BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Gyvsidabrio termometrai gali kelti grėsmę sveikatai

Data

2017 04 05

Įvertinimas
0
termo.jpg

Nuo 2009 metų gyvsidabrio termometrus tiekti į Lietuvos rinką uždrausta, tačiau nemaža dalis gyventojų vis dar juos naudoja. Didžiausia problema yra tai, kad gyvsidabrio termometrai dažnai yra sudaužomi, todėl į aplinką patenka žmogaus sveikatai kenksmingi gyvsidabrio garai. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo. Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Kai gyvsidabrio garų įkvepiama daug, galima netgi plaučių edema.

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius gyvsidabrio rutuliukus reikia sustumti lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Surinktą gyvsidabrį reikia suberti į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždaryti dangteliu. Jokiu būdu negalima gyvsidabrio išmesti į buitinių atliekų konteinerį. Indą su gyvsidabriu Klaipėdos apskrities gyventojai gali nugabenti į UAB „Toksika“ Klaipėdos filialą (Ketvergių g. 11, Dumpiai, Klaipėdos r.) arba į atliekų surinkimo aikšteles, kurių sąrašą galima rasti šioje interneto nuorodoje: http://www.kratc.lt/atlieku-surinkimas/atlieku-surinkimo-aiksteles.  

Gyvsidabrio rinkimui negalima naudoti dulkių siurblio, nes temperatūra dulkių siurblyje yra aukštesnė nei patalpose, todėl gyvsidabrio garavimas bus daug kartų intensyvesnis, o tai dar labiau užterš gyvenamąsias patalpas. Surinkus gyvsidabrį visus patalpų paviršius ir grindis reikia nuplauti pakaitintu (iki 70-80°C) muilo ir sodos arba kalio permanganato tirpalu, po to viską perplauti vandeniu. Patalpas plauti ir vėdinti reikia keletą kartų per dieną. Atlikus darbus būtina gerai išvėdinti patalpas, su muilu nusiplauti rankas ir veidą, išsiskalauti burną, persirengti ir išplauti rūbus.

Jeigu patiems surinkti sudužusio termometro gyvsidabrį nepavyksta, rekomenduojama bendruoju pagalbos telefonu 112 kviestis ugniagesius, kurie saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą iš aplinkos).

2017 m. sausio-kovo mėnesiais Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas (toliau – NVSC Klaipėdos departamentas) iš Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gavo 10 pranešimų apie gyvenamosiose patalpose sudaužytus gyvsidabrio termometrus. NVSC Klaipėdos departamento užsakymu Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos specialistai visuose gyvsidabrio židiniuose atliko gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimus.  Iš viso buvo paimti 52 gyvenamųjų patalpų oro mėginiai, iš jų 7-iuose gyvsidabrio koncentracija viršijo Lietuvos higienos normos HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore“, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos aspaugos ministro 2007 m. gegužės 10 d. įsakymu Nr. V-362 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore“ patvirtinimo“, nustatytą didžiausią leidžiamą koncentraciją: nustatyta 0,0004 - 0,0009 mg/m³ (norma - 0,0003 mg/m³).

Naudojant gyvsidabrio termometrus rizikuojama užteršti aplinką ir pakenkti savo ir artimųjų sveikatai. Todėl gyventojams rekomenduojame naudoti tik šiuolaikinius saugius elektroninius termometrus.

 

 

Daiva Karalienė
Klaipėdos departamento
Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja
Tel. 8 (46) 48 50 92
El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai
Asta Šlepetienė
Klaipėdos departamento
Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja
Tel. 8 (46) 48 50 87
El. p. [email protected]