ATSAKYMAI Į DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMUS KLAUSIMUS (IZOLIAVIMAS, EPIDEMIOLOGINIS TYRIMAS)

Apie tai, jog vaikui diagnozuota COVID-19 liga vaiko tėvai visų pirma turėtų informuoti ugdymo įstaigą, kurią vaikas lanko, taip pat susisiekti su šeimos gydytoju.

Užsikrėtusio vaiko apklausą, t. y. epidemiologinį tyrimą, atliks mokykloje dirbantis Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistas. Šis specialistas susisieks su užsikrėtusiu vaiku ar jo tėvais / globėjais ir išsiaiškins užsikrėtimo aplinkybes, nustatys, ar yra kitų susijusių užsikrėtimo koronavirusine infekcija atvejų, taip pat – ir kas su užsikrėtusiuoju turėjo didelės rizikos sąlytį bei sudarys tokių asmenų sąrašus ir pateiks juos Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), iš kurio didelės rizikos sąlytį turėję vaikai (jų tėvai / globėjai) ar darbuotojai gaus trumpąsias SMS žinutes su informacija apie izoliaciją pagal pateiktuose sąrašuose visuomenės sveikatos specialisto nustatytas izoliacijos datas.

Tėvai, sužinoję, jog vaikui patvirtinta COVID-19 liga, turi izoliuotis 14-lika dienų, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio su užsikrėtusiuoju dienos. Taip pat izoliuotis turi ir kiti namuose gyvenantys šeimos nariai, su kuriais užsikrėtęs vaikas bendravo.

Tuo atveju, jei vienas iš tėvų turi prižiūrėti užsikrėtusį vaiką, izoliacijos terminas skaičiuojamas kitaip. Kai vienas iš tėvų (tėtis, mama, globėjas ar kitas asmuo, kuris rūpinasi vaiku) gyvena kartu vienoje patalpoje su užsikrėtusiuoju, izoliacija tokiam asmeniui pradedama skaičiuoti nuo dienos, kai vertinama, jog baigiasi užkrečiamasis vaiko periodas. Paskutiniu kontaktu laikoma 10-ta ligos diena, kuri, vertinama, teoriškai yra paskutinė užkrečiamojo periodo diena. Dėl to tokiu atveju vienam iš tėvų izoliacija bus skaičiuojama pagal formulę 10 dienų plius 13 dienų imtinai.

Dėl pilnai paskiepytų ar COVID-19 liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individuliai. Izoliacija pilnai paskiepytiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14-lika dienų nuo pilno vakcinavimo, arba persirgusiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.

Izoliavimo terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau kaip 7 izoliavimo dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Prašymą sutrumpinti izoliaciją reikia teikti internetu ČIA.

Vaikui, kuriam diagnozuota COVID-19 liga, izoliavimosi trukmę nustatys šeimos gydytojas, t. y. jis patvirtina, kada vaikas laikomas pasveikusiu. Įprastai – sergant lengva COVID-19 ligos forma – vaikas laikomas pasveikusiu praėjus 10-čiai dienų nuo simptomų atsiradimo, jei išnyksta ligos simptomai, sergant besimptome forma – praėjus 10-čiai dienų nuo ėminio paėmimo dienos.  Tačiau kiekvienas atvejis individualus, dėl kurio ir sprendžia gydantis gydytojas, o ne NVSC ar visuomenės sveikatos biurų specialistai.

Šiuo atveju tėvai yra vadinamasis kontakto kontaktas. Tai reiškia, kad jie neturėjo sąlyčio su COVID-19 užsikrėtusiuoju arba, kitaip sakant, infekcijos šaltiniu, todėl izoliuotis jiems nereikia.

Kaip elgtis, jei vienas vaikas iš vienos šeimos ugdymo įstaigoje turėjo didelės rizikos sąlytį ir turi brolių ar seserų, kurie lanko tą pačią ugdymo įstaigą?

Šiuo atveju broliai ar seserys yra vadinamasis kontakto kontaktas. Tad tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiuoju turėjęs vaikas turi izoliuotis, o jo broliai, seserys gali eiti į ugdymo įstaigą.

Didelės rizikos sąlyčiu laikoma, jei su užsikrėtusiuoju bendrauta ilgiau kaip 15 min. mažesniu nei 2 metrų atstumu, arba turėtas tiesioginis sąlytis su jo kūno skysčiais, arba buvo tiesioginis fizinis sąlytis (pvz., rankos spaudimas).

Dienos, kada asmuo yra pavojingas kitiems (t. y. platina virusą) ir kuriomis įvykęs sąlytis gali būti laikomas didelės rizikos, skaičiuojamos taip: jeigu asmuo jaučia simptomus – 72 val. iki simptomų atsiradimo pradžios ir 10 dienų po simptomų atsiradimo pradžios; jeigu neturi simptomų – 72 val. iki tepinėlio, kuris buvo teigiamas, paėmimo dienos ir 10 dienų po tepinėlio paėmimo.

Privaloma izoliacija paskiriama tik tiems, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį. Ar sąlytis buvo didelės ar mažos rizikos – nustatys ugdymo įstaigoje dirbantis Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistas, atlikęs epidemiologinį tyrimą, t. y. užsikrėtusiojo apklausą, ir įvertinęs visas aplinkybes.

Sąlytį su užsikrėtusiuoju COVID-19 turėjusiems taikoma 14 dienų izoliacija, skaičiuojant nuo paskutinės sąlyčio dienos (įskaitant). 

Vaiko tėvams / globėjams informavus apie tai, kad susirgo mokinys, mokykloje dirbantis Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistas turės įvertinti, kurie vaikai ir mokytojai, darbuotojai turėjo didelės rizikos sąlytį, nustatyti jiems taikomos izoliacijos trukmę, sudaryti tokių asmenų sąrašus, nurodant didelės rizikos sąlytį turėjusiųjų vardus, pavardes, kontaktinius telefono numerius (vaikų arba tėvų / globėjų, jei vaikai yra jaunesnio amžiaus).

Šiuos sąrašus ugdymo įstaigoje dirbantis Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistas pateiks Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), iš kurio didelės rizikos sąlytį turėję vaikai (jų tėvai / globėjai) ar darbuotojai gaus trumpąsias SMS žinutes su informacija apie izoliaciją pagal pateiktuose sąrašuose visuomenės sveikatos specialisto nustatytas izoliacijos datas. Taip pat šiose žinutėse didelės rizikos sąlytį turėjusieji ras anketą, kurią reikės užpildyti ir pažymėti, ar sutinka atlikti testą dėl COVID-19 ligos ir kt. Svarbu – jei anketą pildo tėvai / globėjai, jie turi nurodyti vaiko duomenis. Trumpoji SMS žinutė siunčiama Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vardu, nes mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai naudojasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) informacinėmis sistemomis, tačiau didelės rizikos sąlytį turėjusius asmenis nustato, jiems taikomą izoliacijos trukmę paskiria ne Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, bet ugdymo įstaigoje dirbantys visuomenės sveikatos biurų visuomenės sveikatos specialistai.

Visais atvejais dėl didelės rizikos sąlyčio izoliuoti asmenys turi gauti trumpąją SMS žinutę, kurios siuntėjas yra Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Trumposios SMS žinutės gavimo laikas priklauso nuo to, kada mokykloje dirbantis Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistas suves didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų duomenis į sistemą (privaloma per 24 val.). Savo ruožtu, NVSC du kartus per parą organizuoja SMS žinučių išsiuntimą. Nesulaukus tokios žinutės, asmenys, turėję didelės rizikos sąlytį (jaunesnių vaikų atveju – tėvai / globėjai), turėtų kreiptis į Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistą, dirbantį ugdymo įstaigoje, ir su juo išsiaiškinti situaciją.

Didelės rizikos sąlytį turėjusiems izoliuotis reikia keturiolika dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos, įskaitant ją. Norint susitrumpinti izoliacijos laiką, ne anksčiau kaip septintą izoliacijos dieną reikia atlikti PGR tyrimą. Gavus neigiamą jo atsakymą, izoliacija gali būti nutraukiama po dešimtos dienos – tam reikia pateikti prašymą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) sutrumpinti izoliacijos laiką internetu, adresu https://bit.ly/3hOsMCH

Apie tai, kad vaikas ar darbuotojas turėjo mažos rizikos sąlytį ir jam nėra taikoma izoliacija klasės (mokyklos) bendruomenę turi informuoti ugdymo įstaigoje dirbantis Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistas, kuris ir vertina sąlyčio pobūdį (t. y. mažos ar didelės rizikos kontaktą darbuotojas ar vaikas turėjo su užsikrėtusiuoju COVID-19). Nors mažos rizikos sąlytį turėję asmenys nėra izoliuojami, jiems rekomenduojama sumažinti nebūtinus kontaktus, taip pat rekomenduojama ne anksčiau nei trečią dieną po sąlyčio atlikti PGR tyrimą bei stebėti savo sveikatos būklę.

Dėl pilnai paskiepytų ar COVID liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individuliai. Izoliacija pilnai paskiepytiems gali būti netaikoma, jei sąlyčio metu jau buvo praėję daugiau nei 14-lika dienų nuo pilno vakcinavimo, arba persirgusiems, jei nuo teigiamo PGR ar antigeno testo praėjo mažiau nei 210 dienų, arba turintiems per pastarąsias 60 dienų atlikto kiekybinio arba pusiau kiekybinio antikūnų testo teigiamą atsakymą.

Ar sąlytį turėjusiam izoliacijos terminas gali būti trumpinimas?

Izoliavimo terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau kaip 7 izoliavimo dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Prašymą sutrumpinti izoliaciją reikia teikti internetu ČIA.

Šiuo atveju broliai ar seserys yra vadinamasis kontakto kontaktas. Tad tiesioginį sąlytį su užsikrėtusiuoju turėjęs vaikas turi izoliuotis, o jo broliai, seserys gali eiti į ugdymo įstaigą.

Mokykloje nustačius COVID-19 atvejį, patalpas būtina dezinfekuoti, vadovaujantis SAM rekomendacijomis, kurias galima rasti ČIA.

Kaip mokysis vaikai, jei klasėje yra užsikrėtęs, kiti vaikai – izoliacijoje?

Kiekvienos mokyklos administracija, atsižvelgus į situaciją, sprendžia, kaip kiekvienu konkrečiu atveju geriausia organizuoti ugdymo procesą.

Kiekvienos mokyklos administracija, atsižvelgus į situaciją, sprendžia, kaip kiekvienu konkrečiu atveju geriausia organizuoti ugdymo procesą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-09-07