Elektromagnetiniai, elektrostatiniai laukai, jų poveikis sveikatai

Data

2018 11 28

Įvertinimas
15
sound-studio-226166_960_720.jpg

Žmonės su elektromagnetine spinduliuote susiduria kiekvieną dieną. Darbo vietose ir namų aplinkoje naudojami buitiniai prietaisai, elektros įrenginiai, kompiuterių ekranai, elektros perdavimo tinklai, radijo ir televizijos bei mobiliojo ryšio antenos aplink save sukuria elektromagnetinį lauką, kurio didelis galingumas gali paveikti žmogaus sveikatą. Elektromagnetinių laukų neigiamas poveikis žmogaus sveikatai įrodytas moksliniais tyrimais.

Elektromagnetinio lauko poveikis žmogui priklauso nuo elektrinio ir magnetinio lauko įtampų, virpesių dažnio, spinduliavimo intensyvumo, apšvitinimo vietos mūsų kūne, veikimo trukmės, individualių organizmo savybių.

Žmogaus jutimo organai reaguoja į 20-300 MHz dažnio elektromagnetinį lauką, todėl daugeliu atvejų jis yra nejuntamas. Pabuvęs elektromagnetiniame lauke, kurio energijos galingumas yra didesnis nei 10mW/cm2, žmogus gali jausti nespecifinius simptomus: nuovargį, silpnumą, galvos svaigimą ar skausmą, rankų drebulį, gali prasidėti nemiga, pakilti temperatūra. Esant ilgalaikei 3-5 min. superaukštų dažnių 300 MHz – 300 GHz elektromagnetinei energijai, gali išsivystyti ir tiesioginiai širdies ir kraujagyslių funkciniai pakitimai.

Žmogaus kūnas sugeria tam tikro dažnio ribose skleidžiamą elektromagnetinio lauko energiją, kurią paverčia šiluma ir jos perteklių pašalina į aplinką. Tačiau kai šilumos kiekis yra per didelis, organizmas gali perkaisti. Ypač neatsparūs šiluminiam poveikiui yra akių audiniai, centrinė nervų sistema. Priklausomai nuo spinduliavimo intensyvumo ir trukmės gali išsivystyti ūminiai ar lėtiniai organizmo pakenkimai. Žmonėms, kurie yra nuolat veikiami elektromagnetinės spinduliuotės, gali išsivystyti širdies kraujagyslių, imuninės bei kvėpavimo sistemų funkciniai pakitimai. Labiausiai elektromagnetinis spinduliavimas veikia vyresnio amžiaus žmones, taip pat sergančius įvairiomis ligomis ir vaikus. Ypač jautrūs spinduliuotei kūdikiai, kurių imuninė sistema nėra visiškai susiformavusi.

Reikėtų žinoti paprastas, bet būtinas saugaus elgesio su buitiniais prietaisais taisykles:

  • nukentėjus nuo stipraus elektros srovės arba elektromagnetinės spinduliuotės poveikio, nedelsiant kreiptis į gydytoją;
  • nepalikti vaikų be priežiūros šalia veikiančių buitinių prietaisų;
  • atsargiau elgtis su buitiniais elektros prietaisais žmonėms, kuriems įstatyti elektrostimuliatoriai;
  • nuo televizoriaus, namų kompiuterio būtina laikytis ne mažesnio kaip 50-60 cm atstumo;
  • daugumas buitinių elektros įrengimų generuoja elektromagnetinius laukus net ir tada, kada jie išjungti, nes elektronai juose pastoviai juda. Norint to išvengti, reikia įprasti išjungti prietaisų šakutes iš elektros rozečių. Pageidautina, kad miegamuosiuose būtų tik būtiniausia buitinė technika.

 

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Albina Urbutienė

Tel. (8 446) 79 354

El. p. [email protected]