlėjas gali būti perduotas ir per paukštieną bei žalius (termiškai neapdorotus) kiaušinius. Paukščių gripu užkrėstuose arba galimai užkrėstuose ūkiuose taikomos griežtos priemonės, užtikrinančios, kad užkrėsta mėsa ir kiaušiniai nepatektų vartotojams. Įrodymų, kad žmogus nuo žmogaus gali užsikrėsti paukščių gripu, nėra.
Paukščių gripo grėsmė žmonėms
Nors paukščių gripo virusas H5N8 labai pavojingas tik paukščiams, tačiau daugėjant paukščių gripo protrūkių tarp paukščių, didėja teorinė galimybė atsirasti gripo viruso mutacijoms ir gripo pandemijos grėsmei visuomenėje.
Paukščių gripo prevencija yra paremta veterinarine priežiūra ir kontrole
Iš šalių, kuriose nustatytas paukščių gripas, į Lietuvą draudžiama įsivežti gyvų ar sumedžiotų paukščių, paukštienos ir jos produktų, taip pat kitų gyvūninių maisto produktų bei neapdorotų paukščių plunksnų.
Paukščių laikytojams rekomenduojama laikyti paukščius uždarose patalpose ir saugoti juos nuo kontakto su laukiniais paukščiais, o paukščių girdymui nenaudoti vandens iš atvirų vandens telkinių.
Gyventojams nerekomenduojama liesti rastų kritusių arba leisgyvių laukinių paukščių, taip pat nepatartina iš rankų lesinti laukinius paukščius. Jeigu tenka liesti ar laikyti rankose laukinius paukščius, reikia laikytis elementarios rankų higienos.
Grėsmė, kad atšilus orams virusas gali būti perneštas su migruojančiais paukščiais, labai didelė, todėl VMVT tiria visus rastus nugaišusius vandens paukščius ir prašo gyventojų, pastebėjus laukinių vandens paukščių gaišenas, nedelsiant pranešti teritoriniam VMVT padaliniui arba visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403. Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tel. (8 37) 31 43 60 arba (8 37) 42 35 59.
Kontaktai žiniasklaidai
Kristina Mikalauskienė
Tel. 8 37 33 16 84; 867653401
El. paštas: [email protected]