KAI SUSERGA MOKYKLĄ LANKANTIS VAIKAS: VEIKSMŲ SEKA SUSIRGUSIEMS VAIKAMS IR JŲ TĖVAMS BEI SĄLYTĮ TURĖJUSIEMS VAIKAMS

Nors pandemija jau tęsiasi ilgą laiką ir daugelis tėvų bei vaikų žino svarbiausias  taisykles, visgi klasėje susirgus vaikui neaiškumų ir klausimų dar iškyla tiek susirgusiojo vaiko tėvams, tiek vaikų, kurie turėjo sąlytį su susirgusiuoju, tėvams. Pateikiame žingsnių seką, kurios svarbu laikytis.

 

Vaikui įtarus COVID-19 ligą (koronaviruso infekcija), t. y. gavus teigiamą savikontrolės testo atsakymą ar teigiamą kaupinių PGR tyrimo atsakymą, būtina registruotis  individualiam PGR tyrimui mobiliajame punkte (telefonu 1808 arba internetu) bei izoliuotis iki neigiamo atsakymo gavimo arba izoliuotis 10 dienų (jeigu tyrimas neatliekamas).

Ką daryti, jeigu individualaus tyrimo astakymas teigiamas, žiūrėkite kitame žingsnyje.

Gavus vaiko teigiamą PGR tyrimo atsakymą būtina pranešti apie tai ugdymo įstaigai, laikytis izoliacijos taisyklių ir kreiptis į vaiko šeimos gydytoją. Gydymą ir izoliacijos laiką paskirs gydytojas. Jei vaikas lanko muzikos, sporto, dailės ar kitas mokyklas ir/ar būrelius, būtina informuoti ir juos.

Pranešus apie susirgimą su Jumis (su vienu iš tėvų, globėjų) susisieks ugdymo įstaigoje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas, kuris atliks epidemiologinį tyrimą. Skambučio metu svarbiausia bendradarbiauti ir tiksliai išsiaiškinti, su kuo vaikas turėjo didelės rizikos sąlytį.

Galima nelaukti specialisto skambučio, o iš karto užpildyti elektroninę užsikrėtusiojo asmens anketą (https://atvejis.nvsc.lt/), kurioje reikia nurodyti užsikrėtimo aplinkybes, ugdymo įstaigą, taip pat vietas, kuriose susirgusysis lankėsi, įvertinti turimas sąlygas izoliuotis, apibūdinti jaučiamus simptomus, nurodyti sąlytį turėjusius žmones bei kitą svarbią informaciją.

Visi asmenys, kuriuos anketoje ar per pokalbį telefonu nurodo susirgęs vaikas (ar jo tėvai, globėjai)  įtraukimai į didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų sąrašą ir informuojami NVSC trumpąja SMS žinute, kurios siuntėjas „NVSC“.

Žinutėje nurodomi vaiko, kuris privalo izoliuotis*, vardas, sąlyčio data bei izoliacijos pabaigos laikas, taip pat nuoroda į sąlytį turėjusiojo anketą, kurią būtina užpildyti, jei nėra taikomos izoliacijos išimtys**. 

* Izoliacija netaikoma vaikams, kurie: 210 dienų laikotarpiu sirgo COVID-19 liga; turi teigiamą serologinio tyrimo, atlikto  60 dienų laikotarpiu, rezultatą; yra paskiepyti pagal visą vakcinacijos schemą nepriklausomai, nuo to, kiek dienų yra praėję po paskutinės dozės (galioja tik asmenims iki 18 metų); yra sutikę dalyvauti mokyklose organizuojamuose periodiniuose profilaktiniuose testavimuose (galioja pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programose besimokantiems); besimokantys ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programose.
** Jei paskiepytas ar persirgęs asmuo (iki 18 metų) gavo SMS žinutę: anketos pildyti NEREIKIA; izoliuotis NEREIKIA; REIKIA el. paštu adresu persirgau@nvsc.lt pateikti skiepijimą įrodančius dokumentus (persirgimą įrodančių dokumentų pateikti nereikia, jeigu liga diagnozuota Lietuvoje, tačiau informuoti apie tai, kad esate persirgę ir nesiizoliuosite reikia); sulaukti atsakymo pateiktus šiuos dokumentus ir informaciją – NEBŪTINA.  

 

 

Sužinoję apie turėtą sąlytį ir SMS žinutes gavę kiti klasės vaikai gali:

    A. Testuotis (jei ugdymo įstaiga yra gavusi sutikimą testuoti vaiką) ir nesiizoliuoti (tuomet anketos pildyti nereikia). Pirmas tyrimas atliekamas iš karto, antras – po 48–72 val., trečias – dar po 48 val.
    B. Nesitestuoti ir izoliuotis (reikia užpildyti trumpąja žinute gautą anketą). Izoliacija trunka 10 dienų. Ją galima sutrumpinti ŠIAME ŽINGSNYJE aprašyta tvarka.

 

1.    Būtina užpildyti anketą**, į kurią nuoroda pateikta SMS žinutėje. Pildant anketą svarbu nurodyti, ar bus reikalingas nedarbingumas vienam iš tėvų, kuris prižiūrės izoliacijoje esantį vaiką (-us). Atkreipiame dėmesį, kad kai anketą pildo mažamečių vaikų tėvai, ją  pildyti reikia vaiko vardu.
2.    Užsiregistruoti tyrimui: anketoje informuojama, kad galite registruotis artimiausiam įmanomam laikui, kad kuo greičiau sužinotumėte, ar nesate užsikrėtęs, taip pat turite galimybę užsiregistruoti antram tyrimui ne anksčiau kaip 7 dieną po turėto sąlyčio, jeigu norėsite susitrumpinti izoliacijos terminą. Registruotis galima telefonu 1808 arba internetu 1808.lt.
3.    Sugrįžti į ugdymo įstaigą gali pasibaigus 10 dienų izoliacijos terminui arba sutrumpintam izoliacijos terminui. Kaip sutrumpinti izoliacijos terminą aprašyta žingsnyje "Kaip sutrumpinti izoliacijos terminą".  Izoliacijos laikotarpiu pajutus ligos simptomus, registruotis PGR tyrimui tel. 1808 arba internetu 1808.lt

 

Norint sutrumpinti izoliacijos terminą vaikui, kuris izoliuojasi po sąlyčio su sergančiuoju, reikia:

1.    Ne anksčiau kaip 7-tą dieną po turėto sąlyčio atlikti PGR tyrimą (greitasis antigeno testas, atliekamas mobiliajame punkte ar asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, arba savikontrolės greitasis antigeno testas izoliacijos susitrumpinimui NETINKAMAS).  
2.    Tyrimui užsiregistruoti reikia patiems internetu  1808.lt arba paskambinus 1808.  7-ta diena po sąlyčio skaičiuojama taip:  jeigu paskutinį kartą su užsikrėtusiuoju bendravote lapkričio 1d., tyrimą atlikti reikėtų ne anksčiau kaip lapkričio 7 d.
3.    Gavus neigiamą atsakymą izoliacija nutraukiama, jeigu asmuo nejaučia ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų (staiga prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas).
4.    Apie neigiamą tyrimo rezultatą būtina informuoti užpildant šią formą: https://nvsc.lrv.lt/sutrumpinti . Atsakymo sulaukti užpildžius šią formą NEBŪTINA.  

 

Tokiu atveju rekomenduojama kreiptis į ugdymo įstaigoje dirbantį visuomenės sveikatos biuro specialistą.

 

Izoliacija netaikoma vaikams, kai jie atitinka bent vieną iš šių kriterijų:

  • 210 dienų laikotarpiu sirgo COVID-19 liga;
  • turi teigiamą serologinio tyrimo, atlikto  60 dienų laikotarpiu, rezultatą;
  • yra paskiepyti pagal visą vakcinacijos schemą nepriklausomai, nuo to, kiek dienų yra praėję po paskutinės dozės (galioja tik asmenims iki 18 metų);
  • yra sutikę dalyvauti mokyklose organizuojamuose periodiniuose profilaktiniuose testavimuose (galioja pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo programose besimokantiems);
  • mokosi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programose.

Gavus SMS žinutę, kurioje informuojama, kad vaikas turėjo sąlytį su sergančiuoju, tačiau jis yra paskiepytas arba persirgęs COVID-19:

anketos pildyti ir izoliuotis NEREIKIA;

tačiau REIKIA el. paštu adresu persirgau@nvsc.lt pateikti skiepijimą įrodančius dokumentus (persirgimą įrodančių dokumentų pateikti nereikia, jeigu liga diagnozuota Lietuvoje, tačiau informuoti apie tai, kad esate persirgę ir nesiizoliuosite reikia);

sulaukti atsakymo pateiktus šiuos dokumentus ir informaciją – NEBŪTINA. 

1.    Paskiepytiems arba prieš daugiau nei 90 dienų persirgusiems mokiniams rekomenduojama testuotis greitaisiais antigeno testais tokiu dažnumu:
Pirmas tyrimas - iš karto po sąlyčio  
Antras tyrimas - po 48 val. arba po 72  val. po sąlyčio
Trečias tyrimas - dar po 48 val. po antro tyrimo

Jeigu vaikas yra testuotas 24 val. laikotarpiu iki patvirtinto COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atvejo ar teigiamo kaupinio nustatymo, šis testas užskaitomas, kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau, nei 10 d. nuo paskutinės sąlyčio dienos.

2.    Vaikai, kuriems COVID-19 diagnozuota atlikus PGR ar antigeno testą mažiau nei prieš 90 dienų, testavime nedalyvauja, izoliacija jiems netaikoma. Jie dalyvauja ugdyme.

 

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-11-26