Dažniausiai užduodami klausimai apie skiepus nuo gripo
Data
2018 02 27
Įvertinimas

Vilniaus apskrityje vis dar nepanaudotos 926 nemokamos vakcinos dozės, skirtos rizikos grupių skiepijimui nuo gripo, praneša Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas. Vakcinacija nuo gripo yra patikimiausia priemonė, padedanti išvengti šios pavojingos ligos ir jos sukeliamų komplikacijų. Šiemet cirkuliuojančio gripo sukeltos pagrindinės komplikacijos yra kraujotakos ligų paūmėjimas, insultas, infarktas ir plaučių uždegimas.
Stebimos sumažėjusios skiepijimo nuo gripo apimtys
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) bei Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras stebi itin sumažėjusią vakcinacijos nuo gripo apimtį Europos regione. Prieštaringa informacija apie siūlomos vakcinos veiksmingumą, mažas žmonių informuotumas apie galimybę pasiskiepyti, žinių apie vakcinų saugą trūkumas, asmeninė motyvacija ir neigiamas požiūris į skiepus yra įvardijamos kaip pagrindinės nepasiskiepijimo priežastys.
Dažniausiai užduodami klausimai apie vakcinaciją nuo gripo
Kas priklauso gripo rizikos grupei?
Lietuvoje už valstybės lėšas yra skiepijami žmonės, priklausantys šioms rizikos grupėms: 65 metų ir vyresni žmonės, nėščiosios, sergantieji lėtinėmis ligomis, žmonės, dirbantys medicinos įstaigose, asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose.
Ar skiepas nuo gripo gali sukelti šią ligą?
Ne. Gaminant vakciną, joje esantis virusas yra inaktyvuojamas, t. y. ligos sukėlėjas yra nužudomas. Tokio viruso labai maži komponentai vakcinacijos metu patekę į organizmą, paskatina imuninę sistemą gaminti antikūnus, skirtus kovoti su gripo sukėlėjais.
Ar geriau yra persirgti gripu nei skiepytis?
Nors gripas yra itin paplitusi liga, tačiau dažnai būna nenuspėjamas ir pavojingas dėl sunkių komplikacijų, todėl geriausia, jog organizmas įgytų imuninę atmintį lengvuoju būdu. Persirgus gripu, susidaro trumpalaikis imunitetas, trunkantis tik apie pusę metų.
Kodėl būtina skiepytis nuo gripo kiekvienais metais?
Gripo vakcina gali būti trivalentė ar keturvalentė, priklausomai nuo jos antigeninės sudėties. Kadangi gripo virusas nuolat kinta, todėl PSO kiekvienais metais seka situaciją ir prognozuoja cirkuliuojančias gripo virusų padermes. Trivalentė vakcina yra sudaryta iš 3 antigenų (dviejų A tipo potipių padermių) bei vienos B tipo padermės. Keturvalentėje vakcinoje yra papildomai dar vienas B tipo padermės antigenas. Net jei cirkuliuojantis virusas nepasikeitė nuo praėjusių metų, organizmo gebėjimas apsiginti nuo ligos laikui bėgant silpnėja, todėl svarbu atnaujinti vakcinaciją.
Kodėl kai kurie žmonės jaučiasi prastai pasiskiepiję gripo vakcina?
Pasiskiepijus, žmogui gali pasireikšti į silpną peršalimą panašūs simptomai, tačiau dažniausiai jie trunka kelias dienas.
Kodėl pasiskiepijus nuo gripo vis tiek juo susergama?
Šiam teiginiui yra keletas paaiškinimų. Visų pirma, susirgimas gali būti sukeltas vienos iš ūminės virusinės kvėpavimo takų infekcijos. Gripo vakcina apsaugo tik nuo gripo viruso. Be to svarbu paminėti, jog nei viena vakcina negali garantuoti visapusės apsaugos nuo ligos. Ji gerokai sumažina riziką susirgti gripu ir padeda išvengti sunkių gripo komplikacijų. Kita galima priežastis, jog žmogus prieš pat pasiskiepydamas arba pasiskiepijęs, dviejų savaičių laikotarpyje, kai formuojasi imuninė organizmo apsauga, kontaktavo su viruso nešiotoju ir vakcina negalėjo suveikti. Taip pat vakcinoje esantys antigenai neatitinka tuo metu cirkuliuojančio potipio.
Lietuvoje užfiksuotos jau septynios mirtys nuo gripo komplikacijų, trys iš jų Vilniaus apskrityje. Visi mirusieji priklausė gripo rizikos grupėms ir nebuvo skiepyti vakcina nuo gripo. Primename, jog skiepytis nuo gripo galima ir gripo sezono metu.
Kontaktai žiniasklaidai
Austina Vžesniauskaitė
Tel. 8 677 85573
El. p. [email protected]