Antibiotikus vartokime atsakingai – kitaip jie bus neveiksmingi

Data

2019 11 18

Įvertinimas
1
Antibiotikai2.jpg

Antibakteriniai vaistai buvo sukurti bakterijų sukeltoms ligoms gydyti, tačiau visame pasaulyje pastebima tendencija, kad šie vaistai vartojami netinkamai – per dažnai, neištyrus negalavimų priežasčių ir pan. Dėl tokio vartojimo bakterijos tampa atsparios vaistams ir kyla grėsmė, kad greitai nebebus priemonių paprasčiausioms infekcijoms gydyti. 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai, minėdami Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę, ragina gyventojus antibiotikus vartoti atsakingai ir prisidėti prie šių vaistų veiksmingumo išsaugojimo.

Antibiotikai – tik bakterijų sukeltų  infekcijų gydymui

Prasidėjus šaltajam metų laikui ir gripo sezonui, daugėja peršalimo simptomais besiskundžiančių asmenų,  padažnėja  ir antibiotikų suvartojimas. Todėl labai svarbu nepamiršti:

  • antibiotikus gali paskirti tik gydytojas ir reikia juos vartoti taip, kaip nurodė, net jeigu pasijutote geriau, negalima nutraukti antibiotikų vartojimo;
  • antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas, gripo ir peršalimo antibiotikai neveikia;
  • negalima pasilikti antibiotikų atsargai ir dalintis jų likučiais su šeimos nariais, draugais;
  • nenaudoti antibiotikų savarankiškai.

Kaip dar galima mažinti antimikrobinį atsparumą?

Situacija, kai vaistai nebeveikia bakterijų, vadinama antimikrobiniu atsparumu. Tai yra labai pavojinga, nes tampa sunku išgydyti iki šiol sėkmingai vaistais įveikiamas ligas. Todėl medikai ragina mažinti bakterijų atsparumą vaistams. Tinkamas antibiotikų vartojimas yra labai svarbi priemonė, tačiau yra ir kitų būdų, kuriais kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie šių vaistų veiksmingumo išsaugojimo:

  • plaukime rankas ir neleiskime plisti ligų sukėlėjams;
  • tinkamai ruoškime  maistą ir užtikrinkime  jo saugą;
  • laikykimės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
  • susirgę, laikykimės gydytojų nurodymų (jeigu nurodė, likime namuose, vaistus vartokime taip kaip nurodė gydytojas);
  • venkime nesaugių lytinių santykių;
  • laiku skiepykimės nuo užkrečiamųjų ligų.

Gripo sezono metu rekomenduojama nepamiršti kasmet pasiskiepyti nuo sezoninio gripo bei vengti kontakto su peršalimo liga ar gripu sergančiu asmeniu (saugus atstumas – 1 m.).

Antibakterinius vaistus sukūrė medicinos mokslo atstovai, tačiau jų veiksmingumo išsaugojimas – mūsų visų rankose. Saugokime savo ir artimųjų sveikatą, o vaistus vartokime atsakingai. 

Parengta pagal Pasaulio sveikatos organizacijos interneto svetainės informaciją (https://www.who.int/news-room/events/detail/2019/11/18/default-calendar/world-antibiotic-awareness-week-2019)

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. [email protected]