Kartu su gripu plinta virusinės žarnyno infekcijos

Data

2018 01 15

Įvertinimas
0
handwashing.jpg

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai atkreipia dėmesį, kad šaltuoju metų laikotarpiu dažnai padaugėja ne tik peršalimo, bet ir virusinių žarnyno infekcijų. Dažniausiai ligos sukėlėjus platina viduriuojantys ligoniai. Virusus aplinkoje gali platinti ir kiti asmenys, kuriems infekcija nepasireiškia išreikštais klinikiniais požymiais.

Sukelia vėmimą, viduriavimą, karščiavimą

Pirmieji šių ligų simptomai pasireiškia po 12–72 valandų po užsikrėtimo. Susirgimai prasideda ūmiai: vemiama, dažnai ir skystai viduriuojama (net iki 20 kartų per parą), skauda pilvą, dažnai karščiuojama. Viduriuojant ir vemiant netenkama daug vandens ir druskų. Sunki dehidratacija (skysčių netekimas) gali būti labai pavojinga gyvybei, ypač kūdikiams ir mažiems vaikams.

Nuo rugsėjo 1 d. – nemokami skiepai nuo rotavirusinės infekcijos

Veiksmingiausia apsaugos nuo rotaviruso priemonė – kūdikių skiepijimas, todėl ypač svarbi yra ankstyva apsauga. Rotaviruso vakcina yra geriamoji. Skiepijimo kursą sudaro 2 arba 3 vakcinos dozės (priklausomai nuo gamintojo). Pirmąją dozę kūdikiui rekomenduojama sugirdyti praėjus 6 sav. nuo gimimo. Tarp dozių turi būti mažiausiai 4 sav. pertrauka. Skiepijimas turi būti užbaigtas iki 6 mėn. amžiaus.

Rankų higiena – virusinių žarnyno infekcijų plitimo mažinimui

Labai svarbu rankas plauti pasinaudojus tualetu, po sąlyčio su ligonio išmatomis, taip pat grįžus iš parduotuvės, po važiavimo visuomeniniu transportu, kiekvieną kartą prieš valgį ir maisto gaminimą. Ligonius prižiūrintys asmenys turėtų ne tik plauti rankas, bet ir dezinfekuoti alkoholio turinčiomis priemonėmis.

Kaip plauti rankas?

  • Rankas rekomenduojama sudrėkinti vėsiu vandeniu, užpilti skysto muilo.
  • 10–15 sekundžių muiluoti rankas sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais, ypač riešus, tarpupirščius, pirštų galiukus ir nagus.
  • Muiluotas rankas nuplauti po vandens srove. Vanduo turi tekėti nuo riešo pirštų link.
  • Rankas nusausinti vienkartiniu rankšluosčiu ir tuo pačiu rankšluosčiu užsukti vandens čiaupą.
  • Panaudotą vienkartinį rankšluostį išmesti į šiukšliadėžę.

Kitos nespecifinės profilaktikos priemonės:

  • Tualetą ir ligonio kambarį valyti atskirais įrankiais bei šluostėmis, naudojant chloro turinčias dezinfekcines medžiagas.
  • Vaiko žaislus plauti muilo ar sodos tirpalu, skalauti tekančiu vandeniu ir išdžiovinti.
  • Gerti daug skysčių, laikytis tinkamos mitybos.

 
 

Kontaktai žiniasklaidai

Vilda Bajoriūnienė

Tel. Nr. (8 659) 391 26

El. p. [email protected]