Baltijos regiono antimikrobinio atsparumo tinklo renginyje pristatyti Klaipėdos apskrities rezultatai

Data

2016 05 17

Įvertinimas
0
file0001461878190.jpg

2016 m. gegužės 11 – 13 d. Uppsaloje, Švedijoje, vyko Baltijos regiono atsparumo antibiotikams tinklo (toliau – BARN) organizuojamas renginys „Infekcijų prevencija ir kontrolė bei antimikrobinio atsparumo kontroliavimas kasdieninėje veikloje“. Renginyje, kaip pirmosios Lietuvoje įkurtos regioninės antimikrobinio atsparumo valdymo grupės, kurios pavyzdžiu remiantis buvo įkurtos antimikrobinio atsparumo valdymo grupės (toliau - Grupė) kitose Lietuvos apskrityse, atstovė buvo pakviesta dalyvauti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Brigita Kairienė. Renginyje taip pat dalyvavo Švedijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Rusijos, Gruzijos ir kitų šalių atstovai.

Renginys buvo suskirstytas į tris pagrindines temas: 1. BARN – strategijos ir praktinė veikla; 2. Infekcijų prevencija ir kontrolė praktikoje – hospitalinių infekcijų protrūkiai; 3. Priežiūra – nuo globalios iki lokalios.

Renginio metu buvo pristatyta STRAMA grupių, veikiančių Švedijoje nuo 1994 m., veikla. Pagrindinis šių grupių tikslas - teikti informaciją gydytojams ir palaikyti grįžtamąjį ryšį, diegti nacionalines rekomendacijas regione, vykdyti antibiotikų suvartojimo ir atsparumo duomenų analizę, leisti informacinius leidinius, teikti informaciją visuomenei interneto svetainėje, įgyvendinti regioninius projektus ir pan.

Analogiškos Grupės nuo 2015 m. liepos 1 d. veikia ir kiekvienoje Lietuvos administracinėje teritorijoje. Šių Grupių tikslas – spręsti antimikrobinio atsparumo ir antimikrobinių vaistinių preparatų suvartojimo problemas apskrityje. Grupės sudėtis ir veikla kiekvienoje apskrityje yra skirtinga, tai priklauso nuo esamos antimikrobinio atsparumo valdymo situacijos.

Klaipėdos apskrities antimikrobinio atsparumo valdymo grupės nariai renginio metu pristatė savo veiklą ir pasiektus pagrindinius rezultatus: inicijuotas greito Streptokoko A tyrimo įtraukimas į Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuojamų tyrimų sąrašą (patvirtinta 2015 m. gruodžio 21 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-1487), atlikta antibiotikų skyrimo stebėsena kiekvienoje Klaipėdos apskrities pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje (48) ir kiekvienoje Klaipėdos apskrities administracinėje teritorijoje (7), stebima kompensuojamų antibiotikų skyrimo vaikams pirminėse sveikatos priežiūros įstaigose mažėjimo tendencija bei didėjantis siauro veikimo spektro penicilinų išrašymo vaikams procentas tarp visų vaikams išrašomų siauro ir plataus veikimo spektro penicilinų receptų.

Didelis dėmesys renginio metu buvo skirtas hospitalinių infekcijų protrūkiams ir jų prevencijai. Kaip vienas iš didžiausių protrūkių buvo pristatytas Uppsala universitetinėje ligoninėje 2003 – 2008 m. kilęs protrūkis, kurį sukėlė Klebsiella pneumoniae ir jo valdymo priemonės. Siekiant suvaldyti protrūkį ligoninėje buvo renkama išsami informacija apie kiekvieną atvejį, atliekami auditai, organizuojami personalo mokymai, ypatingai akcentuojant rankų higieną. Apibendrinus visą surinktą informaciją, pagrindinėmis protrūkių priežastimis specialistai įvardino: didelį plataus spektro antibiotikų vartojimą, per didelį darbuotojų darbo krūvį, aprangos ir rankų higienos reikalavimų nesilaikymą bei per didelį pacientų palatoje skaičių.

Renginio metu taip pat buvo pristatyta Trečioji ES sveikatos programa (2014 – 2020 m.), kurios viena iš priemonių yra antimikrobinis atsparumas ir hospitalinių infekcijų prevencija, aktualūs tarptautinių organizacijų dokumentai bei aptartos tolimesnio bendradarbiavimo gairės.

 

 

 

Brigita Kairienė  
Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro 
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Klaipėdos departamentas
Tel.  Nr. +370 46 411 154
El. p.  brigita.kairiene@nvsc.lt