Europos imunizacijos savaitė skatina gyvybiškai svarbų požiūrį į vakcinaciją

Data

2017 04 26

Įvertinimas
1
infographic-protect-individuals-500.jpg

Šiais metais Europos imunizacijos savaitės metu ypatingas dėmesys skiriamas visų amžiaus grupių žmonių apsaugai nuo vakcinomis valdomų užkrečiamųjų ligų. Džiugu, kad vis daugėja asmenų besiskiepijančių gripo vakcina, ypač vyresnių nei 65 amžiaus, į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukiamos naujos valstybės biudžeto lėšomis finansuojamos vakcinos (nuo pneumokokinės infekcijos, žmogaus papilomos viruso). Vakcinos padeda išsaugoti milijonus gyvybių ir yra plačiai pripažįstamos kaip viena iš sėkmingiausių ir ekonomiškai efektyviausių sveikatos intervencijų.

Atsisakyti skiepų – pernelyg rizikinga

Imunizacijos aktualijos vienija 53  Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono šalis. Vienas iš pagrindinių Europos regiono skiepijimo veiksmų plano 2015-2020 m. tikslų yra eliminuoti tymus. Dviejuose trečdaliuose Europos regiono šalių šis tikslas jau įgyvendintas ir 14 šalių vis dar lieka endeminėmis.

Tymai ir raudonukė – ligos, kadaise nusinešusios ne vieną gyvybę, vėl plinta po visą Europą, registruojami nauji ir tebesitęsiantys protrūkiai bei mirtys nuo šių ligų. Lietuvoje 2016 m. registruoti 22 tymų atvejai (sergamumo rodiklis – 0,08 atv./10 000 gyventojų), iš jų – 5 vaikai, priklausantys 0-3 m. amžiaus vaikų grupei (didžioji jų dalis nebuvo skiepyti). Dauguma suaugusiųjų buvo skiepyti tik viena vakcinos doze arba negalėjo nurodyti savo skiepijimo būklės. 2016 m. didžiausias sergamumas tymais registruotas Tauragės rajone (13 atvejų, sergamumo rodiklis – 3,2 atv./10 000 gyventojų). 

Efektyviausia tymų, raudonukės profilaktika – skiepai. Lietuvoje 15 mėn. ir 6-7 metų amžiaus vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių yra skiepijami kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Tam, kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, šią vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. 

2016 metais Lietuvoje tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina paskiepyta 93,7 proc. 2 metų amžiaus vaikų. Didžiausios skiepijimo šia vakcina apimtys buvo Šiaulių apskrityje (97,3 proc.), mažiausios – Kauno (92,4 proc.) ir Vilniaus (92,5 proc.) apskrityse.

Skiepai reikalingi ir naudingi

Per pastaruosius dešimt metų, skiepijant vaikus pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, sumažėjo sergamumas vakcinomis valdomomis užkrečiamosiomis ligomis. Lietuvoje neregistruojami susirgimai poliomielitu, įgimtu raudonukės sindromu, naujagimių stablige. Sumažėjo sergamumas kokliušu, tymais, epideminiu parotitu.

Skiepai – tai mūsų apsauga nuo užkrečiamųjų ligų. Kai skiepijimo apimtys yra pakankamai didelės, apsaugoma didesnė visuomenės dalis – naujagimiai, vyresni gyventojai, sergantys lėtinėmis ligomis asmenys, žmonės, vartojantys imuninę sistemą silpninančius vaistus, asmenys, kurie dėl tam tikrų kontraindikacijų nebuvo paskiepyti.

Vakcinos yra saugios ir efektyvios. Prieš teikiant į rinką vakcinas, jos yra kruopščiai patikrinamos patikimiausiais tyrimais, vertinami galimi šalutiniai poveikiai ir nedelsiant pašalinami. Vakcinai patekus į rinką, ji nuolat stebima, registruojamos nepageidaujamos reakcijos, atliekamas kiekvieno nepageidaujamo įvykio tyrimas. Lietuvoje apie nepageidaujamą reakciją į skiepus galima pranešti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai (VVKT): tiesiogiai per VVKT interneto svetainę (www.vvkt.lt), el. paštu (adresu NepageidaujamaR@vvkt.lt), faksu (8-800) 201-31, paštu (adresu Žirmūnų g. 139A, LT-09120, Vilnius).

Pasiskiepijus susiformuoja panašus organizmo imuninis atsakas, kaip ir infekcijos atveju, tačiau jis yra mažiau rizikingas, kadangi susirgus tam tikra infekcija, gali pasireikšti ne tik sunki ligos eiga, bet ir pavojingos komplikacijos (pavyzdžiui, pneumonijos, laringitai, retais atvejais – encefalitai tymų atveju).

Svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir pagerėjus higieninėms sąlygoms, vartojant švarų vandenį, infekcinės ligos vis tiek plinta. Todėl labai svarbu skiepytis – kad išvengtume ligų plitimo arba jau pamirštų ligų atsiradimo.

Kiekviena vakcina yra skiriama apsaugoti žmogaus organizmą nuo konkrečios ligos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį, todėl svarbu skiepytis visą gyvenimą – nuo pat gimimo iki senatvės.

 

Rima Šimkuvienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Tauragės departamento

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja

Tel. Nr. 8 446 62 876

El. p. rima.simkuviene@nvsc.lt

www.who.int  paveikslelis