Ką turėtume žinoti naudodamiesi grožio paslaugomis

Data

2016 05 19

Įvertinimas
0
IMGP8392.jpg

Lankydamiesi grožio salone, kirpykloje dažniausiai atsipalaiduojame, tikimės profesionalaus specialisto darbo ir laukiame mus tenkinančio rezultato. Šių paslaugų saugos priežiūra yra pavesta Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, kuris periodiškai tikrina, kaip paslaugų teikėjai laikosi nustatytų reikalavimų. Tačiau žinoti apie grožio paslaugų teikimo vietose tykančius pavojus sveikatai bei apie tai, kaip elgtis susidūrus su nesaugiomis paslaugomis, turėtų kiekvienas. Mat nesaugios paslaugos gali tapti užkrečiamųjų ligų plitimo priežastimi, dėl jų gali išsivystyti alerginės reakcijos, atsirasti odos pakitimai.

Būtinas leidimas-higienos pasas

Viena iš pagrindinių sąlygų, norint pradėti teikti grožio paslaugas yra leidimas-higienos pasas. Išduodant leidimą-higienos pasą įvertinamos paslaugų teikimo sąlygos, ir jeigu jos atitinka reikalavimus, leidimas išduodamas.

Taigi, jeigu lankantis kirpykloje ar grožio salone kyla įtarimų dėl paslaugų saugos, pirmiausia prašykite parodyti leidimą-higienos pasą. Beje, šis dokumentas turi būti pateiktas vartotojams matomoje vietoje.

Reikalavimai grožio paslaugoms

Grožio paslaugoms (kirpyklų, veido, kūno, nagų, plaukų priežiūros) yra nustatyti reikalavimai, kurių turi laikytis kiekvienas šių paslaugų teikėjas. Reikalavimai apima tiek paslaugas teikiančius asmenis, tiek patalpas, įrenginius, tiek dezinfekciją bei sterilizaciją. Visi šie reikalavimai yra svarbūs, tačiau ne viską paslaugų vartotojai gali patys pastebėti ir įvertinti. Tad trumpai pateiksime rekomendacijas, į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį lankantis kirpykloje, grožio salone ir pan.

Vartotojas turėtų atkreipti dėmesį į bendrą švarą ir tvarką grožio salone, ar grožio paslaugas teikiantis asmuo laikosi rankų, darbo vietos higienos – prieš (po) kiekvieną klientą nusiplauna rankas, ar švarūs įrankiai (šukos, žirklės), rankšluosčiai, ar teikdamas paslaugas, kurių metų pažeidžiama oda arba gleivinė, mūvi vienkartines pirštines ir keičia jas po kiekvieno paslaugos vartotojo.

Kiekvienam kirpyklos lankytojui turi būti naudojami tik švarūs išskalbti arba vienkartiniai apdangalai, popierinės juostelės bei servetėlės, taip pat kiekvienam asmeniui turi būti naudojami išvalyti ir dezinfekuoti instrumentai ar įrankiai, kurie turi būti laikomi švarioje, uždengtoje talpykloje.

Svarbu tinkama dezinfekcija ir sterilizacija 

Grožio paslaugos skirstomos į dvi kategorijas – A, kurias teikiant pažeidžiama oda arba gleivinė ir instrumentas užteršiamas krauju arba kitais kūno skysčiais (tatuiravimo, ilgalaikio (permanentinio) makiažo, papuošalų vėrimo, plaukų skutimo, manikiūro ir pedikiūro karpant nagų odeles ir kitos invazinės grožio paslaugos), ir B, kurias teikiant nepažeidžiama oda ar gleivinė (veido ir kūno, plaukų priežiūros, manikiūro ir pedikiūro nekarpant nagų odelių paslaugos, plaukų šalinimo vašku, dekoratyvinės kosmetikos ir kitos neinvazinės grožio paslaugos).

Jei grožio procedūros metu pažeidžiama oda (teikiant tatuiravimo, permanentinio makiažo, manikiūro, pedikiūro, papuošalų vėrimo, plaukų šalinimo ir kt. paslaugas), per krauju užterštus, netinkamai apdorotus ir nesterilius instrumentus galima užkrėsti ŽIV, hepatito B ir C virusais, pūlinių sukėlėjais.Todėl ypač didelis dėmesys turėtų būti skiriamas dezinfekcijai.

Teikiant nagų priežiūros paslaugas turi būti naudojami tik dezinfekuoti (B kategorijos paslaugoms) ir sterilizuoti (A kategorijos paslaugoms) įrankiai. Naudodamiesi šiomis paslaugomis  atkreipkite dėmesį, kad sterilūs vienkartiniai ir daugkartiniai instrumentai turi būti išpakuoti jūsų akivaizdoje.

Taip pat svarbu, kad naudojamų sterilių vienkartinių ir daugkartinių instrumentų (žirklučių, žnyplučių, atstūmėjų ir kt.) pakuotė būtų nepažeista. Dirbtinių nagų priauginimo paslauga turi būti teikiama atskiroje patalpoje, kurioje privalo būti įrengta vietinė ištraukiamoji vėdinimo sistema, kuri teikiant paslaugą turi būti įjungta. Nagų dildės, jei kitaip nenurodo gamintojas, turi būti naudojamos kaip vienkartinis instrumentas ir po kiekvieno kliento keičiamos naujomis. Vadovaujantis dildės gamintojo nurodymais, kad tai yra daugkartinis instrumentas, jos turi būti nuplaunamos po tekančiu vandeniu bei dezinfekuojamos tam skirtame tirpale.

Veido ir kūno priežiūros paslaugas teikiantis asmuo turi užtikrinti, kad būtų naudojami tik tinkamai sterilizuoti ir dezinfekuoti instrumentai. Sterilūs vienkartiniai ir daugkartiniai instrumentai turi būti išpakuojami klientui matant. Paslaugos turi būti teikiamos atskiroje patalpoje, išskyrus antakių ir blakstienų dažymo, antakių korekcijos, dekoratyvinės kosmetikos paslaugas.

Tatuiravimo, ilgalaikio (permanentinio) makiažo, papuošalų vėrimo paslaugos turi būti atliekamos atskiroje patalpoje arba veido ir kūno priežiūros teikimo patalpoje, kai tuo metu joje neteikiamos veido ir kūno priežiūros paslaugos. Tatuiruočių eskizai turi būti vienkartiniai. Tatuiravimui, ilgalaikiam (permanentiniam) makiažui naudojami dažai turi būti sterilūs, pilami vienkartinį indą ir naudojami tik vienam paslaugos vartotojui. Draudžiama likusius dažus naudoti kitam paslaugos vartotojui.

Visos kosmetikos priemonės, dažai, sterilūs įrankiai, veriami papuošalai turi būti tinkamų naudojimui terminų, t.y. nepasibaigusio galiojimo, neužteršti kitomis medžiagomis.

Kur kreiptis dėl nesaugių paslaugų  

Pastebėjus, kad grožio paslaugos teikėjas naudoja netinkamai dezinfekuotus, sterilizuotus instrumentus, pasibaigusio galiojimo kosmetikos priemones ar kitų reikalavimų pažeidimus, patariame atkreipti į tai paslaugos teikėjo dėmesį. Jei šis nepašalina trūkumų, siūlome paslaugos atsisakyti. Apie nesaugias paslaugas galite pranešti savo apskrityje veikiančiam Nacionalinio visuomenės sveikatos centro departamentui.  

2015 m. Vilniuje atlikti 37 grožio paslaugų teikėjų patikrinimai pagal vartotojų skundus, pažeidimai nustatyti 28 (76%) objektuose. 
 

Asta Razmienė
Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro 
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Vilniaus departamentas
Tel. 8 5 264 9659
El. paštas asta.razmiene@nvsc.lt 

Kontaktai žiniasklaidai 

Lina Grinytė-Jauniškienė
Vidaus administravimo skyriaus vedėjo pavaduotoja

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Vilniaus departamentas
Tel. 8 5 264 9651
Mob. +370 659 56255
El. paštas lina.grinyte@nvsc.lt