Ką reikėtų žinoti apie sveikatos saugą sporto klubuose

Data

2019 03 29

Įvertinimas
2
sport4.jpg

Fizinis aktyvumas laikomas viena iš pagrindinių žmogaus fizinės, socialinės ir emocinės gerovės sąlygų. Pastaruoju metu daugėjant sportuojančių, mėgstančių mankštintis ir judėti žmonių, daugėja ir sporto klubų. Atsižvelgiant į tai, svarbu užtikrinti, kad sporto klubų teikiamos paslaugos būtų saugios – informuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas.

Lietuvos higienos normoje HN 123:2013 „Sporto klubo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ nustatyti pagrindiniai sporto klubų įrengimo ir priežiūros visuomenės sveikatos saugos reikalavimai, kurie yra privalomi vykdyti teikiantiems sporto klubų paslaugas ir juos lankantiems. Būtina žinoti, kad sporto klubo paslaugos – uždarose patalpose ar jų komplekse juridinių ar fizinių asmenų vykdoma ūkinė komercinė veikla, atlygintinai teikiamos paslaugos, skirtos paslaugų vartotojams mankštintis, fiziniam aktyvumui palaikyti.

Sporto klubų veiklai būtinas leidimas-higienos pasas. Šiaulių apskrityje išduoti 33 leidimai-higienos pasai sporto klubų paslaugų veiklai. Leidimas-higienos pasas užtikrina, kad paslaugų teikėjas įrengė patalpas, įsigijo įrenginius ir inventorių, kurie atitinka nustatytus sveikatos saugos reikalavimus.

Saugi paslauga – pagrindinis reikalavimas teikiantiems sporto klubų paslaugas

  • Turėti išduotą nustatyta tvarka leidimą-higienos pasą.
  • Užtikrinti patalpų, įrenginių ir inventoriaus švarą bei nukenksminimą po panaudojimo.
  • Valyti ir dezinfekuoti biocidiniais produktais dušų, prausyklų, tualetų įrenginius.
  • Paviršius, prie kurių gali liestis vartotojo oda, būtina dezinfekuoti biocidais.

Sporto klubų priežiūrai būtina naudoti chemines medžiagas – biocidinius produktus, siekiant užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų plitimui, tačiau reiktų nepamiršti, kad ne visos cheminės medžiagos yra saugios, todėl galimas neigiamas poveikis žmogaus sveikatai.

Kodėl cheminės medžiagos naudojamos sporto klubų priežiūrai ir koks jų galimas poveikis žmogaus sveikatai?

Paprastai cheminės medžiagos yra reikalingos paviršių, prie kurių gali liestis paslaugų vartotojo oda dezinfekcijai,  t. y. biocidiniais produktais, naikinančiais tuberkuliozės bakterijas, mielinius ir sporas sudarančius grybelius. Tai reikalingos, bet kartu ir pavojingos cheminės medžiagos, galinčios pakenkti žmogaus sveikatai ir aplinkai, t. y. būti toksiškos (nuodingos), sukelti alergiją ar dirginti odą arba neigiamas poveikis gali pasireikšti per ilgą laiką – jos gali sukelti ar paskatinti vėžinius susirgimus, vaisingumo problemas ar pažeisti imuninę sistemą.

Pagrindinis patarimas sporto klubo lankytojui – patiems nenaudoti biocidinių produktų sporto įrangai ir inventoriui dezinfekuoti.

Atmintinė sporto klubo paslaugų vartotojams

● Sporto klubo paslaugų vartotojas prieš sudarant paslaugų teikimo sutartį, privalo būti supažindintas su saugiu įrangos, inventoriaus, įrankių naudojimu, su konkrečiomis paslaugomis susijusia galima rizika vartotojo sveikatai, galimomis pasekmėmis, vidaus tvarkos taisyklėmis.

● Sporto klubo patalpose, kuriose vyksta pratybos, turi būti įrangos, įrenginių, inventoriaus valymui skirtų priemonių, kuriomis galėtų naudotis patys sporto klubo lankytojai.

● Avėti kojines, sportinius batus, turėti rankšluostukus! Paviršius, prie kurių tiesiogiai (oda, plaukai) liečiasi paslaugų vartotojas, dengti arba privalo būti dezinfekuoti paslaugų teikėjo po kiekvieno paslaugų vartotojo! Nesiliesti prie įrangos, inventoriaus, patalpų atviromis, neuždengtomis savo kūno vietomis.

Netinkamai prižiūrimose sporto klubų patalpose gali būti randama daugybė mikroorganizmų, sukeliančių įvairias ligas ir negalavimus. Todėl būtina pasirinkti tinkamą švaros užtikrinimo būdą, kad paslaugų vartotojams būtų teikiamos saugios sveikatai sporto klubų paslaugos.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Jūratė Stanelienė

Tel. (8 41) 596387

El. p. jurate.staneliene@nvsc.lt