Projekto tikslas – mažinti Lietuvos gyventojų sergamumą ir mirtingumą nuo tuberkuliozės, išvengti atsparių vaistams TB mikobakterijų atsiradimo ir plitimo.
Tuberkuliozės situacija Lietuvoje ir Europoje
Lietuva yra priskirta prie didžiausios tuberkuliozės rizikos šalių grupės Europos regione bei prie 15 Europos šalių, kuriose registruojamas didelis sergamumas dauginio atsparumo vaistams tuberkulioze.
2017 metais Lietuvoje buvo užregistruoti 896 kvėpavimo organų tuberkuliozės (patvirtintos bakteriologiškai ir histologiškai) atvejų. Didžiausias sergamumo rodiklis buvo stebimas Marijampolės apskrityje, mažiausias – Utenos apskrityje.
Sergamumo dauginio atsparumo vaistams tuberkulioze (DAV-TB) situacija Lietuvoje taip pat nepalanki – Tuberkuliozės valstybės informacinės sistemos duomenimis, 2015 metais registruoti 241 DAV-TB atvejai, iš jų – 107 anksčiau negydyti asmenys, 134 – gydyti.
Tuberkuliozės situaciją Europos Sąjungos/Europos ekonominei erdvei priklausančiose valstybėse geriausiai iliustruoja Europos prevencijos ir kontrolės centro parengtas žemėlapis:
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro veikla projekte
Mokymų tuberkulioze sergantiems asmenims vykdymas – planuojama apmokyti 4000 sergančiųjų, 200 jų šeimos narių ir 3000 artimą sąlytį turėjusių asmenų, kurie turi riziką susirgti tuberkulioze.
Mokymų metu planuojama didinti gyventojų informuotumą apie tuberkuliozę, jos sukėlėją, plitimo būdus, apsisaugojimo priemones. Bus teikiama mokslo įrodymais pagrįsta informacija apie tuberkuliozės gydymą, atsakingo vaistų vartojimo svarbą, kosėjimo etiketą, aplinkos kontrolę. Bus teikiami patarimai sergančiajam, jo šeimos nariams, atsakoma į dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su tuberkulioze bei vyks diskusijos, kurių metu NVSC specialistai konsultuos ir atsakys į visus iškilusius su tuberkulioze susijusius klausimus.
Mokymų metu ypatingas dėmesys bus skiriamas atsakingam vaistų vartojimui ir nustatyto gydymo režimo laikymuisi – šie dalykai ne tik padeda sėkmingiau įveikti tuberkuliozę (asmenys, kurie gydosi pagal nustatytą planą, yra išgydomi ir tai padaroma greičiau), bet ir išvengti atsparių tuberkuliozės sukėlėjų atsiradimo ir plitimo.
Projekto pradžia – 2018 m. kovo 1 d.
Projekto pabaiga – 2023 m. gruodžio 31 d.
Projekto vykdytojas – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (Nuo 2022-07-01 – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos)
Projekto partneris – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (iki 2022-07-01)
Projektas įgyvendinamas iš Europos socialinio fondo.
Video paskaitas, vaizo klipus ir kitus projekto rezultatus, sukurtus iki 2022-07-01, galima rasti ČIA :