Apgyvendinimo paslaugos – ne visada saugios

Data

2016 12 29

Įvertinimas
0
IMG_20131107_175738.jpg

Apgyvendinimo paslaugos yra populiarios ne tik vasarą, bet ir per didžiqsias metų šventes. Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad apgyvendinimo paslaugas teikiantys asmenys privalo teikti tik saugias paslaugas.

Atkreipiame dėmesį, kad paslaugų vartotojams ne visada pateikiama būtina informacija apie teikiamas paslaugas. Apgyvendinimo paslaugos teikėjo parengtos vidaus tvarkos taisyklės turi būti pateiktos gerai paslaugos gavėjui matomoje vietoje.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Utenos departamento specialistai Utenos rajone 2016 metais atliko periodines kontroles apgyvendinimo paslaugas teikiančiuose objektuose. Iš 25 tikrintų objektų trečdalyje jų nustatyta Lietuvos higienos normos HN 118:2011 “Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ reikalavimų pažeidimų: netinkama patalpų ir įrangos priežiūra; paslaugų vartotojams nepateikiama informacija apie teikiamas paslaugas; nevykdoma įrangos darbo kontrolė; nepildomas profilaktinių (techninių) priemonių (darbų) registracijos žurnalas; darbuotojai neišklausę higienos įgūdžių ir pirmosios medicinos pagalbos teikimo mokymo kursų; darbuotojai nepasitikrinę sveikatos, nepilnai sukomplektuotas įmonės pirmosios pagalbos rinkinys; karšto geriamojo vandens temperatūra neatitiko reglamentuojamo dydžio.

Dviejuose apgyvendinimo paslaugas teikiančiuose objektuose nebuvo atliktas geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinis tyrimas legionelėms nustatyti.

Atkreipiame dėmesį, kad palankiausia temperatūra legionelėms daugintis vandenyje yra 20-45˚C, žemesnėje nei 20˚C ir aukštesnėje nei 60 ˚C legionelės nesidaugina. Todėl labai svarbu nepamiršti, kad HN 118:2011 nurodoma, kad karšto vandens čiaupe temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 ˚C  (matuojant temperatūrą po 1 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas  vanduo), šalto - ne aukštesnė kai 20 ˚C (matuojant temperatūrą po 2 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo).

Primename, kad paslaugų teikėjas pagal HN 118:2011 ne rečiau kaip vieną kartą per metus turi atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti. Jeigu paslaugos teikiamos tik tam tikru metų laiku, tyrimas atliekamas prieš apgyvendinimo paslaugų teikimo sezono pradžią.

Papildomi vandens tyrimai atliekami, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, kai diagnozuojami paslaugų vartotojų susirgimai legionelioze.

Departamento specialistai šiemet tikrino ir kitus Utenos apskrityje įsikūrusius viešbučius ir sodybas. Anykščių rajone iš 7 patikrintų apgyvendinimo paslaugas teikiančių objektų pažeidimų nustatyta viename, Visagine iš 2 tikrintų viešbučių pažeidimas užfiksuotas viename, Ignalinoje iš 14-os objektų pažeidimų rasta dviejuose. Daugiausiai HN 118:2011 neatitikimų užfiksuota Molėtų rajone, kur iš patikrintų 25 viešbučių ir sodybų net 14-oje rasta pažeidimų. Geriausiai minėtos higienos normos reikalavimus apgyvendinimo paslaugas teikiantys objektai atitinka Zarasuose. Čia 21-ame  tikrintame objekte pažeidimų nenustatyta.

 

Irena Putrimienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Utenos departamento

Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyresnioji specialistė

Tel . (8 389) 61 941

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Elvyra Sabalytė

Tel. (8 389) 61 941

El. p. [email protected]