Įtariama meningokokinė infekcija

Data

2017 12 04

Įvertinimas
0
Vaikas_2.jpg

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad 2017 m. gruodžio mėn. viename Vilniaus darželyje užregistruotas, kaip įtariama, meningokokinės infekcijos atvejis. Susirgo ikimokyklinę ugdymo įstaigą lankantis vaikas. NVSC specialistai skubiai ėmėsi visų šios užkrečiamosios ligos valdymo priemonių.

Primename, kad meningokokinės infekcijos simptomai yra šie: karščiavimas, sloga, kaklo sustingimas, gerklės skausmas, silpnumas, pykinimas, jautrumas šviesai ir garsams, galimas sąmonės netekimas. Pažengusios ligos stadijos požymis – odos bėrimas.

Liga pavojinga visiems

Meningokokinė infekcija plinta lašiniu būdu per orą, artimai bendraujant su sergančiuoju ar sveiku bakterijų nešiotoju šaltuoju metų sezonu. Simptomai gali pasireikšti nuo 1 iki 10 dienų, tačiau vidutiniškai pasireiškia per 3–4 dienas. Liga pavojinga įvairaus amžiaus asmenims, bet daugiausiai ja serga vaikai iki 5 m. amžiaus.

Lietuvoje kasmet vidutiniškai registruojama apie 70 meningokokinės infekcijos atvejų. Sergamumas šia infekcija tiek Lietuvoje, tiek ir visoje Europoje padidėja periodiškai kas 20–30 metų. Iš viso Lietuvoje š.m. sausio–spalio mėnesiais registruoti 68 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų – 27 vaikų (0-17 m. amžiaus) tarpe. Pernai registruoti 75 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų – 26 vaikų tarpe.

Skiepyti nuo meningokokinės B tipo infekcijos Lietuvoje pradėta 2014 metais. Kasmet paskiepijama vis daugiau asmenų. 2016 metais paskiepyti 13 604 asmenys. Vakcina nuo meningokokinės infekcijos nėra apmokama iš valstybės biudžeto lėšų.

Kaip apsisaugoti nuo šios infekcijos?

Efektyviausia apsisaugojimo nuo meningokokinės infekcijos priemonė – skiepai. Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Didžiąją dalį meningokokinės infekcijos atvejų Lietuvoje sukelia B serotipas. Šiuo metu vakcina nuo meningokokinės infekcijos nėra kompensuojama valstybės biudžeto lėšomis. Norintiems pasiskiepyti asmenims, rekomenduojame kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Siekiant apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos, NVSC specialistai rekomenduoja imtis ir kitų prevencijos priemonių – dažnai plauti rankas, nuolat valyti ir vėdinti patalpas, vengti kontakto su sergančiais asmenimis bei laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

Ką turėtų žinoti vaikų ugdymo įstaigos bendruomenė?

  • Pasireiškus meningokokinės infekcijos atvejui kolektyve (pvz. darželyje, mokykloje), svarbu nepanikuoti.
  • Pirmiausia, privaloma informuoti kolektyvo narius ir nustatyti, su kuo sergantis asmuo turėjo artimiausią kontaktą.
  • Meningokokinė infekcija plinta tik artimo kontakto su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, per seiles ar nosies išskyras).
  • Artimą sąlytį turėjusiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad būtų paskirta vienkartinė antibakterinių vaistų dozė.
  • Chemoprofilaktika turi būti pradėta kuo anksčiau (ne vėliau kaip per 7 paras po buvusio kontakto). Ji rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu – šeimos nariams, klasėje – suolo draugams ir kitiems artimai bendravusiems asmenims, personalui, buvusiems sąlytyje su susirgusiu asmeniu.
  • Kolektyvo nariai turi stebėti savo sveikatą 10 dienų.
  • Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.
  • Meningokokinės infekcijos sukėlėjas - labai neatsparus aplinkos poveikiui, todėl pakanka patalpas dažnai vėdinti bei valyti drėgnuoju būdu.

                         

Kontaktai žiniasklaidai

Solveiga Meženskaitė

Tel. (8 5) 264 9651

Mob. tel. 8 659 56255

El. p. [email protected]

 

Kristina Motiejūnaitė

Tel. (8 5) 264 9651

Mob. tel. 8 677 42343

El. p. [email protected]