Informacija keliautojams: geltonosios karštligės rizika Brazilijoje

Data

2018 02 08

Įvertinimas
5
Brazil_YellowFever_AffectedStates_Auto_0.png

Šiuo metu paveiktos teritorijos Brazilijoje pavaizduotos paveiksle (šaltinis – Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras). Raudona spalva pažymėtos valstybės, kuriose patvirtinti vietiniai atvejai (nuo 2017 m. sausio 6 d.), oranžine – rizikingos teritorijos, geltona – teritorijos, kuriose nėra geltonosios karštligės perdavimo rizikos.

 

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, nuo 2017 m. liepos mėnesio iki ketvirtosios šių metų savaitės Brazilijoje registruota 213 patvirtintų geltonosios karštligės atvejų, iš jų – 81 mirties atvejis. Atvejai registruoti San Paule (108 atvejai), Minas Gerais (77 atvejai), Rio de Žaneire (27 atvejai). Vienas atvejis registruotas Brazilijos Federalinėje apskrityje.

2018 m. vasario 9-14 dienomis Brazilijoje vyks Karnavalas – vienas iš didžiausių renginių, į kurį atvyksta keliautojai iš viso pasaulio. Manoma, kad į Karnavalą vyks ir keliautojai iš Europos, todėl kyla su kelionėmis susijusių atvejų atsiradimo rizika.

           

Kas yra geltonoji karštligė?

 

            Geltonoji karštligė (kitaip vadinama geltonuoju drugiu) yra ypač pavojinga užkrečiamoji liga, kuriai būdingas karščiavimas, intoksikacija, gelta, inkstų ir kepenų pažeidimai. Ligą sukelia geltonosios karštligės virusas, kuris plinta per uodų įkandimus. Inkubacinis periodas – 3–6 dienos nuo uodo įkandimo. Ligai būdingas karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas, jautrumas šviesai, pykinimas, gelta, širdies funkcijos sutrikimai ir kt.

            Geltonąja karštlige galima užsikrėsti lankantis endeminėse teritorijose, ypač neapgyvendintose (neurbanizuotose) teritorijose, džiunglėse, drėgnose savanose. Pavojinga lankytis ir miestuose protrūkių metu.

 

Geltonosios karštligės vakcina

 

            Vakcina nuo geltonosios karštligės yra rekomenduojama vykstant į kai kurias šalis. Vakcinacijos tikslai – apsaugoti keliaujančius asmenis nuo susirgimų ir užkirsti kelią įvežimo į kitas šalis galimybei. Skiepijimo faktas turi būti pažymėtas Tarptautiniame skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjime (angl.  International  Certificate  of  Vaccination or Prophylaxis). Vykstant į Braziliją, geltonojo  drugio  sertifikato reikalaujama iš keliautojų (vyresnių nei 9 mėn. amžiaus), atvykstančių iš Angolos bei Kongo Demokratinės Respublikos. Tačiau pasiskiepyti rekomenduojama visiems keliaujantiems į paveiktas teritorijas Brazilijoje asmenims.

            Skiepijama gyvos susilpninto viruso vakcinos viena doze. Pasiskiepyti būtina ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki išvykimo į endeminę teritoriją. Skiepytis nerekomenduojama jaunesniems nei 9 mėn. amžiaus kūdikiams; besilaukiančioms moterims; asmenims, kuriems pasireiškia alergija kiaušinio baltymui.

 

Brazilijoje plinta geltonoji karštligė

 

            Brazilija yra endeminė geltonosios karštligės šalis. Virusas dažniausiai plinta džiunglėse tarp beždžionių ir uodų. Žmonės dažniausiai užsikrečia miškuose ar netoli jų esančiose teritorijose įgėlus uodui. Vėliau virusas gali būti perduodamas ir miesto teritorijose, kadangi vakcinacijos nuo geltonosios karštligės apimtys yra nedidelės.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro vertinimu, geltonosios karštligės įvežimo ir išplatinimo Europos Sąjungai/Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse rizika yra labai maža.

        

Kaip elgtis, jei artimiausiu metu planuojate vykti į Braziliją

 

            Europos Sąjungoje gyvenantiems asmenims, planuojantiems vykti į Braziliją ar kitas Pietų Amerikos valstybes, patariama:

  • Pasiskiepyti nuo geltonosios karštligės (jei nėra kontraindikacijų skiepijimui). Esant kontraindikacijų, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dėl papildomų atsargos priemonių.
  • Saugotis uodų įkandimo – naudoti repelentus, dėvėti rūbus ilgomis rankovėmis ir kelnes, miegoti ir ilsėtis tik kambariuose, apsaugotuose nuo uodų; kuriuose įrengtas oro kondicionierius arba naudoti tinklelius, apsaugančius nuo uodų.
  • Pasireiškus geltonajai karštligei būdingiems simptomams, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir nurodyti kelionės į rizikingas teritorijas faktą.

 

 

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė

Ginreta Valinčiūtė

Tel. (8 5) 261 3766

El. p. [email protected]