BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Ką vartotojai turėtų žinoti apie apdorotus gaminius

Data

2019 03 15

Įvertinimas
2
chemija.jpg

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) primena, kad Biocidinių produktų reglamente (BPR) nustatyti reikalavimai ne tik biocidiniams produktams, bet ir apdorotiems gaminiams. Apdoroti gaminiai – tai tokie gaminiai, kurie apdoroti vienu arba daugiau biocidinių produktų arba į kuriuos sąmoningai įdėta vienas arba daugiau biocidinių produktų.

Kaip atpažinti, kad gaminys gali būti apdorotas biocidiniais produktais

Apdorotų gaminių įvairovė yra nepaprastai didelė: tai gali būti ir buityje naudojami maisto gaminimui ar namų tvarkymui skirti daiktai, darbužiai, avalynė, sporto apranga ir sporto reikmenys, statybinės medžiagos, dažai, klijai, medienos gaminiai, elektronikos prietaisai ir t. t.

Vartotojai pirmiausia turėtų atkreipti dėmesį į gaminio etiketėje ar jo reklamoje nurodomus teiginius, pavyzdžiui:

-      antibakterinis, antimikrobinis,

-      apsaugo nuo blogo kvapo susidarymo,

-      apsaugo nuo grybelių, pelėsio ir pan.,

-      atbaido uodus, erkes ir pan.,

-      atsparus mikroorganizmams, pelėsiui, vabzdžiams,

-      neleidžia apaugti dumbliais ir pan.

Apdorotų gaminių ženklinimas

Apdorotų gaminių gamintojai ir importuotojai turi užtikrinti, kad produktai būtų ženklinami laikantis ir Klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo reglamento nuostatų, ir papildomų BPR apibrėžtų reikalavimų.

BPR reikalaujama, kad apdorotų gaminių gamintojai ir importuotojai ženklintų apdorotus gaminius, kai:

   - deklaruojama, kad apdorotas gaminys turi biocidinių savybių;

   - to reikalaujama gaminiui apdoroti naudoto biocidinio produkto veikliosios medžiagos patvirtinimo sąlygose.

Etiketės turi būti lengvai suprantamos ir matomos vartotojams.

 Informacijos pateikimas vartotojams

Vadovaujantis BPR 58 str. 5 d., vartotojai, norėdami sužinoti apie apdoroto gaminio biocidinį apdorojimą, gali kreiptis į apdoroto gaminio tiekėją. Vartotojo prašymu tiekėjas per 45 dienas privalo nemokamai pateikti informaciją apie apdorotą gaminį.

Apdorotuose gaminiuose leistinos veikliosios medžiagos

Reglamente nustatyta, kad gaminiai gali būti apdorojami tik tokiais biocidiniais produktais, kurių sudėtyje yra ES patvirtintų veikliųjų medžiagų. Tai yra naujovė, palyginti su Biocidinių produktų direktyva (panaikinta BPR nuo 2013 m. rugsėjo 1 d.), kurioje buvo numatyta, kad iš trečiųjų šalių importuojami gaminiai gali būti apdoroti ES nepatvirtintomis medžiagomis, pvz., sofos ir batai, kurių sudėtyje yra dimetilformamido (DMF).

Gaminiams apdoroti naudoto biocidinio produkto sudėtyje esančios veikliosios medžiagos turi būti įtrauktos į BPR I priedo sąrašą, patvirtintos arba dar vertinamos peržiūros programoje.

Daugiau informacijos apie veikliąją medžiagą, kurią leidžiama naudoti apdorotuose gaminiuose, galima rasti dokumente, kuris pateikiamas ECHA interneto svetainėje adresu https://echa.europa.eu/documents/10162/17158507/treated_art94_data_en.pdf/c0427245-f912-84aa-978a-817ff6bc95db 

 

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Palmira Hakaitė

Tel. 8 5 276 4282

El. p. [email protected]