Pavojingiausi – gyvsidabrio garai
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) informuoja, kad Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, siekiant uždrausti naudoti pavojingas medžiagas, gyvsidabrio termometrai į rinką negali būti tiekiami nuo 2009 m., tačiau nemažai gyventojų vis dar juos naudoja. Didžiausia problema yra ta, kad gyvsidabrio termometrai dažnai sudaužomi, tačiau pavojų žmogaus sveikatai kelia ne į aplinką patekęs pats metalas, o kenksmingi gyvsidabrio garai. Gyvsidabris garuoja kambario temperatūroje, kylant temperatūrai garavimas suintensyvėja, todėl didėja tikimybė įkvėpus gyvsidabrio garų apsinuodyti. Gyvsidabrio garų žmogus nejaučia, nes jie neturi kvapo. Svarbu žinoti, kad kuo aukštesnė patalpos oro temperatūra, tuo gyvsidabrio garų koncentracija patalpos ore didesnė. Gyvsidabrio garai į žmogaus organizmą patenka per kvėpavimo takus, virškinamąjį traktą, odą ir gleivines. Jei metalinis gyvsidabris patenka į virškinamąjį traktą, pasišalina nepadarydamas žalos sveikatai. Tačiau ypač pavojinga įkvėpti jo toksiškų garų, kurie per plaučius patenka į kraują, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse.
Gyvsidabris yra pavojingas sveikatai
Gyvsidabris sukelia ūmų arba lėtinį apsinuodijimą. Pirmieji apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis, metalo skonis burnoje, kartais būna pilvo skausmai ir kraujingas viduriavimas. Kilus įtarimui, kad apsinuodyta gyvsidabriu, rekomenduojama pasitarti su savo šeimos gydytoju arba kreiptis į Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Apsinuodijimų informacijos biurą tel. (8 5) 236 2052.
Ką daryti sudaužius termometrą, turintį metalinio gyvsidabrio?
Niekada išsiliejusio gyvsidabrio:
Kur kreiptis sudaužius termometrą?
Išsiliejus gyvsidabriui rekomenduojama kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112. Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistai saugiai surinks išsiliejusį gyvsidabrį ir atliks pirminę demerkurizaciją (gyvsidabrio pašalinimą iš aplinkos). Jeigu namuose turima priemonių gyvsidabrio surinkimui, tuomet tai galima padaryti savarankiškai.
5 žingsniai nutarus savarankiškai surinkti nedidelį kiekį išsiliejusio gyvsidabrio:
1. Apsaugokite save: persirenkite senais, dėvėtais drabužiais, apsiaukite senesnę, naudotą avalynę – ant avalynės uždėkite plastikinius antbačius / maišelius, kuriuos vėliau supakavus galėtumėte atiduoti kartu su kitomis pavojingomis atliekomis jų užteršimo gyvsidabriu atveju; nusiimkite visus papuošalus, nes gyvsidabris gali prikibti prie metalo; kvėpavimo takų apsaugai galite naudoti vienkartinę veido kaukę arba vatos / marlės kaukę, rankšluostį, nosinę ir pan.; dėvėkite gumines pirštines.
2. Paruoškite priemones gyvsidabrio surinkimui:
3. Surinkite gyvsidabrį mechaniniu būdu (mechaninė demerkurizacija):
4. Atlikite patalpos cheminę demerkurizaciją:
Vietą, kurioje buvo gyvsidabris, išplaukite su sodos ir muilo tirpalu (1l karšto vandens + 50g sodos + 50g muilo).
5. Atlikus minėtus veiksmus:
Gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimų rezultatai
2020 metais NVSC gavo 43 pranešimus apie gyvenamosiose patalpose sudaužytus gyvsidabrio termometrus. Atlikus gyvsidabrio garų koncentracijos tyrimus, net aštuoniuose cheminės taršos židiniuose gyvsidabrio koncentracija viršijo Lietuvos higienos normos HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore“ nustatytą didžiausią leidžiamą koncentraciją (0,0003 mg/m³) jau po atliktos pirminės demerkurizacijos. Laboratorinius tyrimus gyvsidabrio koncentracijai patalpų ore nustatyti atlieka Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija NVSC užsakymu. NVSC vertina laboratorinių tyrimų rezultatus ir teikia išvadas bei rekomendacijas gyventojams. NVSC nustačius, kad gyvenamosiose patalpose gyvsidabrio garų koncentracija viršija didžiausią leidžiamą koncentraciją patalpų ore, gyventojams rekomenduojama patalpas plauti bei vėdinti ir po šių veiksmų pakartotinai organizuojamas gyvsidabrio garų koncentracijos patalpų ore tyrimas.
Rekomendacijos
Naudojant gyvsidabrio termometrus rizikuojama užteršti aplinką, pakenkti savo ir artimųjų sveikatai. Todėl NVSC rekomenduoja naudoti tik šiuolaikinius saugius termometrus (pvz., elektroninius termometrus).
Atsiminkite – į patalpas, kur buvo išsiliejęs gyvsidabris, galite sugrįžti tik gavę NVSC išvadas, kad patalpomis yra saugu naudotis.
Visada reikia išlikti budriems ir žinoti svarbiausius žingsnius galimo gyvsidabrio išsiliejimo atveju: informaciją, kaip apsaugoti save ir savo artimuosius sudužus termometrui taip pat galite rasti ir interneto svetainėje www.LT72.lt. Tai Lietuvos Respublikos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms interneto svetainė, joje pateikti patarimai, kaip elgtis kilus cheminės, gamtinės ar socialinės kilmės pavojams ir kuo privalu pasirūpinti per 72 val.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija
Atnaujinimo data: 2023-06-07
Padidėjus orai taršai NVSC pataria, kaip elgtis
Konferencijoje pristatyta rankų ir menstruacijų higiena mokyklose
Ką daryti, kai jaučiami nemalonūs kvapai?
Kviečiame prisijungti prie NVSC komandos
NVSC priminimas apie pedikuliozės profilaktiką vaikų ugdymo įstaigose