Dėmesio: Kaune du maliarijos atvejai

Data

2018 03 05

Įvertinimas
2
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas informuoja, kad š. m. kovo 4 d. iš VšĮ Kauno klinikinės ligoninės Suaugusiųjų intensyvios terapijos ir reanimacijos II skyriaus gauta informacija apie du tropinės maliarijos atvejus. Maliarija diagnozuota Kauno miesto ir rajono gyventojoms, iš kurių 77 m. amžiaus moteris mirė, kitos būklė sunki. Nustatyta, kad moterys susirgo beveik po savaitės, sugrįžusios iš turistinės kelionės po Madagaskarą.

Pasaulyje yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija, ypač tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos teritorijose. Tai parazitinė kraujo liga, pasireiškianti reguliariai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais. Keliautojams patariama išlikti budriems ir saugotis šios, itin pavojingos, uodų platinamos užkrečiamosios ligos. Skiepų nuo maliarijos nėra, o pagrindinės profilaktikos priemonės – reguliarus vaistų nuo maliarijos vartojimas ir individualios apsisaugojimo priemonės nuo uodų įkandimų.

 

Patarimai keliautojams, vykstantiems į maliarijos endemines šalis:

  • Uodai labiausiai puola saulei leidžiantis ir tekant, todėl reiktų vengti vaikščioti lauke temstant ar auštant bei vakarais būti arti vandens, t. y. aktyviausiu uodų skraidymo metu.
  • Nešioti drabužius, dengiančius rankas ir kojas. Avėti kulkšnis dengiančius batus, mūvėti kojines, bei vengti tamsių drabužių, nes jie vilioja uodus.
  • Drabužiais nepridengtų kūno vietų apsaugai reikia naudoti uodus atbaidančias priemones pagal gamintojų rekomendacijas.
  • Uždengti tinkleliais patalpų duris, langus, o jei tokių galimybių nėra, nakčiai langus ir duris uždaryti.
  • Miegant lauke ar nesandariose patalpose (dažniausiai kai nėra langų) virš lovos pakabinti audeklą (baldakimą), atsigulus jo kraštus pakišti po čiužiniu. Tinklas garantuoja apsaugą, jei nėra suplyšęs ir po juo nėra uodų. Esant galimybei lovos ir langų tinklelius, užuolaidas, palapines impregnuoti medžiagomis atbaidančiomis uodus. 
  • Likus dviems savaitėms iki kelionės pradžios reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją dėl maliarijos profilaktikos. Vaistus nuo maliarijos vartoti pagal gydytojo rekomendacijas nustatytą laikotarpį, t. y. prieš kelionę, kelionės metu ir grįžus iš jos.

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel. 8 37 33 16 82; 867653401

El. p. [email protected]