Balandžio 25-oji – Pasaulinė maliarijos diena

Data

2018 04 25

Įvertinimas
2
Nuotrauka iš pixabay.com
Nuotrauka iš pixabay.com

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva, jau vienuoliktus metus kasmet balandžio 25-ąją dieną minima Pasaulinė maliarijos diena. Šių metų Pasaulinės maliarijos dienos šūkis „Pasiruošę įveikti maliariją“. Šūkiu siekiama sutelkti visuomenę bendram tikslui - eliminuoti vieną seniausių žmonijos ligų – maliariją.

Minėdami Pasaulinę maliarijos dieną, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai nori priminti šios ligos keliamas grėsmes keliautojams bei priemones kaip nuo jos apsisaugoti.  

Paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose

 

Maliarija – uodų pernešama, gyvybei pavojinga parazitinė kraujo liga, pasireiškianti periodiškai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais, dar vadinamais „drugio“ priepuoliais. PSO duomenimis, pasaulyje yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija. Kasmet užregistruojama apie 225 mln. maliarijos atvejų, nuo šios ligos kasmet miršta apie 1,5–2,7 mln. žmonių, iš jų 86 proc. – vaikai iki 5 metų amžiaus.

Kiekvienais metais apie 125 mln. keliautojų iš viso pasaulio aplanko vietoves, kuriose paplitusi maliarija, virš 10–30 tūkst. turistų, grįžę namo, suserga maliarija ir apie 1 proc. jų miršta nuo tropinės maliarijos. 2016 m. užregistruota 216 mln. maliarijos atvejų, mirė – 445 tūkst. žmonių.

Pastaraisiais metais stebima sergamumo maliarija mažėjimo tendencija. PSO duomenimis, pasaulyje sergamumas maliarija sumažėjo nuo 76 atvejų 1000-iui gyventojų 2010 m. iki 63 atvejų 1000-iui gyventojų 2016 m., Afrikos regione - nuo 256 atvejų 1000-iui gyventojų 2010 m. iki 206 atvejų 1000-iui gyventojų 2016 m.

Šaltinis: Ligų prevencijos ir kontrolės centras

Registruojami įvežtiniai atvejai

 

Lietuvoje vietinė maliarija buvo registruojama iki 1956 m. Nuo 1964 m. Lietuvoje registruojami įvežtinės maliarijos atvejai. 2002–2017 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 75 įvežtinės maliarijos atvejai. Du ligoniai, sirgę ypač sunkia maliarijos forma - tropine maliarija, mirė.

Jei anksčiau į Lietuvą maliarija buvo įvežama tik jūreivių ir karių, pastaraisiais metais daugėja turistų, asmenų, išvykusių dirbti į maliarijos endemines šalis, įvežtinės maliarijos atvejų. Dažniausiai į Lietuvą buvo įvežama tropinė maliarija, o dauguma susirgusiųjų šia liga nurodė, kad lankėsi Afrikos regiono šalyse.

Užsikrečiama – įgėlus uodui

 

Dažniausiai maliarija užsikrečiama įgėlus infekuotam uodui, kuris su seilėmis įšvirkščia žmogui maliarijos sukėlėjų. Retais atvejais – per kraują: perpilant užkrėstą donoro kraują, persodinant organus ar naudojant užkrėstus švirkštus ir adatas.

Vietovėse, kuriose maliarija paplitusi, pasitaiko įgimtos maliarijos atvejų, kai serganti motina užkrečia vaisių per pažeistą placentą, o kūdikį – gimdymo metu. Tačiau šie užsikrėtimo būdai išskirtinai reti ir maliarijos plitimui įtakos neturi.

Primena gripą

 

Maliarija susergama po vienos – kelių savaičių, kartais – vėliau kaip po 1 metų nuo užsikrėtimo. Ligai būdingas karščiavimas (temperatūra pakyla iki 40–41°C), šaltkrėtis, prakaitavimas, galvos bei raumenų skausmai, nuovargis, pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. Simptomai gali kartotis kas 48–72 valandas. Jeigu ligonis negauna gydymo, gali vystytis komplikacijos, atsirasti inkstų nepakankamumas, sąmonės sutrikimas, koma ir mirtis.

Persirgus maliarija išsivysto tik trumpalaikis imunitetas. Todėl tas pats žmogus maliarija gali susirgti kelis kartus per gyvenimą.

Pagrindinė profilaktikos priemonė – uodų kontrolė

PSO duomenimis, pagrindinė maliarijos profilaktikos priemonė yra uodų kontrolė. Lankantis šalyse, kuriose paplitusi maliarija, rekomenduojama:

  • vengti temstant ar auštant vaikščioti lauke, vakarais būti arti vandens telkinių, nes uodai labiausiai puola saulei leidžiantis ir tekant;
  • dėvėti šviesius drabužius, dengiančius rankas ir kojas, avėti kulkšnis dengiančius batus ir mūvėti kojines, vengti tamsių drabužių, kurie vilioja uodus;
  • naudoti uodus atbaidančias priemones (repelentus) atvirų, drabužiais nepridengtų veido, rankų, kojų ar kitų kūno vietų apsaugai. Griežtai laikytis repelentų naudojimo rekomendacijų ir jų neperdozuoti, atkreipti dėmesį į gamintojo pastabas dėl poveikio trukmės;
  • prieš naktį patalpose, kuriose miegosite, išpurkšti uodus naikinančiomis priemonėmis (insekticidais) tamsius patalpų kampus, palovius, pastales, po kėdėmis, už užuolaidų ir kitur, kur gali būti uodų;
  • miegant patalpose, patalpų durų, langų angas aklinai uždengti insekticidais impregnuotais tinkleliais, o jei tokių galimybių nėra, nakčiai langus ir duris uždaryti;
  • miegant lauke ar nesandariose patalpose, virš lovos pakabinti audeklą (baldakimą), atsigulus jo kraštus pakišti po čiužiniu. Audeklas turi būti nesuplyšęs, impregnuotas insekticidais;
  • vengti nakvynės atviroje gamtoje, šalia vandens telkinių.

Antimaliarinių vaistų vartojimas taip pat yra viena iš maliarijos prevencijos priemonių. Dėl antimaliarinių vaistų vartojimo būtina kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydytojus.

Grįžus iš šalių, kuriose paplitusi maliarija, rekomenduojama stebėti savo sveikatą – sukarščiavus ar pajutus kitus maliarijai būdingus simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir informuoti jį apie kelionę.

Daugiau informacijos apie maliariją rasite čia

Kontaktai žiniasklaidai 
Audronė Lavruvianec
Tel. Nr. (8 46) 21 55 42
El. p. [email protected]