BDAR
Close

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Antibiotikų vartojimą gali sumažinti streptokoko greitasis testas

Data

2017 12 22

Įvertinimas
4
persalimas-gerkle.jpg

Augant sergamumui gripu ir peršalimo ligomis, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas atkreipia visuomenės dėmesį į tinkamą vaistinių preparatų vartojimą, siekiant išgydyti kvėpavimo takų infekcijas.

Netinkamas antibiotikų vartojimas – nematoma grėsmė ateinančioms kartoms

Svarbu prisiminti, kad gripo ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, sukeltų įvairių virusų, gydymas antibiotikais yra neveiksminga priemonė. Antibiotikai skirti gydyti bakterijų sukeltus susirgimus. Neatsakingas ir besaikis antibiotikų vartojimas ne tik alina žmogaus organizmą, bet ir gilina globalią antimikrobinio atsparumo problemą. Pasaulyje nuolat fiksuojama atvejų, kai bakterijų nebeveikia antimikrobiniai vaistai, kurie buvo skirti su jomis kovoti.

Skiriant antimikrobinius vaistus be būtinybės, ilgainiui bakterijos gali tapti atspariomis. Tokios bakterijų sukeltos ligos antibiotikai gali nebeįveikti.

Antibiotikų skyrimą gali sumažinti testas

Nuo 2016 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis yra kompensuojamas greitojo A grupės beta hemolizinio streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimas 2–7 metų vaikams, susirgusiems viršutinėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.

Testas atliekamas norint nustatyti, ar asmuo yra streptokoko bakterijos, sukeliančios įvairias ligas (tonzilitą, faringitą, laringitą, nazofaringitą ir kitas ligas, galinčias pasireikšti sunkiomis formomis jų negydant), nešiotojas arba siekiant išsiaiškinti infekcijos kilmę, kuri gali būti bakterinė ar virusinė. Tik patvirtinus bakterinę infekcijos kilmę, galima teisingai parinkti gydymą ir skirti antibiotikus.

Testas atliekamas greitai

Tyrimas nereikalauja specialių pasiruošimų, tačiau būtina pažymėti, kad tyrimo atlikimas gali būti skausmingas ir nemalonus. Procedūros metu liežuvio prispaudimas mentele gali sukelti vėmimo refleksą. Atliekant testą vaikui, geriausia jį pasodinti ant suaugusiojo kelių ir palaikyti galvą. Mėginys paimamas braukiant tamponu per tonziles, ryklės užpakalinę sienelę ir kitas uždegimo paveiktas vietas. Testas gali būti vertinamas po 5 minučių.

Tyrimo rezultatams gali turėti įtakos pastaruoju metu vartoti antibiotikai ir burnos skalavimas specialiaisiais skysčiais prieš procedūrą.

Visuomenė gali prisijungti prie antimikrobinio rezistentiškumo valdymo

Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie veiksmų, padedančių užkirsti kelią antimikrobinio atsparumo problemos plitimui. Būtina vartoti antibiotikus tik gydytojui paskyrus ir laikantis vartojimo nurodymų. Svarbu nesidalinti antibiotikais su kitais asmenimis bei nevartoti antimikrobinių vaistų, likusių po kitų ligų gydymo, net jei ir jaučiate panašius ligos simptomus.

Patariama reguliariai plauti rankas, ruošti maistą laikantis maisto ruošimo higienos reikalavimų, laiku skiepytis bei vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis.

 

 

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus

vyr. specialistė Gabrielia Malgožata Gulbinovič

Tel. (8 5) 278 0683

El. p. [email protected]

 

Kontaktai žiniasklaidai

Austina Vžesniauskaitė

Tel. 8 677 85573

El. p. [email protected]