Beždžionių raupai

Visuomenės sveikatos patarimai dėl beždžionių raupų protrūkio PSO Europos regione (parengta pagal PSO 2022 m. gegužės 24 d. rekomendacijas)

Šiuo metu daugelyje PSO Europos regiono  valstybių, kur anksčiau paprastai tokių atvejų nepasitaikydavo, registruojamas beždžionių raupų protrūkis. Tai gali kelti nerimą, ypač žmonėms, kurių artimieji arba bendruomenės nariai susirgo. Kai kurie užsikrėtimo atvejai nustatyti lytiškai plintančių ligų klinikose tarp homoseksualių, biseksualių arba kitų lytinių santykių su vyrais turinčių vyrų.

Svarbu pažymėti, kad beždžionių raupais serga ne tik vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, nors dauguma atvejų šiuo metu registruojama šioje bendruomenėje. Kiekvienas, artimą sąlytį su užkrečiamu asmeniu turintis žmogus gali užsikrėsti beždžionių raupais, nepriklausomai nuo savo lytinės orientacijos. Negalima ko nors stigmatizuoti.

Beždžionių raupais gali užsikrėsti visi, bet ne visiems užsikrėtimo rizika vienoda. Artimai bendraujantys su užkrečiamu asmeniu  žmonės labiau rizikuoja užsikrėsti, tarp jų – namų ūkio nariai, lytiniai partneriai ir sveikatos priežiūros darbuotojai.

Tikslinė informacija apie beždžionių raupus ir patarimai didžiausią pavojų užsikrėsti patiriantiems asmenims padėtų užtikrinti, kad užsikrėstų kiek įmanoma mažiau žmonių ir protrūkis būtų sustabdytas.